Wikipedia:Stampat e datave/Shkurt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Projekti i stampave të muajit Shkurt.

E akuzuara amerikane për vjedhje Patty Hearst.
Aeroplani McDonnell Douglas DC-9.
 • 1922 - U botua për herë të parë novela Ulysses nga auori James JoyceParis.
 • 1946 - U proklamua Republika Hungareze.
 • 1967 - U themelua Asociacioni Basketbollik Amerikan.
 • 1989 - Trupat e fundit të Bashkimit Sovjetik lëshuan Kabulin duke përfunduar luftën 9 vjeçare të okupimit ushtarak të Afganistanit.
 • 1989 - Sky Television plc filloi emetimet në Evropë.
 • 1998 - Cebu Pacific Air DC-9-32 rrëzohet në Cagayan de Oro, Philippines duke lën të vdekur 104 persona. (figura)
Djathi i artë i famshëm i Uellsit në treg në Gouda.
 • 1815 - Fabrika e parë e prodhimit të djathit u themelua në Zvicër. (figura)
 • 1930 - U themelua Partia Komuniste e Vietnamit.
 • 1947 - Temperatura më e ulët e arritur ndonjëherë në Amerikën Veriore është -63 gradë Celsius në Snag, Yukon.
 • 1967 - Ronald Ryan, është njeriu i fundit i cili u ekzekutua në Australi, u varr në litar në Pentridge Prison, Melbourne.
 • 1998 - Karla Faye Tucker ekzekutua në Texas duke u bërë gruaja e parë që u ekzekutua në ShBA që nga viti 1984.
 • 2004 - Jóannes Eidesgaard u bë kryeministër i Ishujve Faroe.
Bill Gates , krijuesi i Microsoft-it.
Komediani anglez Charlie Chaplin.
Ushtaraku argjentinas José de San Martín.
 • 1999 - Në selinë e Misionit Verifikues të OSBE-së në Prishtinë u deklarua se shqiptarët të shkonin t'i merrnin kufomat e Masakrës së Reçakut edhe atë me urdhër nga policia serbe që ato të merren të gjitha përnjëherë duke u identifikuar familjarët përmes dokumenteve. (figura)
 • 1999 . Organizata amerikane për të drejtat e njeriut "Hjumen rajts Uoç" publikoi raportin me titull "Java e terrorit në Drenicë" në të cilin përshkruhet se si forcat speciale serbe ka fundi i shtatorit të vitit të kaluar masakruan 21 civilë në fshatin Obri e Epërme, dhe vranë 13 burra në fshatin e afërt Golluboc.
 • 2003 - Në Kosovë u formua organizata "Serbët e bashkuar" nën urdhër të Beogradit në krye të së cilës vihet një pjesëtar i Shërbimit Sekret Serb.
Monedha të emetuara nga perandori bizantin Zenoni.
Kompjuteri Deep Blue, mjeshtër i shahut.
Strip-komiku amerikan Charles M. Schulz i cili krijoi stripin e famshëm "Peanuts".
Albanologu Milan Shuflay.
Vendet organizatore të Lojërave Olimpike Dimërore
Struktura e krijuar nga ADN-të.
 • 1440 - Themelohet Konfederata Prusiane, që u shndërrua në një shtet të fuqishëm në rrjedhat politike evropiane.
 • 1613 - Mikhaili I zgjidhet car i ri nga një asamble kombëtare, duke filluar epokën e dinastisë Romanov të Rusisë Imperiale.
 • 1842 - John Greenough fitoi patentën e parë për makinën për qepje.
 • 1848 - Karl Marx dhe Friedrich Engels publikuan Manifestin Komunist.
 • 1878 - Libri i parë me numra telefonik u paraqit në New Haven, Connecticut.
 • 1925 - Publikohet numri i gazetës amerikane “New Yorker”.
 • 1953 - Francis Crick dhe James D. Watson zbuluan strukturën e molekulave të ADN-së. (Figura)
 • 1965 - Malcolm X u vra në Audubon Ballroom në New York City nga antarët e organizatës Kombi Islam.
 • 1972 - Presidenti amerikan, Richard Nixon, fillon vizitën e tij në Republikën Popullore të Kinës me qëllim që të normalizonte marrëdhëniet ndërmjet shtetit amerikan dhe atij kinez. Kjo konsiderohej një vizitë historike për raportet e dy shteteve.
 • 2007 - Kryeministri italian, Romano Prodi, jep dorëheqjen, por ajo nuk i pranohet nga presidenti Giorgio Napolitano. Prodi ishte rival i vetëm që e ka mposhtur direkt kryeministrin aktual italian, Silvio Berlusconi.
Mbretëria e Serbisë.
 • 1495 - Mbreti francez, Charles VII, hyri ushtarakisht në Napoli për të marrë fronin. Ai pretendonte ky ishte një post që i takonte mbretërisë së tij.
 • 1819 - Spanja ua shiti SHBA-ve Floridën.
 • 1856 - Partia Republikane amerikane mban Asamblenë e parë kombëtare në Pittsbugh. Ajo së bashku me Partinë Demokratike, rivalen më të madhe, u bënë dy partitë kryesore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
 • 1882 - Rithemelohet Mbretëria serbe. (Figura)
 • 1922 - Britania e Madhe në mënyrë të njëanshme deklaroi Egjiptin shtet të pavarur dhe sovran. Deri atëherë, Egjipti ishte pjesë e perandorisë britanike që qeveriste shumë shtete të Lindjes së Mesme.
 • 1948 - Ndodhi puçi komunist në Çekosllovaki. Ky shtet ishte futur në orbitën sovjetike të komunizmit.
 • 1958 - Egjipti dhe Siria u bashkuan për të formuar Republikën e Bashkuar Arabe.
 • 1959 - Lee Petty fitoi për herë të parë garën Daytona 500.
 • 1974 - U themelua Organizata e Konferencës Islame (OIC) fillimisht e përbërë nga 37 shtete islame.
 • 1974 - Samuel Byck tentoi të e vrasë presidentin amerikan Richard Nixon.
 • 1994 - Aldrich Ames dhe gruaja e tijë u akuzuan nga Departamenti i Drejtësisë i Shteteve të Bahkuara për spiunim për Bashkimin Sovjetik.
 • 2002 - Lideri rebel dhe politik i Angolës, Jonas Savimbi, vritet pas një sulmi të organizuar kundër tij.
Qyteti gjerman Pforzheim, Wallberg.
Partia Naziste, gjermane.
 • 303 - Perandori Romak Galerius, publikoi se do të fillojë ekzekutimin e të krishterëve në peradrinë e tijë
 • 1387 - Mbreti Charles III i Naples dhe i Hungarisë u vra në Buda.
 • 1868 - Andrew Johnson bëhet presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës që gjykohet nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së. Ai më pas shfajësohet në Senat.
 • 1920 - U themelua Partia Naziste gjermane. (Figura)
 • 1945 - Kryeministi egjiptas Ahmed Maher Pasha u vra në parlament pas leximit të dekretit.
 • 1981 - Dirdhja e tokë me intenzitet 6.7 shkallë Riheti la 16 persona të vdekur në Athinë dhe shkaktoi dëme në shumë qytete në perëndim të qytetit.
 • 1981 - Pallati mbretëror britanik Buckingham shpall fejesën e Princit të Walesit Charles me Lady Diana Spencer.
 • 2006 - Presidentja e Filipineve, Gloria Macapagal-Arroyo, vendos shtetin në gjendje të jashtëzakonshme, me qëllim që të pamundësojë një tentativë të mundshme të grusht shtetit.
 • 2007 - Japonia lanson satelitin e saj të katërt spiunues, duke e avancuar aftësinë e saj për të monitoruar kërcënimet potenciale që vijnë nga shtetet si Koreja Veriore.
 • 2008 - Fidel Castro pensionohet nga posti i presidentit të Kubës, pas afro pesëdhjetë vjetësh sundim mbi shtetin latino-amerikan.
15 kombet më me shumë popullsi në botë
Kalaja e Kristiansburgut
Kulla e pjerrët e Pizës
Shenja dalluese e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.
Hattie McDaniel, afrikano-amerikanja e parë e cila fitoi çmimin Oskar si Aktorja më e Mirë Dytësore.