Dallime mes rishikimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
v
 
===1968–1990: Pas epokës së Heleno Herreras===
Pas epokës së artë të viteve 1960', Inter arriti të fitonte kampionatin e njëmbëdhjetë të tyre në vitin 1971 dhe të dymbëdhjetin në vitin 1980. Inter u mposht për herë të dytë brënda pesë viteve në finalen e Kupës Europiane, duke u mposhtur 2–0 nga [[AFC Ajax|Ajaxi]] i [[Johan CruijffCruyff]] në vitin 1972. Gjatë viteve 1970' dhe 1980', Inter gjithashtu shtoi edhe dy Coppa Italia në koleksion, trofetë e sezoneve 1977–78 dhe 1981–82.
 
E udhëhequr nga dyshja gjermane [[Andreas Brehme]] dhe [[Lothar Matthäus]], dhe nga argjentinasi [[Ramón Díaz]], Interi fitoi kampionatin e vitit 1989. Gjermani tjetër [[Jürgen Klinsmann]] dhe [[Supercoppa ItalianeItaliana|Superkupa Italiane]] erdhën në sezonin e ardhshëm por kjo nuk ishte shumë e dobishme pasi Interi nuk e mbrojti dot titullin e fituar një sezon më parë.
 
===1990–2004: Kohët e errëta===

Menyja e lëvizjeve