Ndryshimi mes inspektimeve të "Gareth Bale"

Jump to navigation Jump to search
65 bytes added ,  7 muaj më parë
Për sezonin 2012–13, Bale ndërroi numrin e fanellës, duke marrë numrin 11. Ai i kërkoi drejtuesve për një "numër më të madhë" pasi nuk ishte më një mbrojtës i majtë.<ref>{{cite web|url=http://www.guardian.co.uk/football/2012/sep/28/gareth-bale-tottenham-hotspur-future|title=Tottenham's future looks bright ... just give us time, says Gareth Bale|trans-title=E ardhmja e Tottenhamit duket e ndritshme ... thjesht na jepni kohë, thotë Gareth Bale|publisher=The Guardian|language=en|author=Daniel Taylor|date=28 shtator 2012|accessdate=5 tetor 2012}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.sportsmole.co.uk/football/spurs/news/bale-to-change-squad-number_37488.html|title=Gareth Bale to change squad number|trans-title=Gareth Bale do të ndryshojë numrin e skuadrës|publisher=Sports Mole|language=en|date=1 tetor 2013|accessdate=20 prill 2014}}</ref> Më 16 shtator 2012, ai shënoi golin e parë të sezonit në fitoren 3–1 në transfertë ndaj [[Reading F.C.|Reading]].<ref>{{cite web|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/19491534|title=Reading 1–3 Tottenham|publisher=BBC Sport|language=en|author=Phil McNulty|accessdate=13 tetor 2012|date=16 shtator 2012}}</ref> Më 29 shtator, Bale shënoi golin e dytë të [[Tottenham Hotspur F.C.|Tottenhamit]] në fitoren 3–2 në transfertë kundër [[Manchester United F.C.|Manchester United]]; kjo ishte fitorja e parë e parë e tyre në [[Old Trafford]] që nga viti 1989.<ref>{{cite web|url=http://www.guardian.co.uk/football/2012/sep/29/manchester-united-tottenham-hotspur-premier-league?newsfeed=true|title=Tottenham Hotspur's Gareth Bale banishes Manchester United hoodoo|publisher=The Guardian|language=en|author=Daniel Taylor|date=29 shtator 2012|accessdate=13 tetor 2012}}</ref>
 
Bale shënoi hat-trickuntregolëshin e parë në [[Premier League|Premier Ligë]] në fitoren 0–4 jashtë fushe4–0 kundër [[Aston Villa F.C.|Aston Villës]] në [[Villa Park]] më 26 dhjetor 2012.<ref>{{cite news web|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/20779178 |title=Aston Villa 0 – 40–4 Tottenham|publisher=BBC Sport|language=en|date=26 dhjetor 2012 |publisher=BBC Sport |accessdate=26 dhjetor 2012}}</ref>. Bale gjithashtundeshjen shënoie edheparë për ndeshjenvitin e [[FAri Cup]]2013, Bale shënoi në fitoren 3–0 kundër [[Coventry City F.C.|Coventry City]] dhe dhuroiraundin 2e assistatretë për GolatKupës FA si dhe asistoi dygolëshin e shënuar nga [[Clint Dempsey]] për t'i dhënë fitoren skuadrës me rezultatin 3–0 .<ref>{{cite web|last= |first= |title=Tottenham 3 – 0 Coventry City |url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/20863351|worktitle=Tottenham 3–0 Coventry City|publisher=BBC Sport|accessdatelanguage=15 shkurt 2013en|date=5 janar 2013|accessdate=15 shkurt 2013}}</ref>. Më 30 janar, Baleai shënoi një Golgol fantastikmbreslënës me një aksion individual në barazimin 1–1 kundër [[Norwich City F.C.|Norwich City]] <ref>{{cite web |last=Monaghan|first=Matt |url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21156089|title=Norwich 1 – 11–1 Tottenham |publisher=BBC Sport |accessdatelanguage=15en|author=Matt shkurt 2013Monaghan|date=30 janar 2013|accessdate=15 shkurt 2013}}</ref>. BaleKy gol pasu shënoindoq nga një edhetjetër në fitoren 0–1minimale kundër1–0 ndaj [[West Bromwich Albion F.C.|West Bromwich Albion]] .<ref>{{cite web|last=Phillips|first=Owen|title=West Brom 0 – 1 Tottenham |url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21218472|title=West Brom 0–1 Tottenham|accessdatepublisher=15BBC Sport|language=en|author=Owen Phillips|date=3 shkurt 2013 |dateaccessdate=315 shkurt 2013}}</ref>. BaleAi arriti shifrënnë kuotën e 15 Golavegolave sezonal sezonpas dukedopietës së shënuar 2 Gola në fitoren e [[Tottenham Hotspur F.C.|Tottenhamit]] 2–1 kundërndaj [[Newcastle United F.C.|Newcastle United]],. nga kjoKjo fitore skuadra e tijdërgoi moriTottenhamin në vendin e tretë në kampionat, duke forcuar pozitënpozitat epër një vendivend[[UEFALigën Championse League|ChampionsKampioneve League]]sezonin e ardhshëm.<ref>{{cite web|last= Chowdhury|first=Saj |url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21311425|title=Tottenham 2 – 1 Newcastle|publisher=BBC Sport|accessdatelanguage=15en|author=Saj Chowdhury|date=9 shkurt 2013|dateaccessdate=915 shkurt 2013}}</ref>.
 
Në ndeshjen tjetër, Bale shënoi 2 goditje dënimi gjatë pjesës së dytë të ndeshjes së raundit të 32 të [[2012–13 UEFA Europa League|Europa Leagues]] kundër [[Olympique Lyonnais]], Golin e parë e shënoi nga 35 metra kurse të dytin e shënoi nga 25 metra në kohën shtesë. Me këtë 2 Gola, Bale kishte shënuar 10 Gola në 10 ndeshjet e tij të fundit <ref>{{cite web|last=Monaghan|first=Matt|title=Bale double inspires Tottenham victory|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21448082|work=Tottenham 2 – 1 Lyon|publisher=BBC Sport|accessdate=15 shkurt 2013|date=14 shkurt 2013}}</ref>. Në ndeshjen e [[Premier League]]s më 25 shkurt kundër [[West Ham United F.C.|West Ham]], Bale shënoi Golin e parë dhe të tretë për ti dhënë fitoren 3–2 skuadrës, Goli i dytë erdhi nga një gjuajtje fantastike nga 30 metra, performanca e tij u cilësua një performacë e klasit botërorë. Ky ishte Goli i tij i 10 në 6 ndeshjet e fundit <ref>{{cite web|last=Sheringham|first=Sam|title=Bale grabs stunning Spurs winner|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21495920|work=West Ham 2 – 3 Tottenham|publisher=BBC Sport|accessdate=26 shkurt 2013|date=25 shkurt 2013}}</ref>.

Menyja e navigimit