Jump to content

Katunishta (Besianë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Katunishta)
Katunishta
Fshat

Katunishta është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Para vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Velikarekë.

Ky fshat shtrihet në perëndim të Podujevë në një largësi prej 4km. Struktura e popullsisë së fshatit është mjaft heterogjene. Këtu ka shqiptarë, serbë dhe famlije malazeze. Më së shumti ka shqiptar por ka edhe shqiptar muhaxhirë. Është fshat me një latrësi mbidetare 680-700m.[1] Prej famlijeve muhaxhire që kan ardhur këtu përfaqësuesite 13 katundeve,kryesisht të Toplicës siç ishin:

 1. Deshishkët
 2. Vllahinjët
 3. Tërmëkollët
 4. Maçastenët
 5. Kastratët
 6. Bogujevcët
 7. Mehanët
 8. Visokët
 9. Vuçollët
 10. Gjakalitë
 11. Rudarët
 12. Bunjakët
 13. Zebicët
 14. Matrovët
 15. Tovërlanët
 16. Gjerakët

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi. Prishtinë. fq. 23–24. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]