Kleitusi ilir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Cleitus-i ilir)
Shko te: navigacion, kërko


Cleitus-i ilir ishte djali i madh i Bardhylit. [1]Hisoriani antik Arrian tregon se Cleitus sakrifikoi tre djem, tri vajza dhe tri desh pak përpara betejës së tij kundër Aleksandrit të Madh.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

1. ^ "The Journal of Hellenic Studies by Society for the Promotion of Hellenic Studies (London, England)", 1973, p. 79. Cleitus was evidently the son of Bardylis II the grandson of the very old Bardylis who had fallen in battle against Phillip II in 385 BC.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekti moter i Wikimedia Commons ka materiale për: Illyria & Illyrians Kjo biografi e nje anetari te shtepive mbretereore europiane është cung.