Komuna e Mitrovicës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Mitrovica (komuna))
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Ky artikull merret me Komunën e Mitrovicës. Për artikullin Qarku i Mitrovicës shiko në fletën përkatëse.


Mitrovica
Qytet
Njohur si Xehetarët
noform
Vendndodhja
Mitrovica is located in Kosova
Mitrovica
Mitrovica

Koordinatat: 42°55′0″V 21°01′0″L / 42.91667°V 21.01667°L / 42.91667; 21.01667

Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Rajoni Mitrovica
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 350 km2
Lartësia 500 m (m.n.d.)
Popullsia 71.601 banorë
 •  urbane 48.000 banorë
Dendësia 213 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Mitrovicali/ike
Kodi Postal 40000
Prefiksi +383 (0) +381 280
Koordinatat 42° 55′ 0″ Veri

21° 01′ 0″ Lindje

Komuna e Mitrovicës është njësi administrative në pjesën veriore të Kosovës. Komuna e Mitrovicës shtrihet në fushën në mes të lumenjve: Ibër, Sitnicë dhe Lushtë si dhe në shpatijet e kodrave që e rrethojnë. Mitrovica është njeë nga shtat qendreat më të mdhaja ne Kosovës, në komunen e Mitrovicës banojn 71.601 banor sipas statistikav te fundit në Kosove.

Historiku i Mitrovices[redakto | redakto tekstin burimor]

Pozita e mirë gjeografike në mes të tre lumenjve Ibrit, Sitnicës dhe Lushtes kane ndikuar që në parahistori ky territor të banohet. Me zhvillimin e xehetarisë këtij territori i shtohet edhe një komponentë e rëndësishme në ngritjen e në një qendër të rëndësishme të vendbanimit. Albaniku (Monte Argentraum) me pasurit e tija që nga koha antike e deri më sot ketë qendër e kanë bërë joshës për qëllime ekonomike. Sipas zbulimeve arkeologjike të bëra në ketë territor, lë të kuptohet se banoret më të vjetër ishin dardanët te cilët i tërhoqi mundësia e zhvillimit te bujqësisë. Me ardhjen e romakëve shendohet në një postë ushtarakë dhe vend përpunimi i metaleve. Pas sundimit romak ky territor bie nënë sundimin e Carit bullgar Simeonit (879-927) i cili sundim me vonë zëvendësohet nga familja e Njemanjve. Gjate sundimit të kësaj familje ky territore mbushët me ardhacakë sllave. Me ardhjen në fuqi të Car Dushanit vendasit fillojnë të kalojnë nga riti katolik në ritin orthodokës. Gjatë gjysmës së dytë të shekullit XIX, Mitrovica shëndrohet në një qendër të fuqishme. Në rrethinën e saj, në Boletin, prodhoheshin gurë mulliri "kosovar".

Që nga viti 1982 pas vdekjes së babit të Jugosllavisë socialiste Tito, secila njësi federale e Jugoslavisë duhej të kishte një qytet me emrin Tito. Për këtë në Kosovë u vendosë që Mitrovica të thirrej Mitrovica e Titos. Këtë emër, qyteti e barrti zyrtarisht deri më 1991[1]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Momentalisht motori kryesor i Mitrovicës Trepça nuk është futur komplet ne funkcion dhe kjo ndikon shume ne ngecjen ekonomike. Ndersa ne Mitrovice zhvillohen zakonisht biznese private dhe investime private. Komuna e Mitrovicës për vitin 2011 ka ket buxhet komunal: 12,867,390.0 Euro.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko : Lista e ardhacakëve - Mitrovicë
Përbërja etnike
Viti/Etnia Shqiptar  % Serb  % Boshnjak  % Romë/Ashkali  % Turq  % Total
1991 regj. 82,837 78 10,698 10.2 5,205 4.96 4,851 4.63 431 0.41
1998 95,231 81.74 10,447 8.96
prill 2011 71,601 N/A 0 0| 0| 0.0
Burimi:Për 1991: FRY Institute of Statistics and UNHCR statistics of 1998/OSCE estimates.
Ref: OSCE (PDF/ HTML)

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Edukimi

Komuna e Mitrovicës ka 7 biblioteka publike me koleksione prej 152. 858 libra. Biblioteka kryesore e Mitrovicës ka koleksione prej 111.546 librash, derisa degët e bibliotekave kanë 41.312 libra. Lufta dhe masave e dhunëshme serbe të viteve 1990-1999, kanë dëmtuar bibliotekat e këtij qyteti në Bare, Vllahi, Banjë dhe në Ibër me 27.061 libra.

Personalitet të njohura

Sport[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

... Kshilltarët

Mursel Ibrahimi ( LDK ) Hyrije Fejza ( LDK ) Fatmire Berisha ( LDK ) Bektesh Vidishiqi ( LDK ) Florije Ibishi ( LDK ) Bajram Mustafa ( LDK ) Naxhije Kabashi( LDK ) Mensur Kelmendi ( LDK ) Selatin Ymeri ( LDK ) Anita Morina ( LDK ) Sali Haxhiu ( LDK ) Aziz Çitaku ( LDK ) Ajmane Barani ( LDK ) Sanije Behrami ( LDK ) Bajram Kajtazi ( LDK ) Mehmet Syla ( LDK ) Osman Hasani ( LDK ) Jetish Bajrami ( LDK ) Ahmet Tmava ( PDK ) Drita Kadriu ( PDK )

  • Partit politike dominuese

Të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Burim i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ lexikon meyers - në internet prill 2007.


Sistemi shtetrorë në Kosovë

Coat of arms of Kosovo.svg
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Stema e qeverisë KS.gif
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj