Wikipedia:Wikimedia CEE Spring 2016

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Wikipedia:CEE Spring 2016)
CEE Spring Logo

Wikimedia CEE Spring 2016 është një ngjarje e organizuar nga Wikipedianët nga rajoni i Evropës Qendrore dhe Lindore me qëllim për të mbështetur krijimin e artikujve në lidhje me çdo vend në rajon dhe në çdo Wikipedia në rajon. Në kohët bashkëkohore rajoni i EQL ka përjetuar disa Pranvera që kanë rezultuar në keqkuptime, konflikte dhe zhgënjime (psh. shkallëzimi i konflikteve në rajonin e Nagorno-Karabak në pranverë të vitit 1988 , intensifikimi i konfliktit Transnistrian në mars të vitit 1992, në fillim të rrethimit të Sarajevës në prill të vitit 1992 dhe më së fundi pranverë të vitit 2014, e cila shënon fillimin e luftës në Donbass).

Wikimedia CEE Spring synon bashkimin e forcave lokale të njohurive të lira për të grumbulluar dhe të shpërndajë informacion në lidhje me historinë, kulturën, traditat dhe njerëzit në çdo cep të rajonit për të mbështetur njohjen e ndërsjellë dhe mirëkuptimin dhe për të rritur sasinë dhe cilësinë e njohurive të lirë në dispozicion për Evropën Qendrore dhe Lindore në rajon dhe globalisht.

Vetë ngjarja do të zhvillohet nga 21 marsi deri në 31 maj. Gjatë kësaj periudhe do të jetë një konkurs individual artikujsh në mbi 21 Wikipedia duke u përqëndruar në krijimin dhe redaktimi e artikujve rreth historisë, kulturës dhe njerëzve të dukshëm të çdo vendi pjesëmarrës nga rajoni. Për më shumë informacion në lidhje me temat, ju lutem konsultoni faqen struktura. Konkurset lokale do të organizohen nga ekipet lokale dhe në çdo komunitet konkurrenca do të ketë një fytyrë pak të ndryshme duke marrë në konsideratë kontekstin lokal. Të dhënat e kontaktit të koordinatorëve lokalë mund të gjenden në faqen e kontakteve ose më poshtë këtij artikulli. Në edicionin e vitit të kaluar u dëshmua se organizatorët nga komunitetet e ndryshme i kryen detyrat për garën deri në fund. Ekipet lokale vendosën listat e artikujve rreth vendit të tyre të cilat ata do të donin ti shihnin në çdo gjuhë të mundshme nga rajoni dhe redaktorët nga të gjitha vendet e tjera krijojnë dhe të redaktonjnë këto artikuj.

 1. Çdo përdorues mund të marri pjesë në konkurs, juria dhe organizatorët e tjerë nuk kanë të drejtë të marrin shpërblime
 2. Janë të shkruara tërësisht, pa përdorimin e mjeteve për përkthim automatik
 3. Editimet duhet të jenë shkruajtur me një shqipe të rregullt dhe të plotësojnë rregullat e Wikipedia
 4. Vetëm artikujt e listuar në listat e shteteve të CEE Spring do të marrin pikë
 5. Artikulli duhet të jetë të paktën 2,500 bytes dhe minimum prej 200 fjalë.
 6. Pikët e vlerësimit nga juria janë në rangun nga 1 deri në 5
 7. Artikujt duhet të krijohen mes 21 mars, 2016 dhe 31 maj, 2016
 8. Editimet, në një artikull ekzistues, që arrijnë deri në 350 fjalë do të vlerësohen me 1 pikë

Më poshtë gjeni afatet kohore për secilin shtet. Listën e artikujve për secilin shtet e gjeni këtu. Është shumë e rësishme për dokumentimin rajonal. Për secilin shtet artikujt janë në anglisht ju lutemi tek lista e pjesëmarrësve shënoni artikullin që do përktheni në gjuhën shqipe. Duke u mbështetur tek datat më poshtë cdo javë do shkruhet për atikujt e shteteve specifike. Psh: nga data 21-27 mars do përkthehen artikujt e Serbisë, Sllovakisë dhe Hungarisë.

Java Tema
21 – 27 mars Serbia  • Sllovakia  • Hungaria
28 mars – 3 prill Shqipëria  • Estonia  • Bashkortostan
4 – 10 prill Republika Serpska  • Austria • Rusia
11 – 17 prill Moldavia  • Ukraina  • Lituania
18 – 24 prill Maqedonia  • Bullgaria  • Kroacia
25 prill – 1 maj Azerbajxhani  • Polonia  • Kazakistani
2 – 8 maj Java Gratë në Shkencë dhe Arsim
Greqia  • Bjellorusia  • Sahaja
9 – 15 maj Rumunia  • Letonia  • Kosova
16 – 22 maj Armenia  • Republika Çeke  • Bosnia dhe Hercegovina
23 – 29 maj Gjeorgjia  • Esperanto  • Turqia

Pjesëmarrësit[Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ju lutem shtoni emrin tuaj ose emrin e përdoruesit në tabelën me poshtë nqs doni të merni pjesë në konkurs dhe plotësoni listën e kontributeve pasi të shtoni apo redaktoni artikujt!
Përdoruesi Artikujt Numri i artikujve Numri i byteve E gjeni tek historia e artikulli Shuma e pikëve
Liridon [shënim] Flag of Kosovo.svgFlag of Serbia.svgUniversiteti i Prishtinës (1969–99)  • Flag of Slovakia.svgKështjella e Bratisllavës  • Flag of Hungary.svgPrezi  • Flag of Estonia.svgTransporti hekurudhor në Estoni  • Flag of Hungary.svgAkademia e Shkencave e Hungarisë  • Flag of Albania.svgMotra Tone  • Flag of Slovakia.svgIveta Radičová  • Flag of Bashkortostan.svgLyasan Utiasheva  • Flag of Estonia.svgUniversiteti Teknik i Talinit  • Flag of Bosnia and Herzegovina.svgFlag of the Republika Srpska.svgJahorina  • Flag of Kosovo.svgGryka e Rugovës  • Flag of Kosovo.svgTringa Hysa  • Flag of Austria.svgIngeborg Bachmann  • Flag of Russia.svgAnna Netrebko  • Flag of Russia.svgSvetlana Khodchenkova  • Flag of Bashkortostan.svgAeroporti Ndërkombëtar Ufa  • Flag of Bashkortostan.svgLumi Dyoma  • Flag of Bashkortostan.svgSalavat, Rusi  • Flag of Russia.svgLena Katina  • Flag of Russia.svgJulia Volkova  • Flag of Russia.svgVera Karalli  • Flag of Russia.svgYelena Kondakova  • Flag of Russia.svgIrina Shayk  • Flag of Austria.svgMaria Lassnig  • Flag of Austria.svgAlpet Gëlqerorë Jugor • Flag of Moldova.svgAkademia e Shkencave e Moldavisë  • Flag of Ukraine.svgKultura ukrainase  • Flag of Lithuania.svgAlina Orlova  • Flag of Ukraine.svgAkademia Kombëtare e Shkencave e Ukrainës  • Flag of Ukraine.svgMarjana Gaponenko  • Flag of Ukraine.svgYana Klochkova  • Flag of Ukraine.svgTeatri i Operas dhe Baletit Odessa  • Flag of Lithuania.svgIngeborga Dapkūnaitė  • Flag of Lithuania.svgKristina Buožytė  • Flag of Lithuania.svgIndrė Šerpytytė  • Flag of North Macedonia.svgBistra (mal)  • Flag of Croatia.svgAkademia e Shkencave dhe Arteve e Kroacisë  • Flag of Croatia.svgKuna kroate  • Flag of Croatia.svgVeshjet kombëtare kroate  • Flag of Croatia.svgIvana Brliç-Mazhuraniç  • Flag of Croatia.svgKatedralja e Zagrebit  • Flag of Croatia.svgKultura e Kroacisë  • Flag of Croatia.svgGratë në Kroaci  • Flag of Croatia.svgSandra Bagarić  • Flag of Poland.svgIrena Eichlerówna  • Flag of Poland.svgHanna Krall  • Flag of Poland.svgEwa Lipska  • Flag of Poland.svgMaryla Wolska  • Flag of Poland.svgMagdalena Tulli  • Flag of Poland.svgJulia Hartwig  • Flag of Poland.svgMałgorzata Rejmer  • Flag of Poland.svgSylwia Chutnik  • Flag of Azerbaijan.svgHistoria e Shtetit Albania  • Flag of Azerbaijan.svgGratë në Azerbajxhan  • Flag of Azerbaijan.svgAzerbajxhanasit  • Flag of Azerbaijan.svgOpera Astana  • Flag of Kazakhstan.svgSara Nazarbayeva  • Flag of Kazakhstan.svgSahan Dosova  • Flag of Kazakhstan.svgKulyash Baiseitova  • Flag of Kazakhstan.svgLumi Irtysh  • Flag of Austria.svgMarie Jahoda  • Flag of Greece.svgAmalia Fleming  • Flag of Ukraine.svgSvetlana Gerasimenko  • Flag of Austria.svgGrete Mostny  • Flag of Hungary.svgÁgnes Heller  • Flag of Hungary.svgBlanka Teleki  • Flag of Belarus.svgAkademia Kombëtare e Shkencave e Bjellorusisë  • Flag of Austria.svgAlma Mahler  • Flag of Kosovo.svg Kultura në Prishtinë  • Flag of Romania.svg Maia Morgenstern  • Flag of Armenia.svg Universiteti Shtetëror i Jerevanit  • Flag of the Czech Republic.svgEva Herzigova  • Flag of the Czech Republic.svgMarketa Irglova  • Flag of Armenia.svg Demografia e Armenisë  • Flag of Azerbaijan.svg Gara Garayev  • Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Aida Begiç  • Flag of Kosovo.svg Mirlinda Kusari Purrini  • Flag of Albania.svgValentina Pistoli  • Flag of Albania.svgTringë Smajli  • Flag of Turkey.svgAfife Jale  • Flag of Esperanto.svg Marjorie Boulton • Flag of Turkey.svgJanet Akyuz Mattei 81
Margott 1.Flag of Serbia.svgMilena Dravić 2. Flag of Slovakia.svgJán Kadár 3. Flag of Estonia.svg Fauna e Estonisë 4. Flag of Estonia.svg Liqeni Vagula 5. Flag of Austria.svg Shkëputja e Vienës 6.Flag of Ukraine.svg Oksana Zabuzhko 7.Flag of Greece.svgSofia Bekatorou 7
Olsi Flag of Serbia.svg Aleksandar Vučić  • Flag of Austria.svg Olga Taussky-Todd  • Flag of North Macedonia.svg Partia Demokratike Shqiptare  • Flag of North Macedonia.svg Karta e identitetit e Maqedonisë  • Flag of Kosovo.svg Sigal Prishtina  • Flag of Romania.svg Emil Boc  • Flag of Armenia.svg Nazik Avdalyan‎ 7
Ktrimi991 1.Flag of Russia.svgParku Kombëtar Sochi 2.Flag of Austria.svgLiqeni Millstätter 3.Flag of Russia.svgLista e liqeneve të Rusisë 3
Bunker92 Flag of Moldova.svgDeklarata e Pavarësisë e Moldavisë, Flag of Moldova.svgUniversiteti Shtetëror i Moldavisë, Flag of Moldova.svgMinistria e Arsimit (Moldavi), Flag of Lithuania.svgList e lumenjëve të Lituanisë, Flag of Bulgaria.svgTeatri Kombëtar Ivan Vazov, Flag of Greece.svgLiqeni i Prespës së Vogël 6
Dea Likaj
AT44 Flag of Croatia.svg Ante Gotovina 1 2.887 byte
Dajana Mulaj Flag of the Czech Republic.svgKarolina Kurkova, Flag of Kosovo.svgLiteratura në Kosovë 2
Punëtoria Flag of Kosovo.svgMustafë Venhari[b] • Flag of Russia.svg Nadezhda Krupska • Flag of North Macedonia.svg Remzi Nesimi[b] 3

Shënime
1.^ Juria dhe organizatorët e tjerë nuk kanë të drejtë të marrin shpërblime.
2.^ Artikuj që nuk janë të listuar në listat e shteteve.

Kategoria e fituesve[Redakto nëpërmjet kodit]

 • Zgjedhur nga Organizuesit ndërkombëtarë shih shënimin.

Artikulli (i ri) më i mirë (gjykohet nga Juria) Kultura në Prishtinë- Liridoni

 • Fitues të nxjerre nga statistikat nërmjet tools-it metric.

- Kontribuesi/ja me më shumë artikuj të rinj (Bunker92)
- Kontribuesi/ja që ka shtuar më shumë byte (Olsi)
- Kontribuesi/ja që shkruan të paktën një artikull për secilin shtet pjesëmarrës (Olsi)
- Kontribuesi/ja me i/e mirë i ri/ e re (DajanaMulaj)

Shënim
 • Për çmimin "Kontribuesi/ja që shkruan të paktën një artikull për secilin shtet pjesëmarrës" asnjë përdorues nuk plotëson kushtet, prandaj i ndahet përdoruesit/es të dytë më të mirë.
 • Gjithashtu duke qenë që asnjë artikull përveç atyre të Liridonit nuk plotësonte kushtet për të qenë artikull i mirë(asnje prej tyre qofte në kilobyte apo në permbatje), dhe meqë Liridoni kishte shprehur që nuk konkuronte për çmim, u konsultuam me Jurinë Ndërkombetare të cilët këmbëngulen që çmimi ti jepej Liridonit gjithësesi për shkak të kontributit të lartë.

Wikimedia CEE Spring 2016 Kosova

Lidhje të jashtme[Redakto nëpërmjet kodit]

1. https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_CEE_Spring_2016