Lista e shteteve për nga shkalla e papunësisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Metodat e llogaritjes dhe paraqitja e shkallës së papunësisë ndryshojnë nga vendi në vend. Disa Shtete numërojnë vetëm të papunësuarit e siguruar, disa numërojnë vetëm ato që janë përfitues të mirëqënies sociale, disa numërojnë vetëm njerëzit me aftësi të kufizuara dhe personat tjerë që janë përherë të papunë, disa shtete numërojnë vetëm ato që zgjedhin (dhe kanë gjendje financiare) të mos punojnë, që mbështeten nga bashkëshortët dhe kujdesen për familjen, disa numërojnë studentët në kolegj dhe kështu me rradhë.

Për qëllime të krahasimit, vlerat e harmonizuara janë publikuar nga Organizata Ndërkombëtare e Punës (ILO) dhe nga OECD.

Shkalla e papunësisë nga ILO i referohet atyre që aktualisht nuk punojnë por janë të gatshëm dhe në gjendje të punojnë me pagesë, që janë aktualisht në dispozicion për punë, dhe kanë kërkuar në mënyrë aktive punë. Shkalla e papunësisë nga OECD jep numrin e personave të papunësuar si përqindje të fuqisë punëtore.

Lista[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti / Rajoni Shkalla e papunësisë (%) Burimi / data e informacionit
Afganistani Afganistani 35.1 2008[1]
Shqipëria Shqipëria 13.6 2018
Algjeria Algjeria 10.2 2013(shtator)[2]
flamuri Samoa Amerikane (Shtetet e Bashkuara) 49.9 2011 (mars)[3]
Andora Andorra 2.9 2013
Anguilla Anguilla (United Kingdom) 7.8 2013 (korrik)[4]
Antigua dhe Barbuda Antigua dhe Barbuda 11.0 2001[1]
Argjentina Argjentina 6.9 2014 (Q4)[5]
Armenia Armenia 17.3 2013[6]
flamuri Aruba (Holanda) 15.7 2013[7]
Australia Australia 6.0 2015 (maj)[8]
Austria Austria 5.8 2015 (korrik)[9]
Azerbajxhani Azerbajxhani 5.7 2012[1]
Bahraini Bahraini 5.0 2005[1]
Bangladeshi Bangladeshi 4.5 2012[1]
Barbados Barbados 11.5 2013 (Q1)[10]
Bjellorusia Bjellorusia 0.5 2013[11]
Belgjika Belgjika 8.5 2015 (korrik)[9]
Belize Belize 11.3 2012 [1]
Bermuda Bermuda 8.0 2012 [1]
flamuri Butani 2.1 2013 [1]
Flamuri Bolivia 7.5 2012 [1]
Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 44.3 2013 [12]
flamuri Bocvana 17.8 2009[1]
Flag of Brazil.svg Brazili 6.7 2015 (maj)[13]
 Ishujt e Virgjër Britanikë (Mbretëria e Bashkuar) 3.1 2007[14]
Flag of Brunei.svg Brunei 2.6 2011[1]
Bullgaria Bullgaria 9.4 2015 (korrik)[9]
Birmania Birmania 5.4 2012[1]
Kamboxhia Kamboxhia 1.6 2010[15]
Flag of Cameroon.svg Kameruni 4.4 (papunësia - 75.8) 30.0[1] (llogaritje e CIA) 2005[16]
Flag of Canada.svg Kanadaja 6.5 2014 (tetor)[17]
flamuri Kepi i Gjelbër 13.1 2010 (maj)[18]
 Ishujt Cayman (Mbretëria e Bashkuar) 4.0 (5.5 - llogaritje e vitit 2010)[19] 2008[20]
flamuri Republika e Afrikës Qendrore 8.0 2001[1]
flamuri Çadi 22.6 2006[21]
Flag of Chile.svg Kili 6.1 2014 (prill)[22]
Kina Kina 4.1 2013 (dhjetor)[23]
flamuri Ishujt Kokos e Keeling (Australi) 11.3 2006[24]
Flag of Colombia.svg Kolumbia 8.9 2015 (Mars)[25]
flamuri Komoros 20.0 1996[1]
flamuri Ishulli Kuk 13.1 2005 [1]
flamuri Kosta Rika 9.7 2014 (dhjetor)[26]
Kroacia Kroacia 15.1 2015 (korrik)[9]
Kuba Kuba 4.3 2013[1]
Qipro Qipro 16.3 2015 (korrik)[9]
Republika Çeke Republika Çeke 5.1 2015 (korrik)[9]
Danimarka Danimarka 6.2 2015 (korrik)[9]
flamuri Xhibuti 59.0 2007[1]
Flamuri Dominika 23.0 2000[1]
Flamuri Republika Dominikane 14.4 2010 (prill)[27]
Timori Lindor Timori Lindor 20.0 2006
Flag of Ecuador.svg Ekuadori 4.2 2013[1]
Flag of Egypt.svg Egjipti 8.1 2013 (Q2)[28]
flamuri El Salvador 6.1 2012[1]
flamuri Guinea Ekuatoriale 22.3 2009[1]
Estonia Estonia 6.1 2015 (qershor)[9]
 Bashkimi Evropian 9.5 2015 (korrik)[9]
flamuri Ishujt Faroe (Danimarkë) 3.1 2015 (prill)[29]
flamuri Fixhi 8.6 2007[30][31]
Finlanda Finlanda 9.7 2015 (korrik)[9]
Franca Franca 10.4 2015 (korrik)[9]
flamuri Polinezia franceze (Francë) 11.7 2007[32]
flamuri Gaboni 21.0 2006[1]
Gjeorgjia Gjeorgjia 13.7 2014[33]
Gjermania Gjermania 4.7 2015 (korrik)[9]
Flag of Ghana.svg Gana 3.6 2008 (shtator)[34]
flamuri Gjibraltari (Mbretëria e Bashkuar) 1.8 2011[35]
Greqia Greqia 25.0 2015 (maj)[9]
flamuri Groenlanda (Danimarkë) 7.8 2009[36]
flamuri Grenada 24.5 2009 (qershor)[37]
flamuri Guam (Shtetet e Bashkuara) 7.4 2014 (Mars)[38]
Flag of Guatemala.svg Guatemala 4.1 2011[1]
flamuri Guernsey (Mbretëria e Bashkuar) 1.5 2010 (Q2)[39]
Flamuri Guajana 9.0 2009 (korrik)[40]
 Honduras 4.4 2012[1]
Hong Kongu Hong Kongu 3.3 2014 (tetor–dhjetor)[41]
Hungaria Hungaria 6.9 2015 (qershor)[9]
Islanda Islanda 4.1 2015 (korrik)[9]
India India 3.6 2014 [42]
Flag of Indonesia.svg Indonezia 5.7 2014[43]
Irani Irani 11.212 2014 [44]
Iraku Iraku 16 2014 [1]
flamuri Irlanda 9.5 2015 (korrik)[9]
Flamuri i Ishullit të Manit Ishulli i Manit 1.8 2010 (gusht)[45]
Izraeli Izraeli 4.9 2015 (prill)[46]
Italia Italia 12.0 2015 (korrik)[9]
flamuri Xhamajka 16.3 2013 [1]
Japonia Japonia 4.1 2013[1]
flamuri Ishulli Xhersi (Mbretëria e Bashkuar) 2.7 2009 (korrik)[47]
Flag of Jordan.svg Jordania 11.9 2010 (Q4)[48]
Flag of Kazakhstan.svg Kazakistani 6.1 2010 (maj)[49]
Kenia Kenia 42.0 2009[50]
flamuri Kiribati 38.2 2006[51]
Kosova Kosova 45.3 2011[1]
Flag of Kuwait.svg Kuvajti 3.4 2011 (Mars)[1]
flamuri Kirgistani 8.6 2011[1]
flamuri Laosi 2.5 2009[1]
Flag of Latvia.svg Letonia 10.1 2015 (korrik)[9]
Flag of Lebanon.svg Libani 10.0 2009 (korrik)[52]
flamuri Lesoto 42.7 2008[53]
Flag of Libya.svg Libia 13.0 2005 (maj)[54]
Lihtenshtajni Lihtenshtajni 2.5 2011 (dhjetor)[1]
Lituania Lituania 9.6 2015 (korrik)[9]
Luksemburgu Luksemburgu 5.7 2015 (korrik)[9]
flamuri Makao (Kinë) 2 2012 [1]
Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 26.8 2015 (Q2)[55]
Malajzia Malajzia 3.0 2011 (tetor)[56]
Flag of Mali.svg Mali 30.0 2004[1]
Malta Malta 5.1 2015 (korrik)[9]
Flamuri i Ishujve Marshall Ishujt Marshall 36 2006[1]
flamuri Mauritania 30.0 2008[1]
flamuri Mauritiusi 7.9 2012 (Q13)[57]
flamuri Mayotte (France) 25.4 2005[1]
Flag of Mexico.svg Meksika 4.9 2013 (shtator) [58]
flamuri Federata Mikroneziane 22 2000[59]
Moldavia Moldavia 9.1 2010 (Q1)[60]
Monaku Monako 2.0 2012[1]
Mongolia Mongolia 9.0 2011 (Q1)[1]
Mali i Zi Mali i Zi 15.0 2013 (dhjetor 30th) [61]
flamuri Montserrati (Mbretëria e Bashkuar) 6.0 1998[1]
Flag of Morocco.svg Maroku 5.5 2010 (Q1)[62][63]
Flag of Mozambique.svg Mozambiku 60.0 2009
flamuri Namibia 27.4 2012[1]
Flag of Nauru.svg Naurua 23 2011[64]
Nepali Nepali 46.0 2008[1]
Holanda Holanda 6.8 2015 (korrik)[9]
Flamuri i Antileve Hollandeze Antilet Hollandeze (Holandë) 10.0 2008[65]
flamuri Kaledonia e Re (Francë) 17.1 2004[1]
Flag of New Zealand.svg Zelanda e Re 5.6 2014 (qershor quarter)[66]
Flag of Nicaragua.svg Nikaragua 5.9 2009[1]
Flag of Nigeria.svg Nigeria 6.4 2015 (maj)[67][68]
Flag of North Korea.svg Koreja e Veriut N/A 2014 (prill)[1]
Ishujt e Marianës Veriore Ishujt e Marianës Veriore (Shtetet e Bashkuara) 11.2 2010[1]
Norvegjia Norvegjia 4.5 2015 (qershor)[9]
Niue Niue 10.7 2006[69]
Flag of Pakistan.svg Pakistani 6.6 2014[1]
Palau Palau 4.2 2005[1]
Panama Panama 5.6 2011[70]
flamuri Papua Guinea e Re 1.9 2008[1]
Flamuri Paraguai 6.9 2012[1]
Peru Peru 3.6 2012 (janar)[71]
Filipinet Filipinet 6.0 2014 (dhjetor)[72]
Polonia Polonia 7.6 2015 (korrik)[9]
Portugalia Portugalia 12.1 2015 (korrik)[9]
Portoriko Portoriko (United States) 13.7 2014 (dhjetor)[73]
flamuri Katari 0.3 2013[1]
Rumania Rumania 6.8 2015 (korrik)[9]
Rusia Rusia 5.5 2015 (shkurt)
Ishulli Shën Elena Ishulli Shën Elena (Mbretëria e Bashkuar) 14.0 1998[1]
bandiera Saint Kits dhe Nevis 5.1 2006[74]
bandiera Shën Lucia 15.7 2006[75]
 Shën Pierre dhe Miquelon (Francë) 9.9 2008[1]
Flamuri Shën Vincenti dhe Grenadinet 18.0 2009 (qershor)[37]
San Marino San Marino 7.0 2012[1]
Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite 12.1 2012[76]
Senegali Senegali 48.0 (30.0 mes të rinjëve të

moshës 24 dhe nën[77])||2007[1]

Serbia Serbia 16.8 2014 (Q3)[78]
Singapori Singapori 1.9 2014 (Q4)
Sllovakia Sllovakia 11.7 2015 (korrik)[9]
Flag of Slovenia.svg Sllovenia 9.1 2015 (korrik)[9]
flamuri Afrika jugore 24.3 2014 (Q3)[79]
Flag of South Korea.svg Korea Jugore 2.7 2013 (nëntor)[80]
Spanja Spanja 22.2 2015 (korrik)[9]
Sri Lanka Sri Lanka 4.2 2012 (Q1)[81]
flamuri Sudani 20.0 2012[1]
bandiera Surinami 9.0 2008[1]
Suazilendi Suazilendi 40.6 2007[82]
Suedia Suedia 7.4 2015 (korrik)[9]
flamuri Zvicra 3.5 2015 (janar)[83]
Flag of the United Arab Republic.svg Siria 18.0 2012[1]
Taivani Taivani 3.62 2015 (maj)[84]
Taxhikistani Taxhikistani 2.4 2015 (mart)[85]
Flag of Thailand.svg Tailanda 0.9 2014 (maj)[86]
Bahamas Bahamet 16.2 2013 [1]
Tonga Tonga 1.1 2006[87]
Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidadi dhe Tobago 3.7 2013 (Q1)[88]
Tunizia Tunizia 15.2 2014[89]
Turqia Turqia 9.3 2015 [90]
Flamuri Turkmenistani 3.5 2013 (nëntor)[91]
Ishujt e Turks dhe Caicos Ishujt e Turks dhe Caicos 5.4 2007[92]
Ukraina Ukraina 9.2 2009 (dhjetor)[28]
Flag of the United Arab Emirates.svg Emiratet e Bashkuara Arabe 4.3 2010[93]
Britania e Madhe Britania e Madhe 5.6 2015 (qershor)[94]
Flag of United States.svg SHBA 5.3 2015 (qershor)[95]
Flag of Uruguay.svg Uruguaji 7.4 2015 (janar)[96]
Uzbekistani Uzbekistani 8.0 2008 (dhjetor)[97]
Vanuatu Vanuatu 4.6 2009 [98]
Flag of Venezuela.svg Venezuela 6.7 2014 (korrik)[99]
Vietnami Vietnami 2.5 2014 (shtator)[1]
Ishujt e Virgjër të Shteteve të Bashkuara Ishujt e Virgjër të Shteteve të Bashkuara 12.3 2014 (dhjetor)[100]
 Wallis dhe Futuna (Francë) 12.2 2008[101]
Bregu Perëndimor Bregu Perëndimor 17.2 2010[102]
Flamuri Jemeni 35.0 2009 (qershor)[103]
Flag of Zambia.svg Zambia 15.0 2008 [1]
Flag of Zimbabwe.svg Zimbabveja 70 2011[104]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj "CIA The World Factbook". CIA. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2016. Marrë më 2014-01-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Emploi et Chômage". Office National des Statistiques. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2011. Marrë më 2013-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "American Samoa National Emergency Grant (AS NEG) - Workforce Development Plan" (PDF). AS NEG. 30 mars 2013. Marrë më 27 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Statistics". Anguilla Statistics Department. 2002. Marrë më 24 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Encuesta Permanente de Hogares. Mercado de Trabajo" (PDF). INDEC. 18 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 shtator 2015. Marrë më 15 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Unemployment Armenia". Armenian Statistical Service of Republic of Armenia. Marrë më 4 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Country: Aruba. "Publications and Key Figures - Ba.1.01 People Employed, Unemployed and Not in the Labor Force, by sexe". Central Bureau of Statistics - Aruba. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2012. Marrë më 2013-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Australian Bureau of Statistics, maj 2015". ABS. Marrë më 2015-06-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad "Seasonally adjusted unemployment". Eurostat. Marrë më 2015-09-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2015. Marrë më 15 shtator 2015. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 11. ^ CIA World Factbook: Belarus Arkivuar 18 janar 2010 tek webcite. Citation: "1%... official registered unemployed; large number of underemployed workers" Official unemployment rate is lower than 1%, but it includes only registered as unemployed. (Unemployment Rate in Belarus is Less than 1%, Belstat) Methods of International Labour Organization (international standard) also include job-seekers who are not registered officially. Gallup: actual unemployment in Belarus is 24%, Charter 97 (6 korrik 2012). "Statistical Information". National Statistical Committee of the Republic of Belarus. Marrë më 2013-07-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ CIA World Factbook: Bosnia and Herzegovina Arkivuar 27 shtator 2015 tek Wayback Machine. Actual rate is lower as many technically unemployed persons work in the gray economy.
 13. ^ http://br.reuters.com/article/topNews/idBRKCN0IC1BH20141023%7Cdate=shtator Arkivuar 5 mars 2016 tek Wayback Machine 2014
 14. ^ "Development Planning Unit". DPU, Virgin Islands. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2009. Marrë më 2013-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Although the official unemployment rate is low – at 1.6 per cent – more than 80 per cent of workers are in vulnerable employment, such as unpaid family work and own-account work, according to an ILO-backed 2010 report by the Cambodian National Institute of Statistics." The challenge of getting a job in Cambodia, ILO 19 korrik 2012.
 16. ^ "Actualités". Institut National de la Statistique du Cameroun. 2010-06-15. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2019. Marrë më 2013-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Labour Force Survey, tetor 2014". Statistics Canada. 2014-11-07. Marrë më 2014-11-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "CAPE VERDE: THE UNEMPLOYMENT RATE REACHES 13.1 PERCENT". Caboverdelove.com. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2011. Marrë më 2013-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Unemployment still growing". Cayman Islands News. 2010-01-13. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2012. Marrë më 2013-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Employment Activity". Cayman Islands - The Economics & Statistics Office. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2012. Marrë më 2013-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ ECOSIT2 (PDF) (Reportazh). Institut National de la Statistique, des Études Économiques et Démographiques. fq. 24. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 mars 2016. Marrë më 15 shtator 2015. L enquête révèle également que le taux de chômage est élevé au Tchad car 22,6% de la population active âgée de 10 ans et pl us sont en situation de chômage. {{cite report}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Boletin Empleo Febrero - Abril" (në spanjisht). Instituto Nacional de Estadísticas. Marrë më 2014-06-03.
 23. ^ "China's 2013 urban unemployment rate at 4.1 pct". Xinhua. 2013-12-31. Marrë më 2014-03-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "2006 Census QuickStats : Cocos/Keeling Islands (Indigenous Area)". Australian Bureau of Statistics. 2007-10-25. Marrë më 2013-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Departamento Administrativo Nacional de Estadistica". DANE. Marrë më 2015-05-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Instituto Nacional de Estadística y Censos". INEC. 2015-02-12. Marrë më 2015-03-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Dominican Republic's 7.5% growth births 0.5% more jobs". DominicanToday.com. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2012. Marrë më 2013-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ a b "Monthly Bulletin of Statistics Online". UN. Marrë më 2010-06-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Statistics". Statistics Faroe Island. Marrë më 2013-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Overseas Merchandise Trade". Fiji Islands Bureau of Statistics. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2013. Marrë më 2013-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Fiji targets 4.2 percent unemployment rate". Fijilive.com. 2010-05-23. Marrë më 2013-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2009. Marrë më 15 shtator 2015. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 33. ^ "GeoStat.Ge". GeoStat.Ge. Marrë më 2013-05-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Publications". Ghana Statical Service. 2008-06-26. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2013. Marrë më 2013-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Recruitment Gibraltar". Recruitment Gibraltar. Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2018. Marrë më 2013-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2009. Marrë më 15 shtator 2015. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 37. ^ a b pm: T&T reaching out[lidhje e vdekur] Trinidad and Tobago Express
 38. ^ Department of Labor, Guam (Mars 22, 2014), http://bls.guam.gov/, <http://bls.guam.gov/>. Retrieved on shkurt 29, 2015 
 39. ^ "States of Guernsey". States of Guernsey. 2013-01-15. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2011. Marrë më 2013-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ [1]
 41. ^ "Labour Force, Unemployment and Underemployment". censtatd.gov.hk. 2015-01-19. Marrë më 2015-01-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ http://data.worldbank.org/indicator/SL.UEM.TOTL.ZS
 43. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 shtator 2014. Marrë më 15 shtator 2015. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 44. ^ http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2015/01/weodata/weorept.aspx?sy=2014&ey=2014&scsm=1&ssd=1&sort=country&ds=.&br=1&pr1.x=44&pr1.y=6&c=429&s=LUR&grp=0&a=
 45. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2007. Marrë më 15 shtator 2015. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 46. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2005. Marrë më 15 shtator 2015. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 47. ^ http://[www.gov.je/Government/JerseyWorld/StatisticsUnit/EmploymentEarnings/Pages/RegisteredUnemployment.aspx] States of Jersey Statistics Unit
 48. ^ [2] Arkivuar 19 gusht 2010 tek Wayback Machine The Hashemite Kingdom of Jordan - Department of Statistics (DOS)
 49. ^ [3] Arkivuar 13 janar 2010 tek Wayback Machine The Agency of Statistics of the Republic of Kazakhstan
 50. ^ Krishnamurthy Sriramesh and Dejan Verčič. The Global Public Relations Handbook Revised Edition, 331. (Taylor & Francis: 2009).
 51. ^ [4] Arkivuar 15 nëntor 2015 tek Wayback Machine Kiribati National Statistics Office
 52. ^ major reforms needed to reduce Lebanon’s unemployment Arkivuar 20 dhjetor 2009 tek Wayback Machine The Daily Star
 53. ^ [5] Lesotho Bureau of Statistics
 54. ^ Libya grapples with unemployment BBC News
 55. ^ "Active population". State Statistical Office of the Republic of Macedonia. Marrë më 2015-11-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ [6] Arkivuar 13 maj 2012 tek Wayback Machine Department of Statistics Malaysia
 57. ^ [7] Arkivuar 25 qershor 2010 tek Wayback Machine The Central Statistics Office (CSO) - Republic of Mauritius
 58. ^ [8] Arkivuar 24 shtator 2015 tek Wayback Machine UPDATE 2-Mexican unemployment rises in shtator after floods
 59. ^ [9] Arkivuar 7 qershor 2015 tek Wayback Machine Federated States of Micronesia Division of Statistics
 60. ^ [10] Arkivuar 14 maj 2011 tek Wayback Machine National Bureau of Statistics - Moldova
 61. ^ [11] Employment agency of Montenegro
 62. ^ [12] MENAFN
 63. ^ [13] Arkivuar 9 maj 2010 tek Wayback Machine HCP Morocco Statistics
 64. ^ [14] Arkivuar 1 mars 2016 tek Wayback Machine Nauru Bureau of Statistics
 65. ^ [15] Arkivuar 7 gusht 2010 tek Wayback Machine Central Bureau of Statistics Netherlands Antilles
 66. ^ [16] Statistics New Zealand
 67. ^ Onuba, Ifeanyi (15 maj 2015). "Only 4.67 million Nigerians are unemployed —NBS". The Punch Newspaper. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2015. Marrë më 17 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ "NBS Rates Nigeria's New Unemployment Statistics At 6.4%". Channels Television. 15 maj 2015. Marrë më 17 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ [17] Niue Census 2006
 70. ^ "Martinelli se libró de aliados y mantiene una economía pujante" (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2012. Marrë më 15 shtator 2015. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 71. ^ Alfredo (2012-02-17). "Tasa de desempleo 2007-2012" (në spanjisht). LaRepublica.pe. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2016. Marrë më 2013-02-24.
 72. ^ [18] Arkivuar 14 shtator 2015 tek Wayback Machine NSO National Statistics Office of the Philippines
 73. ^ [19] United States Bureau of Labor Statistics
 74. ^ [20] U.S. Department of State
 75. ^ [21] Arkivuar 30 tetor 2012 tek Wayback Machine Saint Lucia's Official Statistics
 76. ^ "Unemployment haunts citizens in Saudi Arabia". Gulf News Website. gulfnews. Marrë më 2013-05-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ Multinational Companies Tackle Youth Unemployment in West Africa Arkivuar 19 qershor 2009 tek Wayback Machine VOA News
 78. ^ [22] Statistical Office of Serbia
 79. ^ [23] Statistics South Africa
 80. ^ [24] Statistics Korea Unemployment Rate
 81. ^ [25] Department of Census and Statistics Sri Lanka
 82. ^ [26] Arkivuar 26 maj 2020 tek Wayback Machine Swaziland Government - The Central Statistical Office
 83. ^ "Die Lage auf dem Arbeitsmarkt im Mai 2011". Seco.admin.ch. 2011-06-08. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2015. Marrë më 2013-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 84. ^ [27] National Statistics, Taiwan -- Latest indicators
 85. ^ PONARS Eurasia Policy Memo No. 28 Arkivuar 17 qershor 2010 tek Wayback Machine Georgetown University Eurasian Strategy Project
 86. ^ [28][lidhje e vdekur] TNSO The National Statistical Office of Thailand. "over half of all Thailand’s workers are in vulnerable employment (defined as the sum of own-account work and unpaid family work) and more than 60 per cent are informally employed, with no access to any social security mechanisms." Thailand. A labour market profile, International Labour Organization, 2013.
 87. ^ [29] Tonga Department of Statistics
 88. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2017. Marrë më 15 shtator 2015. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 89. ^ [30] Arkivuar 4 shtator 2015 tek Wayback Machine NATIONAL INSTITUTE OF STATISTICS - TUNISIA
 90. ^ http://www.aa.com.tr/en/economy/575909--turkeys-jobless-rate-falls-to-9-3-percent
 91. ^ Background Note: Turkmenistan Arkivuar 24 korrik 2011 tek Wayback Machine U.S. Department of State
 92. ^ [31] Arkivuar 13 shtator 2014 tek Wayback Machine Department of Economic Planning and Statistics - Turks and Caicos
 93. ^ "Middle East Unemployment". spotjobs. janar 29, 2012. Marrë më 2013-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 94. ^ http://uk.businessinsider.com/uk-labour-market-unemployment-and-earnings-qershor-2015-2015-8. {{cite web}}: Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 95. ^ United States Department of Labor
 96. ^ http://www.elobservador.com.uy/desempleo-majo-pero-se-mantuvo-encima-2014-n661238
 97. ^ Background Note: Uzbekistan U.S. Department of State
 98. ^ [32] Arkivuar 12 gusht 2014 tek Wayback Machine The Vanuatu National Statistics Office (VNSO)- Social statistics
 99. ^ [33] National Institute of Statistics (INE)(In Spanish) - Venezuela
 100. ^ [34] Arkivuar 31 korrik 2017 tek Wayback Machine The Virgin Islands Department of Labor
 101. ^ [35] Arkivuar 19 mars 2012 tek Wayback Machine Service Territorial de la Statistique et des Études Économiques (STSEE)
 102. ^ [36] Palestinian Central Bureau of Statistics Labour Force Survey 2010 (p.58)
 103. ^ Microcredit and microfinance the solution to Yemen's employment problem Arkivuar 11 maj 2011 tek Wayback Machine Zawya
 104. ^ [37] Daily News