Stampa:2010Participants

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Pjesëmarrësit[Redakto nëpërmjet kodit]

██ Shtetet pjesmarrëse██ Shtetet që viteve të kaluara kënë marrë pjesë por këtë vit jo.
██ Shtetet në GjF 1 ██ Shtetet në GjF 2 ██ Shtetet që votojnë në GjF 1 ██ Shtetet që votojnë në GjF 2

Shtetet Pjesmarrëse sipas ndarjes në historinë e Festivalin Evropian të Këngës.

Këtë vit në Festivalin Evropian të Këngës, gjithsej do të konkurojnë 39 shtete, pavarësisht se nuk është numër shumë i madh i pjesmarrësve me 5 të larguar, 1 të kthyer dhe asnjë të debituar gjithsesi Oslo nuk ka falimentuar ende, do njihet si një ndër Festivalet Evropiane më moderne. Gjithashtu 5 viteve të kaluar ka pasë më shumë se 39 pjesmarrës. 39 pjesmarrës ka pasur viti 2005KievUkrainës, ndërsa pas kësaj ka pasur më shumë se 39-43. Në Oslo, gjithashtu do të konkurojnë më shumë se 45 artistë. Këtë vit do e përbëjnë grupe të ndryshme, duete, solo e tjerë. Sipas pozitave në Youtube nga fansat e Eurosongut në lista të ndryshmë të favorizuara ka qenë Sllovakia. Sllova prezanton këngën e 5-të, pas një rezultati të pakënaqshëm në Eurovision Song Contest 2009.

Lista e shteteve pjesmarrësve, sipas historisë në ESC[Redakto nëpërmjet kodit]


Festivali Evropian i Këngës do ketë gjithsej 39 Shtete[1].

Shteti Kënga Këngëtarë Data e Zgjedhjes së Hyrjes
(Përfundimtare)
Kënga Në Shqip Gjuha
Armenia Armenia[2][3] "Apricot Stone"[4] Eva Rivas[5] 14 Shkurt, 2010[6][7]
Gurë kajsie Angleze[8]
Azerbajxhani Azerbajxhani[9] "Drip Drop" Safura Aizadeh 2 Mars, 2010[10][11]
Pikoj, lëshoj Angleze
Belgjika Belgjika[12] "Me and My Guitar" Tom Dice Artisti : 25 Nëntor, 2009[13]
Kënga : 7 Mars, 2010[14][15]
Unë dhe kitara ime Angleze
Bjellorusia Bjellorusia[16][17] "Far Away"[18][19]
"Butterflies[20]
3+2[21][22] 26 Shkurt, 2010[7]
Fluturat Angleze[23][24]
Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina[25] "Thunder and Lightning"[26] Vukašin Brajić[27] Artisti : 11 Janar, 2010[28]
Kënga : 7 Mars, 2010[29]
Bubullimë dhe dritë Angleze
Britania e Madhe Britania e Madhe[30] "That Sounds Good to Me" [31][32] Josh Dubovie[33][34] 12 Mars, 2010
Tingëllon mirë tek unë Angleze[35][36]
Bullgaria Bullgaria[37] "Angel si ti"[38] Miroslav Kostadinov[39][40] Artisti : 18 Tetor, 2009[41]
Kënga : 28 Shkurt, 2010[42]
Ti je ëngjëll Bullgare[43]
Danimarka Danimarka[44] "In a Moment Like This"[45][46] Chanée & N'evergreen [47][48] 6 Shkurt, 2010[7]
Në një moment si ky Angleze[49][50]
Estonia Estonia[51] "Siren" [52][53] Malcolm Lincoln & Manpower 4 [54][55] 12 Mars, 2010[7][56][57]
Sirenë Angleze[58][59][60]
Finlanda Finlanda[61] "Työlki ellää"[62] Kuunkuiskaajat[63][64] 30 Janar, 2010[7][65]
Ti mund të jetosh duke punuar Finlandeze[66]
Franca Franca[67] "Allez! Ola! Olé"[68] Jessy Matador[69][70] Artisti : 19 Shkurt, 2010[7]
Kënga : 5 Mars, 2010[7]
Eja!, Ola!, Olé Frenge
Greqia Greqia[71] "OPA" [72][73] Giorgos Alkaios & Friends[74][75] 12 Mars, 2010[7][76]
- Greke[77][78]
Gjeorgjia Gjeorgjia[79] "Shine"[80][81] Sofia Nizharadze[82][83][84] 27 Shkurt, 2010[7].
Shkëlqe Angleze[85][86]
Gjermania Gjermania "Satellite" [87][88] Lena Meyer-Landrut[89][90] 12 Mars, 2010[7]
Satelit Angleze[91][92]
Holanda Holanda[93][94] "Ik ben verliefd, Shalalie"[95][96][97][98][99] Sieneke[100][101] Artisti : 18 Dhjetor, 2009[102][103]
Kënga : 7 Shkurt, 2010[7][104][105]
Jam në dashuri, Shalali Holandeze[100][101][106][107]
Irlanda Irlanda[108][109] "It's for You"[110][111] Niamh Kavanagh[112][113] 5 Mars, 2010[7]
Është për ty Angleze[114][115]
Islanda Islanda[116] "Je ne sais quoi"[117][118] Hera Björk[119][120] 6 Shkurt, 2010[7]
Nuk e di ç'ka Angleze
Frenge[121][122]
Izraeli Izraeli[123] "Milim"[124][125]
(מילים)
Harel Skaat[126][127][128][129] 15 Mars, 2010[7]
Fjalë Hebraike
Kroacia Kroacia[130] "Lako je sve" Feminnem 6 Mars, 2010
Gjithçka është e lehtë Kroate[131]
Flag of Latvia.svg Letonia[132] "What For? (Only Mr God Knows Why)" [133][134] Aisha[135][136] 27 Shkurt, 2010[7][137]
Për ç'farë (Vetëm z.Zot e di pse) Angleze
Lituania Lituania[138] "East European Funk"[139][140] InCulto[141][142] 4 Mars, 2010[7][143]
Frikë ndaj Europës Lindore Angleze[144][145]
Malta Malta[146][147] "My Dream" [148] Thea Garrett[149] 20 Shkurt, 2010[150]
Ëndërra ime Angleze[151]
Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut[152] "Jas ja imam silata"
(Јас ја имам силата)[153][154]
Gjoko Taneski[155][156] 20 Shkurt, 2010[7]
Kam Fuqi Maqedone[157]
Moldavia Moldavia[158] "Run Away" Sun Stroke Project & Olia Tira 6 Mars, 2010[7][159]
Ik Angleze
Norvegjia Norvegjia "My Heart Is Yours"[160][161] Didrik Solli-Tangen[162][163] 6 Shkurt, 2010[7]
Zemra ime është e jotja Angleze[164][165]
Portugalia Portugalia[166] "Há dias assim" Filipa Azevedo 6 Mars, 2010[7][167]
Ka ditë si ato Portugeze
Polonia Polonia[168][169] Legenda[170][171] Marcin Mroziński[172][173] 14 Shkurt, 2010[7][174]
Legjenda Angleze, Polake[175][176]
Qipro Qipro[177] Life Looks Better in Spring[178][179] Jon Lilygreen & The Islanders[178][179] 7 Shkurt, 2010[7]
Jeta duket më e bukur në pranverë Angleze[180][178][179]
Rumania Rumania[181] "Playing with Fire" Paula Seling & Ovi 6 Mars, 2010[7]
Luajtur me zjarr Angleze[182]
Rusia Rusia[183][184] "Lost and Forgotten" Peter Nalitch Band 7 Mars, 2010[7][185][186]
Humbur dhe Harruar Angleze
Serbia Serbia[187] "Ovo je Balkan"
(Oво je Балкан)[188][189]
Milan Stanković[190][191] 13 Mars, 2010[7]
Ky është ballkani Sërbe[192][193]
Sllovakia Sllovakia[194][195] "Horehronie"[196][197] Kristína Peláková[198][199] 27 Shkurt, 2010[7][200]
Heroinë Sllovake[201][202]
Flag of Slovenia.svg Sllovenia[203] "Narodnozabavni rock" [204][205] Ansambel Roka Žlindre dhe Kalamari[206][207] 21 Shkurt, 2010[7][208]
Rok Folk Sllovene[209]
Spanja Spanja[210][211] "Algo pequeñito"[212][213] Daniel Diges[214][215] 22 Shkurt, 2010[216][217]
Diçka e vogël Spanjolle[218][219]
Shqipëria Shqipëria[220] "It´s all About You"[221][222] Juliana Pasha[223] 27 Dhjetor, 2009[7][224][225]
Gjithçka është rreth teje Angleze
Suedia Suedia[226][227] "This Is My Life"[228][229] Anna Bergendahl[230][231] 13 Mars, 2010[7]
Kjo është jeta ime Angleze[232][233]
Turqia Turqia[234][235] "We Could Be The Same"[236] maNga[237][238][239] Artisti : Janar, 2010[240]
Kënga : Shkurt, 2010[7]
Ne mund të ishim të njejt Angleze[241]
Ukraina Ukraina[242][243] "Sweet People"[244][245] Alyosha [246][247] Artisti : 29 Dhjetor, 2009
Kënga : 7 Mars, 2010

24 Mars, 2010:[7]
Njerëz të këndshëm Angleze [248][249]
Zvicra Zvicra[250][251] "Il pleut de l'or"[252] Michael von der Heide[253][254] Dhjetor 2009
Po bie shi i Artë Frenge

Shënime[Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=7923&_t=Exclusive:+39+countries+to+be+represented+in+Oslo
 2. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14621
 3. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14646
 4. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=9083&_t=Eva+Rivas+to+represent+Armenia!
 5. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=9083&_t=Eva+Rivas+to+represent+Armenia!
 6. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=7265
 7. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae "Eurovision Song Contest Oslo 2010 Calendar of Events" (në anglisht). EBU.
 8. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=7265
 9. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=4043&_t=Azerbaijani+representative+in+November
 10. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8593&_t=Azerbaijan+decides+by+1+March
 11. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14765
 12. ^ Victor, Hondal (25 nëntor 2009). "Belgjika do zgjedh këngëtarin në mënyrë internale" (në anglisht). ESCToday. Marrë më 25 nëntor 2009.
 13. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=6796
 14. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14998
 15. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8613&_t=Belgium:+song+presentation+on+7th+of+March
 16. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14125
 17. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=5853
 18. ^ 3+2 riprezantojnë Bjellorusinë në Oslo!
 19. ^ Bjellorusia dërgon tre plus dy në Oslo!
 20. ^ Bjellorusia ndryshon këngën në "Butterflies" EscToday
 21. ^ 3+2 riprezantojnë Bjellorusinë në Oslo!
 22. ^ Bjellorusia dërgon tre plus dy në Oslo!
 23. ^ 3+2 riprezantojnë Bjellorusinë në Oslo!
 24. ^ Bjellorusia dërgon tre plus dy në Oslo!
 25. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=6619
 26. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8063&_t=Bosnia-Herzegovina+goes+with+Vuka%C5%A1in+Braji%C4%87
 27. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14807
 28. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14737
 29. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=5073&_t=Bosnia+%26+Herzegovina+song+revealed+on+March+7th
 30. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14479
 31. ^ Josh Dubovie do të riprezantojë Britaninë në Eurosong 2010!
 32. ^ Britania dërgon Josh Dubovie në Oslo!
 33. ^ Josh Dubovie do të riprezantojë Britaninë në Eurosong 2010!
 34. ^ Britania dërgon Josh Dubovie në Oslo!
 35. ^ Josh Dubovie do të riprezantojë Britaninë në Eurosong 2010!
 36. ^ Britania dërgon Josh Dubovie në Oslo!
 37. ^ http://life.dir.bg/2009/05/15/news4448585.html
 38. ^ Angel si ti (Ti je ëngjëll) këndon Kostandinov në Oslo!
 39. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14403
 40. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=4803&_t=Miro+to+represent+Bulgaria
 41. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=6557
 42. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14731
 43. ^ Angel si ti (Ti je ëngjëll) këndon Kostandinov në Oslo!
 44. ^ http://www.esconnet.dk/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=1072&Itemid=1
 45. ^ http://www.esctoday.com/news/read/15032
 46. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8753&_t=Chanée+%26+N'evergreen+to+Oslo+for+Denmark!
 47. ^ http://www.esctoday.com/news/read/15032
 48. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8753&_t=Chanée+%26+N'evergreen+to+Oslo+for+Denmark!
 49. ^ http://www.esctoday.com/news/read/15032
 50. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8753&_t=Chanée+%26+N'evergreen+to+Oslo+for+Denmark!
 51. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14472
 52. ^ Estonia dërgon Malcolm Lincoln në Eurosong 2010!
 53. ^ Lincoln dhe Manpower 4 për Oslo!
 54. ^ Estonia dërgon Malcolm Lincoln në Eurosong 2010!
 55. ^ Lincoln dhe Manpower 4 për Oslo!
 56. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14498
 57. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14768
 58. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14472
 59. ^ Estonia dërgon Malcolm Lincoln në Eurosong 2010!
 60. ^ Lincoln dhe Manpower 4 për Oslo!
 61. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14043
 62. ^ http://oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=7338
 63. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14957
 64. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8523&_t=Finland:+Kuunkuiskaajat+win+ticket+to+Oslo!
 65. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14172
 66. ^ http://oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=7338
 67. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14759
 68. ^ Allez, Ola, Ole do jetë kënga për Francën!
 69. ^ Jessy Meador do riprezantojë Francën në Oslo
 70. ^ EBU konfirmon Metador pë Festivalin Evropian të Këngës 2010 për Francën
 71. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=5607
 72. ^ Giorgos dhe Friends do jenë pjesmarrë në Oslo!
 73. ^ Greqia dërgon Giorgos dhe Friends në Oslo!
 74. ^ Giorgos dhe Friends do jenë pjesmarrë në Oslo!
 75. ^ Greqia dërgon Giorgos dhe Friends në Oslo!
 76. ^ http://www2.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=5964
 77. ^ Giorgos dhe Friends do jenë pjesmarrë në Oslo!
 78. ^ Greqia dërgon Giorgos dhe Friends në Oslo!
 79. ^ http://www.esctime.com/news/94
 80. ^ Gjeorgjia:Sofo Nizhardze këndon Shine!
 81. ^ Shine nga Gjeorgjia në Oslo!
 82. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14847
 83. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8153&_t=Sopho+Nizharadze+to+represent+Georgia+in+Oslo!
 84. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=7245
 85. ^ Gjeorgjia:Sofo Nizhardze këndon Shine!
 86. ^ Shine nga Gjeorgjia në Oslo!
 87. ^ Gjermania dërgon Lena Meyer-Landrut në Eurosong 2010!
 88. ^ Lena Meyer-Landrut merr një biletë për Oslo!
 89. ^ Gjermania dërgon Lena Meyer-Landrut në Eurosong 2010!
 90. ^ Lena Meyer-Landrut merr një biletë për Oslo!
 91. ^ Gjermania dërgon Lena Meyer-Landrut në Eurosong 2010!
 92. ^ Lena Meyer-Landrut merr një biletë për Oslo!
 93. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=4916
 94. ^ http://www.esctoday.com/news/read/13036
 95. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=7643&_t=Dutch+song+first+known+for+Oslo!
 96. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=6993&_t=Pierre+Kartner+to+write+Dutch+entry...+in+Dutch!
 97. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14644
 98. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Holanda1
 99. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Holanda2
 100. ^ a b Grillhofer, Florian (7 shkurt 2010). "Holanda dergon Sieneken per Oslo" (në anglisht). ESCToday. Marrë më 7 shkurt 2010.
 101. ^ a b Bakker, Sietse (7 shkurt 2010). _t=Sieneke+to+represent+the+Netherlands+in+Oslo "Sinke per Holanden ne Oslo" Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!) (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 7 shkurt 2010.
 102. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14631
 103. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=7071
 104. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=6937
 105. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14558
 106. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14544
 107. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=6993&_t=Pierre+Kartner+to+write+Dutch+entry...+in+Dutch!
 108. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14439
 109. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=7553&_t=Ireland%27s+RT%C3%89+calls+out+for+Eurovision+songs
 110. ^ Niamh Kavangh u kthye prapë!
 111. ^ Irlanda dërgon Niamh Kavanagh në Eurosong 2010
 112. ^ Niamh Kavangh u kthye prapë!
 113. ^ Irlanda dërgon Niamh Kavanagh në Eurosong 2010
 114. ^ Niamh Kavangh u kthye prapë!
 115. ^ Irlanda dërgon Niamh Kavanagh në Eurosong 2010
 116. ^ http://www.ruv.is/songvakeppnin/
 117. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8733&_t=Iceland:+Hera+Björk+to+Oslo!
 118. ^ http://www.esctoday.com/news/read/15028
 119. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8733&_t=Iceland:+Hera+Björk+to+Oslo!
 120. ^ http://www.esctoday.com/news/read/15028
 121. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8733&_t=Iceland:+Hera+Björk+to+Oslo!
 122. ^ http://www.esctoday.com/news/read/15028
 123. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14101
 124. ^ Milim do përfaqësoj Izraelin në Eurosong 2010 nga Harel Skaat!
 125. ^ Harel Skaat do performojë Milim në Eurosong 2010!
 126. ^ http://www.iba.org.il/world/?entity=601623&type=1
 127. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14694
 128. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=7128
 129. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14724
 130. ^ http://www.hrt.hr/dora/dora2010/index_2.htm
 131. ^ http://esctoday.com/news/read/14723
 132. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14472
 133. ^ Letonia vendosi: Aisha në Oslo!
 134. ^ Aisha riprezanton shtetin Letonez në Eurosong 2010!
 135. ^ Letonia vendosi: Aisha në Oslo!
 136. ^ Aisha riprezanton shtetin Letonez në Eurosong 2010!
 137. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14498
 138. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14767
 139. ^ [http://www.esctoday.com/news/read/15278 Lituania dërgon InCulto në Oslo!
 140. ^ East European Funk nga InCulto për Lituaninë!
 141. ^ [http://www.esctoday.com/news/read/15278 Lituania dërgon InCulto në Oslo!
 142. ^ East European Funk nga InCulto për Lituaninë!
 143. ^ Lituania:4 Mars 2010
 144. ^ [http://www.esctoday.com/news/read/15278 Lituania dërgon InCulto në Oslo!
 145. ^ East European Funk nga InCulto për Lituaninë!
 146. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14289
 147. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=4413&_t=Malta+chooses+in+February
 148. ^ Thea Garret merr tiketën Malteze për Oslo!
 149. ^ Thea Garret merr tiketën Malteze për Oslo!
 150. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14513
 151. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14577
 152. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14448
 153. ^ Gjoko Taneski rezervon një biletë për Oslo!
 154. ^ Maqedonia dërgon Gjoko Taneski në Oslo
 155. ^ Gjoko Taneski rezervon një biletë për Oslo!
 156. ^ Maqedonia dërgon Gjoko Taneski në Oslo
 157. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14735
 158. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14485
 159. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14485
 160. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8743&_t=Didrik+Solli-Tangen+wins+Norwegian+final!
 161. ^ http://esctoday.com/news/read/15027
 162. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8743&_t=Didrik+Solli-Tangen+wins+Norwegian+final!
 163. ^ http://esctoday.com/news/read/15027
 164. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8743&_t=Didrik+Solli-Tangen+wins+Norwegian+final!
 165. ^ http://esctoday.com/news/read/15027
 166. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=5981
 167. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14514
 168. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14335
 169. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=6437
 170. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=9093&_t=Marcin+Mrozinski+to+Eurovision+for+Poland!
 171. ^ http://esctoday.com/news/read/15100
 172. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=9093&_t=Marcin+Mrozinski+to+Eurovision+for+Poland!
 173. ^ http://esctoday.com/news/read/15100
 174. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14356
 175. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=9093&_t=Marcin+Mrozinski+to+Eurovision+for+Poland!
 176. ^ http://esctoday.com/news/read/15100
 177. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14376
 178. ^ a b c Klier, Marcus (7 shkurt 2009). "Qipro:Jon lilygreen & Islanders" (në anglisht). ESCToday. Marrë më 7 shkurt 2010.
 179. ^ a b c Dahlander, Gustav (7 shkurt 2009). "Qirpo Eurovizion 2010" (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 7 shkurt 2010.
 180. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14616
 181. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14463
 182. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8403&_t=Sixteen+Romanian+finalists+racing+for+Eurovision
 183. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14594
 184. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=7543&_t=Russian+national+final+on+7th+of+March
 185. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14594
 186. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=7543&_t=Russian+national+final+on+7th+of+March
 187. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=6438
 188. ^ Milan Stankovic merr fitoren e Serbisë!
 189. ^ Serbia dërgon Milan Stankovic në Eurosong 2010!
 190. ^ Milan Stankovic merr fitoren e Serbisë!
 191. ^ Serbia dërgon Milan Stankovic në Eurosong 2010!
 192. ^ Milan Stankovic merr fitoren e Serbisë!
 193. ^ Serbia dërgon Milan Stankovic në Eurosong 2010!
 194. ^ http://www.esctoday.com/news/read/13601
 195. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=5408
 196. ^ Kristina të riprezantojë Sllovakinë në Eurosong!
 197. ^ Sllovakia dërgon Krstinën në Oslo!
 198. ^ Kristina të riprezantojë Sllovakinë në Eurosong!
 199. ^ Sllovakia dërgon Krstinën në Oslo!
 200. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14193
 201. ^ Kristina të riprezantojë Sllovakinë në Eurosong!
 202. ^ Sllovakia dërgon Krstinën në Oslo!
 203. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14404
 204. ^ Roka Žlindre dhe Kalamari rezervojnë një biletë për Oslo!
 205. ^ Slovenia dërgon Roka dhe Kalmarin në Oslo!
 206. ^ Roka Žlindre dhe Kalamari rezervojnë një biletë për Oslo!
 207. ^ Slovenia dërgon Roka dhe Kalmarin në Oslo!
 208. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14604
 209. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14410
 210. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14524
 211. ^ http://www.rtve.es/television/eurovision/
 212. ^ Spanja vendos:Daniel për Oslo!
 213. ^ Spanja:Daniel merr biletë për Oslo!
 214. ^ Spanja vendos:Daniel për Oslo!
 215. ^ Spanja:Daniel merr biletë për Oslo!
 216. ^ Spanja vendos:Daniel për Oslo!
 217. ^ Spanja:Daniel merr biletë për Oslo!
 218. ^ Spanja vendos:Daniel për Oslo!
 219. ^ Spanja:Daniel merr biletë për Oslo!
 220. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=6223
 221. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14714
 222. ^ http://www.eurovision-spain.com/iphp/noticia.php?numero=6113&idioma=
 223. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=7833&_t=Juliana+Pasha+to+represent+Albania+in+Oslo!
 224. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=6933&_t=Albania:+National+Final+to+kick+off+on+Christmas+Eve
 225. ^ http://www.escnation.com/index.php?section=2&id=648
 226. ^ http://svt.se/content/1/c8/01/55/99/03/Regelverk%202010.pdf
 227. ^ http://svt.se/melodifestivalen
 228. ^ Suedia dërgon Anna Bergendahl në Eurosong 2010!
 229. ^ [Suedia:Anna Bergendalh në Oslo!]
 230. ^ Suedia dërgon Anna Bergendahl në Eurosong 2010!
 231. ^ [Suedia:Anna Bergendalh në Oslo!]
 232. ^ Suedia dërgon Anna Bergendahl në Eurosong 2010!
 233. ^ [Suedia:Anna Bergendalh në Oslo!]
 234. ^ http://www.eurovisiondream.com/eurovision/haberler/190-eurovision-2010-icin-bueyuek-anket.html
 235. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14730
 236. ^ maNga me We Could be the same?
 237. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8103&_t=It's+official:+maNga+for+Turkey!
 238. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14811
 239. ^ http://www.haberturk.com/haber.asp?id=198896&cat=190&dt=2010/01/07
 240. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14730
 241. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14822
 242. ^ http://focus.in.ua/news/69919.html
 243. ^ http://novy.tv/novy/about/news/09/05/21/1541.html
 244. ^ Alyosha të këndojë "Sweet People" në Oslo! EscToday
 245. ^ Ukraina dërgon Alyosha-në në Eurosong 2010 të përfaqësojë Ukrainën me "Sweet People" Eurovision.tv
 246. ^ Alyosha të këndojë "Sweet People" në Oslo! EscToday
 247. ^ Ukraina dërgon Alyosha-në në Eurosong 2010 të përfaqësojë Ukrainën me "Sweet People" Eurovision.tv
 248. ^ Alyosha të këndojë "Sweet Peole" në Oslo! EscToday
 249. ^ Ukraina dërgon Alyosha-në në Eurosong 2010 të përfaqësojë Ukrainën me "Sweet Dreams" Eurovision.tv
 250. ^ http://www.20min.ch/unterhaltung/sounds/story/28382696
 251. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14183
 252. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=7663&_t=Michael+von+der+Heide+to+represent+Switzerland
 253. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=7663&_t=Michael+von+der+Heide+to+represent+Switzerland
 254. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14642