Myslym Peza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Myslim Peza)
Jump to navigation Jump to search
Myslym Peza
Myslim Peza.jpg
Zëvendëskryeministër
23 tetor, 1944 – 21 mars, 1946
Pasardhësi: Koçi Xoxe
Paraardhësi: -
Të dhënat personale
Lindi më: 1 maj 1897
Lindi në: Pezë, Perandoria Osmane
Vdiq më: 7 shkurt 1984
Vdiq në: Tiranë, Republika Popullore e Shqipërisë
Kombësia: Shqiptare
Partia politike: Partia Komuniste e Shqipërisë, pas 1948 Partia e Punës e Shqipërisë
Bashkëshortja 1. italiane 2. Xhemilja
Fëmijë 1.Skender Peza 2.Dije Peza 3.Partizan Peza 4.Dashamir Peza 5.Ada Peza

Myslim ose Myslym Peza (Pezë, 1 maj 1897 - Tiranë, 7 shkurt 1984) ka qenë kaçak dhe politikan shqiptar. Përfshihet në listën e përpiluar nga Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, që përmbledh pjesëmarrësit që kanë përgjegjësi direkte për krimet e Partisë Komuniste Shqiptare dhe të Ushtrisë Nacionalçlirimtare, duke qene, sipas ligjit nr. 41, anëtarë të strukturave politike dhe ushtarake “që kanë inspiruar, organizuar, urdhëruar, ekzekutuar ose ndihmuar forcat partizane në vepra kriminale”.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Pezë më 1 maj 1897, në kohën e Perandorisë Osmane.

Gazeta "Bashkimi" e 28 nëntorit 1944 shkruante: Myslimi di të këndojë e të shkruajë fare pak, por di të lëftojë mirë. Gazeta shkruante se ai kishte qenë kaçak në vitet 1924-1929. Në vitet 1926 - 1930 qëndronte në arrati i kërkuar për vrasjen e Osman Balit. Më 1930 - 1939 qe emigrant në Jugosllavi. Më 1939 u kthye në në Shqipëri pas amnistisë së mëkëmbësit Jacomoni.

Gjatë luftës ngriti një çetë luftarake në Pezë. Më 1944 - 1946 qe zëvendëskryetar i qeverisë së parë komuniste dhe më pas nga 1946 deri më 1982 qe deputet dhe zëvendëskryetar i Presidiumit Popullor.

Vdiq në Tiranë më 7 shkurt 1984.[2]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qe i martuar së pari me një italiane, me të cilën pati dy djem, Skënderin dhe Partizanin, si dhe nje vajzë . Më pas u martua me Xhemilen, prej të cilës pati djalin e tij, Dashamirin.[3]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gazeta Standard (29 nëntor 2014). "Lufta e Dytë Botërore në Shqipëri, E papublikuar/ Arkivi i Shtetit, 260 emrat që "rrëfyen" ekzekutimet në ushtrinë partizane". Marrë më 22 maj 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dervishi, Kastriot (2012). Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet. Tiranë: 55. fq. 207. ISBN 9789994356225. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Divorcet më të famshme shqiptare". gazetatema.net. Tema. 20 janar 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)