Wikipedia:Udhëzuesit/Film

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Udhëzues i filmave shqip redakto

1244 (film), ABC...ZH, Abandoned Eden, Anatema, Antigona, Apasionata, Ariana, Arvanitët-Arbërorë - Një Popull i Harruar, Asgjë nuk harrohet, Ata ishin katër, Atje ku nuk lind dielli, Babai i studentit, Balada e Kurbinit, Ballë për ballë, Balonat, Bardhë e zi, Bardhësi, Beni ecën vetë, Besa e kuqe, Binarët (film), Bolero, Borxhliu, Botë e padukshme, Brazdat, Bregu i ashpër, Burgu i Mërgimit, Butrinti (film), Cirku në fshat, Cuca e maleve, Dalja nga errësira, Dasem e çuditëshme, Dashuri në krisma, Dashuria e fundit, Dashuria e parë, Dasma e Sakos, Dasma e shtyrë, Debatik, Dervishi dhe vdekja, Detyrë e posaçme, Dhe vjen një ditë, Dimri i fundit, Dita e parë e emrimit, Djali elastik, Dollia e dasmës sime, Dora e ngrohtë, Dritat e qytezës, Duaje emrin tënd, Duel i heshtur, Duke kërkuar 5-orëshin, Dy herë mat, Dëshmorët e monumenteve, E diela e fundit, E kafshoja terrin, Edhe ashtu edhe kështu, Eduart, Eja, Enigma (film shqip), Enveri ynë, Era dhe lisi, Estrada në ekran, Etjet e Kosovës, Familja ime, Father and Godfather, Fejesa e Blertës, Fije që priten, Fillim i vështirë, Filmi Thirrja, Fjalë pa fund, Flaka e maleve, Fletë të bardha, Flutura në kabinën time, Fraktura, Fund i marrëzisë, Fundi i një gjakmarrjeje, Funeral Business, Furtuna, Fushë e blertë fushë e kuqe, Fëmijët e saj, Gabimi (film), Gjeneral gramafoni, Gjithë fajet i ka paraja, Gjoleka, djali i Abazit, Gjuetia e fundit, Gjurma, Gjurmë në dëborë, Gjurmë në kaltërsi, Gjurmë të bardha, Gracka (film), Gunat mbi tela, Guri i besës, Gurët e shtëpisë sime, Guximtarët, Gëzhoja e vjetër, Hedhësit e bombave, Hijet që mbetën pas, Historiani dhe kameleonët, Horizonte të hapura, I dashur armik, I teti në bronz, I treti në mes, Ilegalët, Intendenti, Ishte Koha për Dashuri, Jeta në duart e tjetrit, Kapedani (film), Kaqarreli, Karnavalet, Koha nuk pret, Kohë e largët, Koka ime e krisur, Kolonel Bunker, Komisari i dritës, Koncert në vitin 1936, Korrierët, Krevati i perandorit, Krim pa Krisma, Kronikë e një nate, Kryengritje në pallat, Kthimi i ushtrisë së vdekur, Kukumi, Kur hapen dyert e jetës, Kur hiqen maskat, Kur ndahesh nga shokët, Kur xhirohej një film, Kur zbardhi një ditë, Kush e solli Doruntinën, Kush vdes në këmbë, Kush është vrasësi, Këmishët me dyllë, Kërcënimi, Këshilltarët, Lamerica, Lepuri me pesë këmbë (film), Letra Fatale, Lettere al vento, Liri a vdekje, Loin des barbares, Lugina e pushkatarëve, Lule të kuqe, lule të zeza, Lulëkuqet mbi mure, Lumi që nuk shteron, Lumë drite, Lundrimi i parë, Malet me blerim mbuluar, Mao Ce Dun, Melodi e pandërprerë, Militanti, Mimoza llastica, Misioni përtej detit, Mondi dhe Diana, Montatorja, Monumenti, Muri i gjallë, Mysafiri (film), Mëngjese të reja, Mëngjeze lufte, Mësim për Lindën, Mësonjtorja, Nata (film), Nata e parë e lirisë, Natë pa hënë, Ndërgjegja (film), Ne vinim nga lufta, Nekrologji, Nga mesi i errësirës, Ngadhënjim mbi vdekjen, Ngjyrat e moshës, Njeriu i mirë, Njeriu me top, Njeriu prej dheut, Njerëz në rrymë, Një Milion Euro, Një ditë nga një jetë, Një djalë edhe një vajzë, Një emër midis njerëzve, Një gjeneral kapet rob, Një jetë më shumë, Një natë pa dritë, Një ndodhi në port, Një udhëtim i vështirë, Një vajzë e një djalë, Një vit i gjatë, Një vonesë e vogël, Njësiti guerril, Nusja, Nusja dhe shtetrrethimi, Nxënësit e klasës sime, Në ditët e pushimeve, Në emër të lirisë, Në fillim të verës, Në kufi të dy legjendave, Në prag të jetës, Në prag të lirisë, Në pyjet me dëborë ka jetë, Në shtëpinë tonë, Në çdo stinë, Nëntori i dytë, Odiseja e tifozave, Omiros, Operacioni "zjarri", Oshëtim në bregdet, Pak freskët sonte, Partizani i vogël Velo, Parullat, Pas fasadës, Pas gjurmëve, Pas takimit të fundit, Pas vdekjes, Pehlivanët, Pesha e kohës, Pikniku, Plagë të vjetra, Plaku dhe hasmi, Plumbi prej plasteline, Po vjen ai, Porta Eva, Pranvera s'erdhi vetëm, Pranverë e hidhur, Pranverë në Gjirokastër, Prindër të vegjël, Prita, Proka, Pushime në Romë, Pylli i lirisë, Për kë bie kjo daulle, Përballimi, Përdhunuesi, Përrallë nga e kaluara,
1953: Skënderbeu (film),
1954:
1955:
1956:
1957:
1958: Tana,
1959:
1960:
1961:
1962:
1963:
1964: Toka jonë (film),
1965: Vitet e para,
1966:
1967: Uka i Bjeshkëve të Nemura,
1968:
1969: Përse bie kjo daulle,
1970: Rekviem për të Nesërmen,
1971:
1972: Të ngujuarit, Si të vdiset,
1973: Yjet e netëve të gjata,
1974: Sulmi i kuq, Shpërthimi, Shtigje të luftës, Rrugë të bardha, Qyteti më i ri në botë,
1975: Çifti i lumtur, Udhëtim në pranverë, Rrugicat që kërkonin diell,
1976: Zonja nga qyteti, Tokë e përgjakur, Tingujt e luftës,
1977: Zemra që nuk plaken, Tomka dhe shokët e tij, Streha e re, Stolat në park, Shembja e idhujve,
1978: Yjet mbi Drin, Vajzat me kordele të kuqe, Udha e shkronjave, Reslovi,
1979: Çeta e vogël, Radiostacioni, Përtej mureve të gurta,
1980: Vëllezër dhe shokë, Shoqja nga fshati,
1981: Thesari (film), Si gjithë të tjerët, Shtëpia jonë e përbashkët, Shoku ynë Tili, Qortimet e vjeshtës,
1982: Shokët, Rruga e lirisë,
1983: Përroi vërshues,
1984: Ëndërr për një karrige, Vendimi, Ura dhe kështjella, Taulanti kërkon një motër, Shirat e vjeshtës,
1985: Vjeshtë e nxehtë e '41, Të paftuarit, Të mos heshtësh, Tre njerëz me guna,
1986: Tre ditë nga një jetë, Rrethimi i vogël,
1987: Zëvendësi i grave, Vrasje në gjueti, Tela për violinë, Telefoni i një mëngjesi, Rrethi i kujtesës, Përsëri pranverë,
1988: Tre vetë kapërcejnë malin, Treni niset në 7 pa pesë, Skëterrë '43, Sinjal dashurie, Shkëlqimi i përkohëshëm, Rojet e mjegullës, Rikonstruksioni,
1989: Vitet e pritjes, Shpresa (film),
1990: Vetmi, Vdekja e burrit,
1991: Unë e dua Erën, Shpella e piratëve (film),
1992: Vdekja e kalit,
1993: Zëmra e nënës, Qind për qind,
1994: Vazhdojmë me Beethovenin,
1995: Të burgosurit e galerisë,
1996:
1997: Zotëri Dollari,
1998:
1999: Unë ti dhe Kasandra,
2000:
2001: Tirana viti 0,
2002:
2003:
2004: Tifozët, Saimir,
2005: Sandokan,
2006:
2007: Time of the Comet,
2008: