Samassi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Samassi
Qytet
noform
Pamje nga Samassi
Vendndodhja
 Samassi is located in Itali
 Samassi
 Samassi
39°28′52″V 8°54′18″L / 39.481°V 8.905°L / 39.481; 8.905Koordinatat: 39°28′52″V 8°54′18″L / 39.481°V 8.905°L / 39.481; 8.905
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Sud Sardenjas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 42.04 km2
Lartësia 56 m (m.n.d.)
Popullsia 5.196 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   09030
Prefiksi   070
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Samassi (Samàssi) është një komunë në Italiprovincën Sud Sardenjas, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 42.04 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 56 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 5.196 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Samassi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale