Segariu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Segariu
Qytet
Vendndodhja
 Segariu is located in Itali
 Segariu
 Segariu
39°33′43″V 8°58′55″L / 39.562°V 8.982°L / 39.562; 8.982Koordinatat: 39°33′43″V 8°58′55″L / 39.562°V 8.982°L / 39.562; 8.982
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Sud Sardenjas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16.69 km2
Lartësia 129 m (m.n.d.)
Popullsia 1.205 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   09040
Prefiksi   070
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Segariu (Segarìu) është një komunë në Italiprovincën Sud Sardenjas, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 16.69 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 129 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 1.205 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Segariu – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale