Dallime mes rishikimeve të "Gjergj Fishta"

Jump to navigation Jump to search
3 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Për gjysmë shekulli ishte figura mbizotëruese e letërsisë shqipe, madje që kur ishte gjallë u kurorëzua "poet kombëtar". Pas vitit 1945, kur u vendos regjimi komunist, vepra e Fishtës u ndalua dhe qëndroi e tillë derisa u përmbys diktatura komuniste.<ref name="S.Hamiti">{{cite book|last1=Hamiti|first1=Sabri|title=Letërsia moderne shqipe|date=2009|publisher=UET press|location=Tiranë|isbn=978-99956-39-03-7|page=16|accessdate=4 nëntor 2017}}</ref>
 
== FëmijëriaFëminia ==
Më 23 tetor 1871 leu në Fishtë të Zadrimës Zef<ref>[[Donat Kurti|Kurti D]]., ''Provinça Françeskane Shqiptare'', Shkodër: Botime Françeskane, 2003, fq. 123. ISBN 99927-789-1-1. Në regjistrin e fretënve radhitur në këtë vepër: '''Georgius (P) Josephus Fishta''', f. Antonii et Venerandae Kaçi, n. Fishtae, d. Sappatensis 23 Oct. 1871 [...].</ref> (ose Zekë), i biri i Ndokë Simon Ndocit dhe Prendes së Lazër Kaçit nga [[Kotërr|Kotrri]], mbas tre vëllezërve dhe një motre.
 
7.597

edits

Menyja e lëvizjeve