Gjuha e Ilirëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Illyrian tribes in antiquity

Gjuha ilires i perket familjes se gjuhëve indo-evropiane dhe ka qenë folur në pjesën perëndimore të Ballkanit[1] ne kohet antike identifikohen si grupe Ilire : Ardiaei, Delmatae, Pannonii, Autariates, Taulanti (shih Listën e fiseve ilire).

Fjale ilire[redakto | redakto tekstin burimor]

  • brisa ("rrush")bersi
  • rhinos ("mjegull")
  • sabaia ("Nje lloj birre")
  • sybina ("shigjete")
  • bosona ("uje qe rrjedh")[2] [3]

Fjale ilire qe hyri Gjuhen romake[redakto | redakto tekstin burimor]

  • tsica ("thikë") -- dha "sicca" ne gjuhen romake (me etimologji hipotetike, ende s'eshte vertetuar), edhe mbase "thikë" ne shqip

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Ne se gjuha messape ka qenë shumë afër gjuhës ilire dhe konsiderohet si gjuhë ilire, pra ilirishtja është folure edhe në jug të Italia.
  2. ^ Johann Georg von Hahn, Albanesische Studien, Jena 1854, S. 232
  3. ^ Albanisches Institut

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Illyria & Illyrians