Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
v
==Stadiumi==
{{main|San Siro}}
[[Skeda:Scudo2009.jpg|thumbmajtas|parapamje|250px|Stadiumi San Siro (''Giuseppe Meazza'') nga brënda.]]
Stadiumi i Interit është [[San Siro]] me 80,018 vende, i cili njihet zyrtarisht si ''Stadio Giuseppe Meazza'' nder të lojtarit i cili ka luajtur me të dy skuadrat.<ref name="Historia e stadiumit">{{cite web|url=https://kiiky.com/san-siro-stadium-capacity/|title=San Siro Stadium Review: History, Team, Capacity, Location|trans-title=Shikimi i stadiumit San Siro: Historia, ekipi, kapaciteti, vendndodhja|publisher=Kiiky.com|language=en|date=22 gusht 2019|accessdate=15 prill 2020}}</ref> Për këtë stadium përdoret më shpesh emri San Siro, sepse zona rreth stadiumit e ka emrin San Siro. Giuseppe Meazza ka qënë stadiumi i [[A.C. Milan|Milanit]] që në vitin 1926, kur u ndërtua privatisht nga presidenti i asaj kohe i klubit [[Piro Pirelli]].<ref name="Historia e stadiumit"/> Ndërtimi u krye nga 120 puntorë dhe u desh 13 muaj e gjysëm që të përfundonte. Stadiumi ishte në pronesi të klubit deri sa j'u shit bashkisë së qytetit në vitin 1935, dhe që nga viti 1947, është ndarë me klubin tjetër të qytetit, Interin.
 

Menyja e navigimit