Santadi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Santadi
Qytet
noform
Pamje nga Santadi
Vendndodhja
 Santadi is located in Itali
 Santadi
 Santadi
39°05′35″V 8°42′50″L / 39.093°V 8.714°L / 39.093; 8.714Koordinatat: 39°05′35″V 8°42′50″L / 39.093°V 8.714°L / 39.093; 8.714
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Sud Sardenjas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 116.49 km2
Lartësia 135 m (m.n.d.)
Popullsia 3.439 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   07030
Prefiksi   079
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Santadi (Santàdi) është një komunë në Italiprovincën Sud Sardenjas, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 116.49 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 135 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 3.439 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Santadi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale