Wikipedia:WikiFilmat SQ/Dokumentimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lista e filmave për të cilët janë apo do krijohen artikujt:

 1. Ada, 2013
 2. Alpinistët në Korab, 1965
 3. Amnistia
 4. Amsterdam Express
 5. Anija (film)
 6. Asgjë nuk harrohet, 1985
 7. Busulla (film)
 8. Bota (filmi)
 9. Dita e parë e punës
 10. E pakapshme
 11. Gjaksit
 12. Gjallë
 13. Koha e Kometës
 14. Lindje, perëndim, lindje
 15. Mao Ce Dun
 16. Matanë lumit
 17. Muajt e mjaltit
 18. Mysafiret
 19. Ne dhe Lenini
 20. Një sy mbyllur
 21. Para perëndimit të diellit
 22. Përtej kufijve
 23. Pharmakon
 24. Realite Paralele
 25. Simon (filmi)
 26. Streha mes reve
 27. Shqiptari (2010)
 28. Të gjithë qajnë
 29. Tirana Blue
 30. Trishtimi i zonjës Shnajder
 31. Vallja e Flamujve
 32. 20 vjeç
 33. 24 orëshi i një 10,000 lekëshi
 34. 100 vjet me himnin e flamurit
 35. Arena
 36. Bela (film)
 37. Beratinus
 38. Bodrumi
 39. Dita e fundit e Loro Shestanit
 40. Dritë në errësirë
 41. Dyer, dyer, dyer
 42. Esenca e jetës (film)
 43. Ëndrra e Çamërisë
 44. Fajtori
 45. Flamuri (dokumentar)
 46. Gjyqi
 47. Hekurishtja (film)
 48. Iso Polifonia (dokumentar)
 49. Kamioni (film)
 50. Kur vdekja kthen rruge
 51. Kur vriteshin poetët
 52. Lakmia (film)
 53. Libër (film)
 54. Martirët (film)
 55. Në përvjetorin e martesës
 56. Nje Nate
 57. OK (film)
 58. Pamundësia (film)
 59. Përcjellja
 60. Përtej rrugës
 61. Pushtimet Biometrike
 62. Refren për Kosovën
 63. Rojtari i Bjeshkëve
 64. Rri zgjuar
 65. Rrug
 66. S'është Lavazh
 67. Sarina (film)
 68. Sekreti i Akiut
 69. Si qeni n'rrush
 70. Skënderbeu (dokumentar)
 71. Shelgu dhe kungulli
 72. Shkallët
 73. Torollaku
 74. Ventotenne
 75. Divi dhe gjahtari
 76. 100 kafe
 77. Bishtprerat
 78. Butterfly
 79. Rastësisht e enjte
 80. Vrima përballë
 81. Baba (film)
 82. Pasioni i Ernest Komanit
 83. Letra Fati
 84. Leksioni
 85. Gurë ujë
 86. Kohë zgjedhjesh
 87. Fjalë dhe bëma
 88. Lyer në të zeza
 89. Shtremët
 90. Vdekja e gjysh Trifonit
 91. Dritarja e Spitalit
 92. Ushtarët 4
 93. Shqipëri Itali 1-0
 94. Punë fëmijësh
 95. Family market
 96. Ditët e humbura
 97. Valsi i lamtumirës
 98. Paratë
 99. Horoskopi (film)
 100. Një natë me mot të kthjellët
 101. Zheg
 102. 24 orë
 103. Kumarxhiu
 104. E dashur Ria
 105. Fshehja e Billit të Zi
 106. Kapota
 107. Kohë e lirë
 108. Qesh dhe qaj
 109. Shpuzë
 110. Pa mbarim
 111. Pa tru është qielli
 112. Vrasësit e qenve
 113. Mëngë këmishe
 114. Buka (film)
 115. Pritja
 116. Hekur dhe zot
 117. Faraway
 118. Nëntori i ftohtë
 119. Biseda (film)
 120. Dega e vogël (film)
 121. Kaini (film)
 122. Një histori
 123. Rituali i një qyteti
 124. Dy trandafilat
 125. Të burgosur pa burg
 126. Njeriu (film)
 127. Krom (film)
 128. Ndërkombëtarët
 129. Të thyer
 130. Përtej detit
 131. Hija e diellit
 132. Sex, përrallë dhe celular
 133. Dita zë fill
 134. Bunker (film)
 135. Pranverë e paharruar në fshatin e harruar
 136. Të tretunit
 137. Martesa (film)
 138. Elvisi kthehet në shtëpi
 139. Delegacioni
 140. Hije
 141. Mos
 142. Yjet e të ardhmes
 143. Legjenda e bastunit
 144. Cirku fluturues
 145. Burri i shtëpisë
 146. 7 ditë
 147. Njeriu i dosjeve
 148. Shpia
 149. Bolero në vilën e pleqve (film)
 150. Liqeni im
 151. Portreti i pambaruar i Karla Bellinit
 152. Vera pa kthim
 153. Derë e hapur (film)
 154. Nik
 155. Testamenti (film)
 156. Tre luanë drejt Venecias
 157. Xixëllonjat (film)
 158. Love (film)
 159. Nji prej nesh
 160. Karuseli
 161. Ana (film)
 162. KENO
 163. ATA
 164. Motër dhe vëlla
 165. Lule plastike
 166. Ardhur nga ëndrrat
 167. Ne kemi diellin
 168. Shtëpia e vjetër
 169. Atila
 170. E huaja
 171. Tirana 100 km
 172. 113 (film)
 173. Fusha e mëllenjave
 174. Ngjarje pa levizje
 175. Koha e Pelikulës, Xhanfize Keko
 176. Saga e dinenjve
 177. Ritual në errësirë
 178. Bonboni pelivoni
 179. Kanguri, dallendryshja dhe trumcaku (film)
 180. Majmuni dhe maçoku (film)
 181. Shqiponja dhe sorra (film)
 182. Njëriu me këmishë (film)
 183. Poeti (film)
 184. Agamemnon (film)
 185. Rrugës (film)
 186. Femrat (film i shkurtër)
 187. Elisa (film)

Ne gjuhë të tjera:

Artikuj të krijuar për aktorët e filmave nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë:

 1. Vjoleta Luli
 2. Agron Meculi
 3. Iliriana Blakaj
 4. Astrit Hasanaj
 5. Todi Llupi
 6. Aleksander Rrapi
 7. Artan Islami
 8. Lulzim Zeqja
 9. Robert Budina
 10. Rozina Kostani
 11. Bekim Guri
 12. Redjan Mulla
 13. Omer Hamiti
 14. Orest Arapi
 15. Driada Dervishi
 16. Klevis Bega
 17. Klodian Hoxha
 18. Ardita Mullai
 19. Gent Hazizi
 20. Eni Cani
 21. Luan Halili
 22. Sokol Behri
 23. Haki Spaho
 24. Oni (Fation) Pustina
 25. Florian Binaj
 26. Spiro Guma
 27. Pranvera Brinja
 28. Renata Skendaj
 29. Esela Pysqyli
 30. Muzbajdin Qamili
 31. Osman Ahmeti
 32. Suela Bako
 33. Irgen Çela
 34. Shqipri Kelmendi
 35. Luan Bexheti
 36. Anisa Dëma
 37. Adriatik Guri
 38. Xhevahir Zeneli
 39. Mevlyd Osmani
 40. Cosima Coppola
 41. Laura Morante
 42. Mariella Valentini


Artikujt të përmirësuar për aktorët e filmave nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë:

 1. Luljeta Bitri
 2. Romir Zalla
 3. Karafil Shena
 4. Mirela Skara
 5. Flonja Kodheli
 6. Rajmonda Bulku
 7. Llazi Sërbo
 8. Arben Bajraktaraj
 9. Alfred Trebicka
 10. Elvira Diamanti
 11. Jani Riza
 12. Marko Bitraku
 13. Mario Ashiku
 14. Gjon Kola
 15. Remo Girone
 16. Blerim Destani
 17. Bujar Lako
 18. Rajmonda Bulku
 19. Olta Gixhari
 20. Gjon Kola
 21. Helidon Fino
 22. Ervin Bejleri
 23. Myzafer Zifla
 24. Çun Lajçi
 25. Blerim Gjoci
 26. Ndriçim Xhepa
 27. Elvira Diamanti
 28. Reshat Arbana