Dallime mes rishikimeve të "Gjilani"

Jump to navigation Jump to search
279 bytes added ,  5 muaj më parë
v
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
v (→‎Mikrotoponimet: redaktim)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
 
== Mikrotoponimet==
Mikrotoponimet më karakteristike janë: Zabeli dhe kroni i Sahit Agës, Malishta (Malishevës) Kalillat, Çenar Çeshmja, Çeshmja-Kroni i Petigocit,Çeshmja- Kroni i Borodinit, Bregi i Borodinit, Qeremidhanja, Mullini Arapit, Ura te Mullini i Arapi, Gaz-hanjaGazhanja, Udha ngushtë, Livadhet e Koretishtes, Gavrani, Shadërvani i Okllapëve ( në fshatin serb Koretishtë), banja, Drenik, Bregi Djegunthatë, DheviDheu i Bardhë, Gllama, TeLigatina Lomtëte LLomtë, ÇerkezkatÇerkezët, Kodra Livoçit, Popovica-(Kodra e Dëshmorëve), Livadhet e Shillovës, Bahqet e Shehrit (Qytetit), Baçevinat, Kamniku, Stanishorka, Dobrusha etj.<ref namegrup ="Jusuf“ Gjilani “Jusuf Osmani 2004"<ref/> Rreth qytetit të Gjilanit shtrihen bregoret Kodra e Dëshmorëve (Popovica), Gllama, Dheu i Bardhë, fusha e Malishevës, Zabeli i Sahit Agës dhe Bregu i Thatë.
Qytetin me tre të vija uji si:Mirusha, Banja dhe Stanishor.
 
== Gjeografia ==

Menyja e lëvizjeve