Nuxis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Nuxis
Qytet
Vendndodhja
 Nuxis is located in Itali
 Nuxis
 Nuxis
39°09′14″V 8°44′20″L / 39.154°V 8.739°L / 39.154; 8.739Koordinatat: 39°09′14″V 8°44′20″L / 39.154°V 8.739°L / 39.154; 8.739
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Sud Sardenjas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 61.59 km2
Lartësia 196 m (m.n.d.)
Popullsia 1.566 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   09010
Prefiksi   0781
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Nuxis (Nùxis, Nùcis) është një komunë në Italiprovincën Sud Sardenjas, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 61.59 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 196 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 1.566 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Nuxis – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale