Dallime mes rishikimeve të "Italia"

Jump to navigation Jump to search
9 bytes added ,  11 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
[[Skeda:Italy-demography2006est.png|thumb|right|200 px|rritja demografike]]
: '''''Artikulli kryesor [[Demografia e Italisë]]'''''
 
Në vitin 2003 Italia ka pasur gjithsej 57.998.353 banorë, dhe dendësi 196 banorë në km2. Pas 6 vitesh arriti nje popullsi prej 60.114.021 banorë, dhe dendësi 199.5 banorë në km2.
Italia në aspektinpikëpamjen gjuhësorgjuhësore dhe fetarfetare është kryesisht homogjene, por në aspektinatë kulturor, ekonomik dhe politik është e larmishme.
 
Në Evropë është e pesta për nga dendësia e popullsisë (196 b. Në km2). Në Itali nuk ka shumë pakica. Më e madhja është pakica gjermane në Tirolin Jugor, slloven rreth TrieshtësTriestes, Shqiptarëshqiptare ([[arbëresh]]) në Kalabri e SiciliSiçili etj.
 
Në Itali besimi me i madh është KatolicizmiKrishtërimi me mbi 90 % të popullsisë por ka edhe konfesionefe të tjera te vogla te cilat janë kryesisht te ardhura nga emigrantetemigrantët e jashtëm .
 
== Kultura ==
53

edits

Menyja e lëvizjeve