Provinca e Breshas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Breshias
Italisht : Provincia di Brescia
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Lombardia
Kryeqendra Breshia
Presidenti Daniele Molgora
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4.784,36 km2
Popullsia 1.262.869 banorë
Dendësia 264 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 25121-25136, 25010-25089
Prefiksi 030, 0364, 0365, 035
Nr. i komunave 206
Faqja Zyrtare www.provincia.brescia.it


Provinca e Breshias është një krahinë italiane e Rajonit të Lombardisë me 1.262.869, provinca e dytë më e populluar nga dymbëdhjetë krahinat e Lombardisë dhe e pesta në Itali. Kjo është provinca më e madhe e Lombardisë, për nga sipërfaqja (4.784,36 km²) dhe dendësi të popullsisë prej rreth 264 banorë për km². Provinca e Breshias ka 206 komuna.

Ajo kufizohet në veri dhe veri-perëndim me Provincën e Sondrios, në perëndim me Provincën e Bergamos, në jug-perëndim me Provincën e Kremonës, në jug me Provincën e Mantovës, në lindje me Provincën e Veronës të Rajonit të Venetos dhe me Provincën e Trentos të Rajonit të Trentino-Tiroli Jugor.