Zlatan Ibrahimović

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Zlatan Ibrahimoviq)
Jump to navigation Jump to search
Zlatan Ibrahimović
Zlatan Ibrahimović June 2018.jpg
Ibrahimović në vitin 2018
Të dhënat personale
Emri i plotëZlatan Ibrahimović[1]
Data e lindjes (1981-10-03) 3 Tetor 1981 (38 vjeç)
Vendi i lindjesMalmö, Suedi
Gjatësia1.95 m (6 ft 5 in)[2]
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualMilan
Numri21
Karriera në rini
1989–1991Malmö BI
1991–1995FBK Balkan
1995–1999Malmö
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1999–2001Malmö FF40(16)
2001–2004Ajax74(35)
2004–2006Juventus70(23)
2006–2009Internazionale88(57)
2009–2011Barcelona29(16)
2010–2011Milan (huazim)29(14)
2011–2012Milan32(28)
2012–2016Paris Saint-Germain122(113)
2016–2018Manchester United33(17)
2018–2019LA Galaxy56(52)
2020–Milan8(3)
Ekipi kombëtar
1999Suedia U184(1)
2001Suedia U217(6)
2001–2016Suedia116(62)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 8 mars 2020.
† Ndeshje (Gola).

Zlatan Ibrahimović (Suedisht: [ˈslaːtan ɪbraˈhiːmɔvɪtɕ], Boshnjakisht: [zlǎtan ibraxǐːmoʋit͡ɕ]; lindur më 3 tetor 1981) është një futbollist profesionist suedez i cili luan si sulmues për klubin italian Milan. Ai është një lojtar i cili njihet më së miri për teknikën, krijueshmërinë, forcën, aftësinë në ajër dhe gjuajtjet e sakta. Ai është aktualisht lojtari i tretë më i dekoruar në histori, duke fituar 31 trofe në karrierë.[3] Ai ka shënuar më shumë se 520 gola në karrierë në nivel klubesh dhe me kombëtaren.[4]

Ibrahimović filloi karrierën e tij te Malmö FF në fund të viteve 1990', ku performancat e tij pozitive bënë që ai të kalonte te Ajax. Te Ajax, ai fitoi famë si një nga sulmuesit e rinj më premtues në Evropë, kurse dy vite më vonë kaloi në Itali te Juventus. Ibrahimović shkëlqeu në Serie A, duke formuar një dyshe të suksesshme sulmi me David Trezeguet, para se të kalonte te klubi rival Inter në vitin 2006, ku ai u shpall në UEFA Ekipin e Vitit në vitet 2007 dhe 2009. Përveç kësaj, ai fitoi çmimin Capocannoniere si golashënuesi më i mirë i sezonit 2008–09 dhe fitoi tre Scudetto rresht. Në verën e vitit 2009, ai u kaloi te Barcelona, duke u bërë një nga transferimet më të shtrenjta në historinë e fundit, para se të rikthehej në Itali një sezon më pas, këtë herë duke firmosur me Milanin; ky transferim e bëri atë një nga lojtarët më të paguar të botës. Ai fitoi një tjetër Scudetto në sezonin 2010–11, para se të bashkohej me Paris Saint-Germain në korrik 2012. Gjatë katër sezoneve në Francë, Ibrahimović fitoi katër tituj rresht të Ligue 1, tre Coupes de la Ligue, dy Coupes de France dhe ishte golashënuesi më i mirë i Ligue 1 për tre sezone. Ai u emërua në X1 më e mirë e botës nga FIFA në viti 2013. Në tetor 2015, ai u bë golashënuesi më i mirë në historinë e klubit. Gjithsej, ai e mbylli epokën e tij te PSG me 156 gola në 180 ndeshje zyrtare. Pas një qëndrimi të shkurtër te Manchester United, ku ai fitoi UEFA Ligën e Evropës dhe dy kupa vendore, Ibrahimović kaloi në Shba ku firmosi me LA Galaxy në vitin 2018.

Ibrahimović është një nga dhjetë lojtarët që ka zhvilluar 100 ose më shumë paraqitje për kombëtaren suedeze, në një karrierë 15 vjeçare. Ai është gjithashtu golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave me 54 gola. Ai ka përfaqsuar Suedinë në edicionet 2002 dhe 2006Kupës së Botës dhe në edicionet 2004, 2008, 2012 dhe 2016Kampionatit Evropian. Ai ka fituar Guldbollen (Topi i Artë), një çmim i dhënë lojtarit suedez më të mirë, plot 11 herë, përfshirë 10 herë rresht në vitet 2007–2016, duke vendosur një rekord absolut.[5]

Stili i tij i lojës dhe golat akrobatik janë krahasuar me ato të legjendës holandeze Marco van Basten, duke bërë që Ibrahimović të konsiderohet si një nga finalizuesit më të mirë dhe një nga lojtarët më të mirë të gjeneratës së tij.[6][7][8][9] Goli i tij spektakolar me rrofeshatë për Suedinë kundër Anglisë bëri që ai të fitonte FIFA Çmimin Puskás për golin më të bukur për vitin 2013.[10] Në dhjetor 2013, ai u rendit nga The Guardian si lojtari i tretë më i mirë i botës.[11] Në dhjetor 2014, gazeta suedeze Dagens Nyheter e shpalli atë si sportistin e dytë më të mirë suedez të të gjitha kohërave, pas Björn Borg.[12]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Unë vendosja foto të Ronaldos. Ronaldo ishte më i miri. Ai ishte çfarë unë doja të bëhesha, një djal që bënte diferencën. [...] Ronaldo ishte heroi im dhe unë e studiova online dhe përpiqesha të imitoja lëvizjet e tij, dhe unë mendoja se do të bëhesha një lojtar i mrekullueshëm."

— Nga autobiografia e tij, Unë jam Zlatan.[13]

Ibrahimović ka lindur në MalmoSuedisë më 3 tetor 1981.[14] Babai i tij është Šefik Ibrahimović,[15] një boshnjak mysliman i cili emigroi në Suedi në vitin 1977, kurse mamaja e tij është Jurka Gravić, një kroate katolike e cila ka origjinë të pjesshme shqiptare, e cila gjithashtu emigroi në Suedi.[16] Babai i tij ka lindur në Bijeljina dhe mamaja e tij në fshatin Prkos afër Škabrnja në shtetin kroat të Zadarit.[17]

Ibrahimović filloi të luante futboll në moshën gjashtë vjeç, pasi morën këpucët e para të futbollit. Ai e nisi karrierën duke u alternuar mes klubeve lokale FBK Balkan, një klub i krijuar nga emigrantët jugosllav, Malmö BI dhe për një kohë të shkurtër me BK Flagg.[18][19] Ai ishte titullar me ekipin e qytetit Malmö FF në vitet e para të adoleshencës.[18] Në moshën 15 vjeç, Ibrahimović ishte pranë dorëheqjes nga futbolli me qëllim për të punuar në portet e Malmös, por trajneri e tij e bindi që të vazhdonte të luante.[20] Idhulli i tij i fëmijërisë ishte ylli brazilian Ronaldo.[21]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malmö FF[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimović firmosi kontratën e parë me Malmön në vitin 1996, dhe u bashkua me skuadrën e parë në sezonin 1999 të Allsvenskan, elita e futbollit suedez. Malmö e mbylli e 13-ta në atë sezon duke u rrëzuar në divizionin e dytë, por u rikthye sërisht në elitë një sezon më pas. Ai nuk u bind dot nga trajneri Arsène Wenger për t'u transferuar te klubi anglez Arsenal, kurse Leo Beenhakker kishte shprehur interes për lojtarin pasi e kishte parë të luaj në një ndeshje stërvitore kundër skuadrës norvegjeze Moss FK.[22] Më 22 Mars 2001, një marrëveshje ndërmjet Ajaxit dhe Malmös për transferimin e suedezit në Amsterdam u bë zyrtare, dhe në korrik, Ibrahimović zyrtarisht u bashkua me klubin hollandez për 80 milion korona suedeze (8.7 milion ).[23]

Ajax[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimović luajti pak nën drejtimin e trajnerit Co Adriaanse, por kur ai u shkarkua më 21 nëntor 2001, trajneri i ri Ronald Koeman e vendosi atë në formacionin titullar me Ajaxin që fitoi titullin e Eredivizies në sezonin 2001–02. Në sezonin tjetër, Ibrahimović shënoi dy gola në fitoren 2–1 kundër kampionëve francez Lyon në debutimin e tij në Ligën e Kampioneve më 17 shtator 2002. Ai shënoi pesë gola në Ligën e Kampioneve në atë sezon me Ajaxin e cila u eleminua në çerek-finale nga Milani.[24][25] Në sezonin e tij të fundit me klubin, profili i tij u rrit pasi shënoi një gol kundër NAC Bredës më 22 gusht 2004 që në fund u votua si "Goli i Vitit" nga shikuesit e kanalit sportiv Eurosport.[26]

Më 18 gusht 2004, gjatë një ndeshjeje ndërkombëtare ndërmjet Hollandës, Ibrahimović dëmtoi shokun e tij të skuadrës Rafael van der Vaart, i cili më vonë e akuzoi suedezin se e dëmtoi qëllimisht. Kjo gjë bëri që Ibrahimović të shitej tek Juventusi papritmas më 31 gusht.[27]

Juventus[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimović kaloi nga Ajaxi tek Juventusi për 16 milion .[28] Ai u vendos menjëherë në formacionin e parë për shkak të problemeve të dëmtimeve të golashënuesit më të mirë David Trezeguet, duke mundur të shënojë gjashtëmbëdhjetë gola. Afër fundit të sezonit, u raportua se Juventusi kishte refuzuar një ofertë 70 milion € për të nga Real Madridi, e cila më vonë doli se ishte një gënjeshtër e sajuar nga agjenti i tij Mino Raiola me qëllim për t'i rritur vlerën e kartonit.[26] Më 14 nëntor 2005, ai u nderua me çmimin Guldbollen, një çmim që i jepet futbollistit më të mirë suedez të vitit.[29]

Sezoni i tij i ardhshëm ishte më i dobët krahasuar me të parin; roli i tij në sulmuin e Juventusit ndryshoi, duke u bërë më pak golashënues pasi kaloi në krahët e sulmit, duke marrë më shumë pjesë në ndërtimin e lojës, duke dhuruar më shumë pasime për gol. Në sezonin 2005–06, tifozët e Juventusit shpesh janë acaruar me të për shkak të lojës së tij të dobët në ndeshje të rëndësisht në Ligën e Kampioneve si humbja kundër Arsenalit. Juventusit j'u hoqën dy Skedetot e fundit si pjesë e vendimit përfundimtar nga skandali i Kalçiopolit, duke u rrëzuar në Serie B. Stafi i ri drejtues u përpoqën ta bindnin atë dhe yjet e tjerë të skuadrës që të qëndronin, por ai dhe agjenti i tij që ishin të bindur për t'u larguar, me Raiolën i cili kërcënoi se do të merrte veprime ligjore për të shkëputur sulmuesin suedez nga kontrata me klubin.[30]

Internazionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimović dhe Mario Balotelli kundër Palermos në vitin 2009

Më 10 gusht 2006, Ibrahimović u transferua për 24.8 milion te Interi, duke firmosur një kontratë katër-vjeçare.[31], duke ardhur disa më vonë se mesfushori 30 vjeçar Patrick Vieira i cili gjithashtu kishte kompletuar transferimin e tij nga Juve te Interi.[32] Ai në prezantimin e tij tha se ka qënë tifoz i skuadrës që në fëmijëri.[33]

Në sezonin e tij të parë me klubin, Ibrahimović ishte golashënuesi më i mirë i Interit në Serie A me 15 gola, me skuadrën e cila fitoi Skudeton me një rekord prej 97 pikësh.[34]

Ibrahimović luajti ndeshjen e tij të 100 në Serie A më 16 shtator 2007. Kontrata e tij që u rinovua në vitin 2007, do të skadonte në vitin 2013.[35] U raportua se kjo kontratë e kishte bërë atë futbollistin më të paguar të botës.[36]

Më 18 maj 2008, Ibrahimović shënoi të dy golat në fitoren 2–0 kundër Parmës në ndeshjen e javës së fundit të sezonit 2007–08, duke i dhënë Interit Skudeton e dytë rresht.[37] Gjithsej, ai kishte shënuar 17 gola në 26 ndeshje, duke u shpallur Serie A Futbollisti i Vitit dhe Serie A Futbollisti më i mirë i Huaj.[37]

Ibrahimović e mbylli sezonin 2008–09 Serie A si golashënuesi më i mirë i ligës me 25 gola, duke ndihmuar Interin të fitonte një tjetër titull. Ai gjithashtu u shpall "Futbollisti i Vitit" dhe "Futbollisti i Huaj i Vitit" për të dytin sezon rresht. Goli i tij kundër Bolonjës u votua si "Goli i Vitit". Ai e shënoi atë me takën e ngritur lart pa lëvizur fare duke e dërguar menjëherë në rrjetë pas një krosimi të Adrianos.[38]

Barcelona[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimović në debutimin e tij në La Liga me Barcelonën në ndeshjen kundër Sporting Gijón në vitin 2009 ku dhe shenoi.

Pasi Maxwell u transferua tek Barcelona, presidenti Joan Laporta konfirmoi se nuk kishte një marrëvezhje midis Barcelonës dhe Interit për të trasnferuar Ibrën tek Barça sepse klubi Italian kërkonte Samuel Eto'o + një shumë parash [39]. Ai e la Interin gjatë turneut World Football Challenge ku Interi u ndesh me Chelsean. Kjo ndeshje ishte ndeshja e fundit e Ibrës me Interin. Ibrahimoviç filloi negociatat me Barcelonën më 23 korrik 2009. Interi arriti marrëveshjen me Eto'o dhe Barcelona me Zlatan Ibrahimoviç. Klubi Blaugrana konfirmoi se Ibra do te mbërrinte në Camp Nou më 26 korrik dhe 1 ditë më vonë do të bënte vizitat mjekësore. Ibrahimoviç kaloi me sukses vizitat mjekësore dhe gjatë prezantimit të tij në Camp Nou kishte më shumë se 60,000 tifozë. Ai firmosi një kontratë 5 vjeçare dhe Barça i dhuroi Interit 46 Milion sëbashku me sulmuesin Eto'o i cili vlerësohej 20 Milion + një kredi për huazimin e Alexander Hleb i cili versohej 10 Milion . Gjithashtu klauzola e lirimit të Ibrahimoviç nga Barça ishte 250 Milion . Kostoja e transferimit te suedezit kushtoi 66 Milion duke u bërë lojtari më i shtrenjtë i historisë së Barcelonës. Marreveshja me Hleb u prish dhe në total kostoja e transferimit të Ibrahimoviç ishte 69.884.000 Milion .

Zlatan Ibrahimoviç debutoi në sezonin 2009–10 më 23 gusht 2009 duke assistuar një Gol për Lionel Messin duke fituar Superkupën e Spanjës. Në ndeshjen e dytë, Ibrahimoviç fitoi Superkupën e Europës dhe trofeun e tij të dytë me Barçën. Në ndeshjen e tij të tretë me Barçën dhe në ndeshjen e tij të parë në ligë, Ibrahimoviç shënoi Golin e tij të parë në La Liga në fitoren 3–0 kundër Sporting Gijón. Ibrahimoviç shënoi në 3 ndeshjet e tjera në La Ligas duke u bërë lojtari i parë në historinë e Barcelonës që shënon 4 Gola në 4 ndeshje.

Ibrahimović duke luajtur në Botërorin e Klubeve.

Më 20 tetor, Ibrahimoviç shënoi Golin e tij të parë me BarcelonënChampions League në ndeshjen e fazës së grupeve kundër rusëveRubin Kazan. 5 dite më vonë, ai shënoi 2 Gola të tjerë në fitoren e Barçs kundër Real Zaragoza. Barcelona fitoi me rezultatin 6–1 dhe njërin nga Golat, Ibrahimoviç e shënoi me një goditje spektakolare dënimi nga 35 metra. Më 7 nëntor, Ibra pësoi një demtim që do ta mbante jashtë fushave të lojes për 3 javë. Ai u rikthye në javën e 12 të La Ligas në ndeshjen kundër rivalëve të Real Madrid ku hyri si zëvëndesues për Thierry Henry dhe shënoi Golin e tij të tetë dhe të parin në El Clásico. Goli erdhi nga krosimi i Daniel Alves dhe ai mposhti Iker Casillas me lehtesi. Ibrahimoviç fitoi me trofeun e tretë me Barçën, Botërorin e Klubeve. Në finale, Katalanasit u ndeshën me Estudiantes ku fituan me rezultatin 2–1. Ky ishte trofeu i parë ndërkombëtarë për të.

Ibrahimoviç shënoi golin e vetëm në humbjen e Barcelonës kundër Sevillas raundin e 16 të Copa del Rey më 5 janar 2010. Më 20 janar, ai ishte pjestar në formacionin më të mirë të zgjedhur nga UEFA. Shoket e tij të Barcelonës ishin: Lionel Messi, Andrés Iniesta, Xavi, Carles Puyol dhe Daniel Alves. Goli i tij i parë në La Liga për vitin 2010 erdhi më 14 Shkurt kundër Atlético Madrid. Në ndeshjen tjetër të UEFA Champions Leagues kundër VfB Stuttgart, Ibrahimoviç shënoi golin e vetëm në barazimin 1–1 të Barcelonës. Më 6 Mars në ndeshjen e Barcelonës kundër UD Almería, Ibrahimoviç u ndëshkua me karton të kuq dhe u pezullua vetëm me një ndeshje. Ai nuk luajti në ndeshjen kundër Athletic Bilbao për shkak se ishte pezulluar. Në ndeshjen e parë kundër Arsenalit për cerek-finalen e Champions Leagues në Stadiumin Emirates, Ibrahimoviç shënoi dy gla në fitoren 2–0 të Barçës, kurse në ndeshjen e kthimit që u mbyll me fitoren 4–1 falë katër golave të Messit, ai nuk luajti. Ibrahimoviç nuk luajti në ndeshjen e dytë të kthimit në El Clásico kundër Real Madrid ku Barcelona fitoi me rezultatin 2–0, gjithashtu nuk luajti edhe kundër Deportivo La Coruña. Ibrahimoviç bëri rikthimin e tij në fushat e lojes kundër rivalëve katalanas të RCD Espanyol në minuten e 82të.

Gjithsej në La Liga, Ibrahimoviç luajti në 29 ndeshje dhe shënoi 16 gola dhe Barcelona fitoi La Ligan me 99 Pikë. Ai shënoi Golin e tij të fundit me Barçën në ndeshjen e parë të Superkupës së Spanjës. Në ndeshjen e kthimit në Camp Nou, Barcelona fitoi me rezultatin 4–1 dhe ky ishte trofeu i pestë i Ibrës me fanellen katalanase. Ibrahimoviç luajti ndeshjen e tij të fundit me fanellen e Barcelonës kundër AC Milantrofeun Joan Gamper. Më pas Ibrahimoviç pohoi për mediat raportet e këqija me tranjerin Pep Guardiola ishin përkeqësuar pasi ata kishin që në muajin Mars që nuk flisnin.

Milan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimović me Milanin në një ndeshje në UEFA Champions League në tetor të 2010 kundër Real Madrid.

Më 28 gusht 2010, A.C. Milan lajmëroi në faqen e saj zyrtare në internet që kishte arritur marrëveshjen me sulmuesin e Barcelonës, Zlatan Ibrahimoviç. Milan e mori Ibrën në formë huazimi për sezonin 2010–11 dhe me të drejtë blerjeje në sezonin 2011–12 për 24 Milion .

Sezoni 2010–11[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimoviç debutoi për Milanin më 11 shtator në humbjen 2–0 kundër Cesenës, ku Ibrahimoviç humbi edhe një penallti. Ibrahimoviç shënoi Golin e tij të parë me AC Milan 4 dite më vonë, më 15 shtator në ndeshjen e UEFA Champions League kundër Auxerre në minuten e 66. Ibrahimoviç pas 3 minutash shënoi edhe Golin e dytë. Më 14 nëntor, Ibrahimoviç shënoi Golin e fitores së Milanit kundër ish-klubit të tij Inter. Ai shënoi me penallti në minutën e pestë duke i dhënë Milanit fitoren 1–0. Më 20 nëntor 2011, Ibrahimoviç shënoi Golin e tij të shtatë me Milanin kundër Fiorentinës me një gjysmë–rrafishat në minuten e 45. Ibrahimoviç me Golin kundër Fiorentinës kaloi Alexandre Paton duke u bërë golashenuesi më i mirë i klubit për sezonin 2010–11. Më 4 dhjetor 2010, në një ndeshje kundër Bresciës, Ibrahimoviç dhuroi një assis për Kevin-Prince Boateng në Golin e parë dhe shënoi Golin e tretë me një goditje shumë të fuqishme në minutën e 30. Më 12 dhjetor, Ibrahimoviç bëri atë që bëri 8 ditë më përpara duke dhuruar një assis për Kevin-Prince Boateng në Golin e parë dhe duke shënuar Golin e tretë kundër Bolognës. Pas Golit dhe assistit kundër Bolognës, Ibrahimoviç regjistronte 13 Gola dhe 8 Assis në 21 ndeshje dhe e krahasoi veten me legjendën e Milanit, Marco van Basten.

Ibrahimoviç mori kartonin e tij të parë të kuq me kuqezinjtëCoppa Italia kundër Barit që përfundoi në barazim 1–1 në San Siro në mars 2011. Ibrahimoviç u ndeshkua me karton të kuq sepse goditi në stomak mbrojtësin Marco Rossi me tak. Për këtë ndërhyrje të rëndë, Ibrahimoviç u ndëshkua me 3 ndeshje pezullim. Ai u rikthye pas 3 ndeshjeve pezullim në Shkurt të vitit 2011 në humbjen e Milanit 2–1 kundër Fiorentinës. Albitri i ndeshjes akuzoi Ibrën se e kishte ofenduar në fund të ndeshjes, por Ibrahimoviç mohoi gjithcka duke thënë se ai ishte i nervozuar nga humbja. Ibrahimoviç fitoi Serie A me Milanin duke fituar kampionatin e tij të 8 në karrierë. Ai i bë lojtari i parë në historinë e futbollit që fiton 8 kampionate në 3 shtete të ndryshme dhe me 5 skuadra të ndryshme. AC Milan dhe FC Barcelona ranë dakort për shitjen e tij më 18 qershor 2011.

Sezoni 2011–12[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ndeshjen e parë të sezonit 2011–12, Ibrahimoviç shënoi në finalen e Supercoppa Italiana kundër rivalëve të qytetit Inter. Ndeshja përfundoi me rezultatin 2–1 për Milanin dhe Ibrahimoviç fitoi trofeun e tij të dytë me kuqezinjt. Ibrahimoviç gjithashtu shënoi Gol në javën e parë të Serie A në barazimin e Milanit kundër LaziosSan Siro me rezultatin 2–2. Ibrahimoviç shënoi Golin e trete në ndeshjen e dytë të MilanitUEFA Champions League në fitoren 2–0 kundër Viktoria Plzeň. Ai shënoi me penallti në minutën e 53. Ibra vazhdoi të shënonte në Champions League në ndeshjen tjetër kundër BATE Borisov, një Gol në fitoren 4–1 kundër Parmës dhe dy Gola të tjerë kundër Romës duke e bërë muajin tetor shumë të suksesshëm. nëntori ishte gjithashtu një muaj shumë i suksesshem për Ibrën pasi shënoi sërisht kundër BATE Borisov në Champions League dhe CataniasSerie A. Në superndeshjen midis Milanit dhe Barcelonës në Champions League, Ibrahimoviç e nisi ndeshjen si titullar dhe në minutën e 20 të ndeshjes, ai mori një pasim nga Clarence Seedorf dhe duke shënuar kundër ish–klubit të tij. Milan e humbi këtë ndeshje me rezultatin 2–3. Ai e mbylli muajin nëntor me dy Gola të shënuar kundër Chievos. Me këtë dygolësh, Ibrahimoviç arriti kuotën e 100 Golave në Serie A. Ibrahimoviç vazhdoi formën e tij fantastike në dhjetor duke shënuar nga një Gol në pesë Ndeshje rradhazi në Serie A. Viti 2012 startoi me një notë të lartë për Ibrën i cili shënoi një Gol me penallti kundër Atalantës. Ai ishte golashënuesi më i mirë i Serie A me 14 Gola në 16 ndeshje pas 2 Golave të shënuar kundër Novarës. Golin e dytë kunder Novarës, Ibrahimoviç e shënoi pas një kthese me tak. Më 5 janar 2012, në një ndeshje në San Siro midis Milanit dhe Napolit, Ibra u ndëshkua me karton të kuq sepse goditi me shuplak mbrojtësin e Napolit, Salvatore Aronica. Për këtë ndërhyrje, Ibrahimoviç u ndëshkua me tre ndeshje pezullim. Më 15 Shkurt në Champions League, Milan u përball në San Siro kundër Arsenalit ku Ibrahimoviç assistoi Golat e Robinhos dhe shënoi një Gol me penallti duke ndihmuar Milanin që të fitoj me rezultatin 4–0. Në Mars, Ibrahimoviç shënoi një hat-trick kundër PalermosStadio Renzo Barbera, dy Golat e parë u assistuan nga Robinho kurse Goli i tretë u assistua nga Urby Emanuelson. Në tre ndeshjet e tjera, Ibrahimoviç shënoi katër Gola, dy kundër Romës dhe dy kundër Sienës. Në ndeshjen e fundit të Serie A, Milan u përball kundër Interit ku skuadra humbi me rezultatin 4–2. Të dy Golat e Milanit u shënuan nga Ibrahimoviç. Ai fitoi titullin e golashënuesit me 28 Gola në 32 ndeshje. Ibra e fitoi këtë trofe për herë të dytë pasi e kishte fituar edhe më Interin në sezonin 2008–09. Në total, Ibrahimoviç luajti 85 ndeshje me Milanin duke arritur të shënojë 56 Gola dhe dhuruar 27 assista.

Paris Saint–Germain[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimović gjatë prezantimit të tij me PSG.

Më 17 korrik 2012, klubi francez Paris Saint-Germain konfirmoi se kishte arritur një marëveshje për blerjen e të drejtave sportive dhe ekonomike të Ibrahimović nga Milan, pas pasi ata kishin arritur kushtet personale me lojtarin, për një transferim me vlerë 20 milion €.[40] I vlersuar mbi 180 milion €, vlerat e transferimeve të tij ndër vite thyen ato të sulmuesit francez Nicolas Anelka. Ai firmosi një kontratë tre-vjeçare me rrogë 14 milion € në sezon përfshirë edhe bonuset (të cilat ishin rreth 2 milion €, më shumë se fitimi i tij vjetor te Milan), duke u bërë futbollisti i dytë më i paguar në botës pas Samuel Eto'o.[41][42]

Ibrahimović firmosi kontratën një ditë më pas, dhe bëri deklaratën në vijim gjatë konferencës për shtyp: "Ky është një hap i madh në karrierën time dhe një tjetër ëndërr që u bë realitet. Unë jam shumë i lumtur, sepse projekti që ka klubi më pëlqen dhe gjithashtu më pëlqen që edhe une jam pjesë e saj. Unë dua të hyj në historinë e klubit. Jam ketu për të fituar dhe asgje më shumë".[43]

2012–13: Sezoni debutues në Francë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Ne nuk kemi pasur një golashënues të tillë në Francë për një kohë të gjatë. Ai është nga një planet tjetër si askush tjetër"

Jean-Pierre Papin për Ibrahimović.

Ibrahimović shënoi dy gola në ndeshjen hapëse të Ligue 1, duke ndihmuar PSG të merrte një barazim 2–2 në pjesën e dytë pasi të parën e kishin mbyllur me dy gola disavantazh.[44] Ai shënoi një tjetër dygolësh, këtë herë në pjesën e parë për t'i dhënë ekipit fitoren 2–1 kundër Lille, me të parin që erdhi në sekondën e 18të të ndeshjes; kjo ishte fitorja e parë e PSG-së në kampionat pas tre barazimeve rresht.[45]

Më 18 shtator, në debutimin e tij në Ligën e Kampioneve kundër Dynamo Kyiv në ndeshjen e parë të fazës së grupeve, ai kontriboi me një penallti të shënuar në fitoren 4–1,[46] duke regjistruar golin e gjashtë në pesë ndeshje me klubin kryeqytetas. Ai gjithashtu u bë lojtari i parë që shënon me gjashtë klube të ndryshme në Ligën e Kampioneve.[47] Më 8 tetor, ai u bë lojtari i tretë (pas Laurent Blanc dhe Ronaldinho) që luan në El Clásico në Spanjë, Derby della Madonnina në Itali dhe Le Classique, derbi ndërmjet Marseilles dhe PSG. Ai shënoi të dy golat e ekipit (i pari u shënua me pjesën e prapme të këmbës kurse i dyti me goditje dënimi), me ndeshjen që përfundoi në barazim 2–2.[48]

Në janar 2013, Ibrahimović morri fanellën me numrin 10 pas largimit të brazilianit Nenê.[49] Më 12 maj, PSG u shpall kampione e Ligue 1 pas një fitoreje në transfertë ndaj Lyon, duke siguruar kampionatin e parë që nga sezoni 1993–94; ky ishte gjithashtu titulli i parë i Ibrahimović me klubin. Në Ligën e Kampioneve, ai u shpall asistuesi më i mirë, duke regjistruar 7 asiste; pavarësisht kontributit të tij, PSG-ja u eliminua në çerek-finale nga Barcelona.

2013–14: Dopieta e titujve në Francë dhe rekordi i golave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimović e nisi sezonin 2013–14 duke fituar Trophée des Champions kundër Bordeaux, duke asistuar një nga golat e fitores 2–1.[50] Goli i tij i parë i sezonit erdhi më 31 gusht në fitoren 2–0 ndaj Guingamp në kampionat, duke shënuar në kohën shtesë.[51] Më 24 shtator, PSG njoftoi se Ibrahimović kishte rinovuar kontratën e tij me klubin, që do t'a mbante atë në Parc des Princes deri në vitin 2016.[52] Një javë më vonë, më 2 tetor, ai shënoi një dopietë në fitoren 3–0 ndaj Benficës në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve.[53] Më 19 tetor, ai shënoi një tjetër dygolësh në fitoren 4–0 kundër Bastias;[54] goli i tij i parë ishte i veçantë nga mënyra e realizimit, pasi ai shënoi pasi ngriti këmbën lartë duke qënë mbrapa mbrojtësit kundërshtar.[55] Ky gol u zgjodh më pas si Goli i sezonit në Ligue 1 nga publiku.[55] Më 23 tetor, Ibrahimović dhuroi një paraqitje mbreslënëse në fitoren 5–0 në transfertë kundër belgëve të Anderlecht në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve duke shënuar katër gola; ai regjistroi tregolëshin e tetë më të shpejtë në kompeticion si dhe u bë lojtari i 11të në histori që shënon katër gola në një ndeshje të Ligës së Kampioneve.[56]

Ibrahimović gjatë një seance stërvitore në dhjetor 2013.

Më 23 tetor, Ibrahimović ishte në listën e 23 lojtarëve për çmimin prestigjoz FIFA Topi i Artë.[57] Me vazhdimin e sezonit, suedezi vazhdoi me formën e tij fantastike, duke shënuar të tre golat e ekipit të tij në ndeshjen ndaj OGC Nice, kurse më 27 nëntor zhvilloi edhe ndeshjen e tij të 100të në Ligën e Kampioneve kundër Olympiacos,[58] duke shënuar një gol në fitoren 2–1 në shtëpi. Më 13 janar 2014, ai u rendit i katërti në garën për Topin e Artë me 257 pikë, duke arritur rezultatin më të mirë në karrierë. Goli i tij kundër Anglisë në nëntor 2012 u shpall fitues i Çmimit Puskás, duke marrë 48.7% të votave.[59] Përveç kësaj, ai sëbashku me shokun e skuadrës Thiago Silva u përfshinë në formacionin e vitit të UEFA-s.[60] Më 4 shkurt, me dopietën e shënuar kundër Nanes, ai ndihmoi Les Parisiens të shkonin në finalen e Kupës së Ligës; goli i tij i parë erdhi me një gjuajtje në ajër nga 30 metra distancë pas një spastrimit të gabuar të portierit Rémy Riou; ky ishte goli i tij i 31të për sezonin 2013–14 [61]

Ai vazhdoi formën e fuqishme gjatë muajit shkurt, duke shënuar dy gola në suksesin 4–0 në transfertë ndaj Bayer Leverkusen në ndeshjen e parë të raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve,[62] e cila u pasua nga një tripletë në fitoren 4–2 kundër Toulouse, sërisht në transferë. Me këtë tregolësh, Ibrahimović arriti shifrën 37 gola në të gjitha kompeticionet, duke vendosur një rekord të ri personal.[63] Më 16 mars, Ibrahimović shënoi të dy golat e fitores 2–0 kundër Saint-Étienne, duke regjistruar golat e tij të 24të dhe 25të në Ligue 1, gjë që lejoi të thyente rekordin e Carlos Bianchit për numrin e golave të shënuar në një sezon në Ligue 1 për PSG-në.[64] Më 2 prill, ai pësoi një tërheqje muskulare gjatë ndeshjes së parë çerek-finale të Ligës së Kampioneve kundër Çelsit,[65] dëmtim që e detyroi të qëndronte jashtë fushave për rreth muaj.[66] Ibrahimović u rikthye në maj, ku PSG u shpall kampione e Ligue 1 pas humbjes kundër Rennes; për suedezin ishte kampionatin i 11të në 13 sezonet e fundit.[67] Ai e mbylli kampionatin me 25 gola duke u shpallur lojtari i vitit dhe golashënuesi më i mirë për të dytin sezon rresht.[68] Gjithsej, ai regjistroi 41 gola në të gjitha kompeticionet, përfshirë 10 në Ligën e Kampioneve, duke vendosur një rekord personal.

2014–15: Tripleta e titujve në Francë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimović (majtas) gjatë çerek-finales së Ligës së Kampioneve kundër ÇelsitStamford Bridge, mars 2015.

Në ndeshjen e parë zyrtare të sezonit 2014–15, Ibrahimović shënoi dy gola në Trophée des Champions 2014 kundër Guingamp, duke i dhënë ekipit fitoren 2–0.[69] Ai ishte sërisht në listën e shënuesve edhe në ndeshjen hapëse të Ligue 1, duke shënuar një dygolësh kundër Stade de Reims; ai gjithashtu humbi një rast me portë bosh si dhe një penallti, me PSG-në që barazoi 2–2.[70] Në ndeshjen e rradhës kundër Bastias, Ibrahimović doli nga fusha i dëmtuar, dhe pas ekzaminimeve, u konfirmua se do të qëndronte jashtë fushave të lojës për gjashtë javë.[71] Ai shënoi tregolëshin e parë më 31 gusht në një tjetër ndeshje në kampionat ndaj Saint-Étienne.[72] Në çerek-finalen e Coupe de la Ligue më 13 janar 2015, Ibrahimović shënoi golin e vetëm të takimit ndaj Saint-Étienne. Ekipi vendas u ankua se topi nuk e kishte kaluar vijën kufizuese, duke bërë që tifozët të hidhin objekte në fushë, që shtyu gjyqtarin të pezullonte ndeshjen për dhjetë minuta.[73]

Më 11 mars, Ibrahimović mori një karton të kuq direkt në ndeshjen e raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve kundër ÇelsitStamford Bridge, për një ndërhyrje të gabuar ndaj Oscar.[74] PSG barazoi 2–2 pas kohës shtesë dhe u kualifikua në çerek-finale me rregullin e golit jashtë fushe.[75] Nëntë ditë më vonë, ai shënoi një tregolësh në fitoren 3–0 kundër Lorient në Parc des Princes.[76][77] Ai shënoi një tjetër tregolësh më 8 prill, këtë herë në fitoren 4–1 Saint-Étienne, duke ndihmuar PSG-në që të shkojë në finalen e Coupe de Ligue; goli i tij i parë me penallti ishte i 100ti i tij për klubin. Ai e mbylli ndeshjen me 102 gola për PSG-në, duke u bërë golashënuesi i dytë më i mirë në histori, mbrapa portugezit Pauleta.[78] Tre ditë më vonë në finalen e Coupe de la Ligue, Ibrahimović shënoi një dopietë, duke kontribuar në suksesin 4–0 kundër Bastias. Goli i tij i parë erdhi nga një penallti e fituar nga ai pasi pësoi një ndërhyrje të gabuar nga mbrojtësi kundërshtar Sébastien Squillaci, i cili u përjashtua me karton të kuq.[79]

2015–16: Shënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i PSG-së[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimović në aksion për PSG-në në ndeshjen e Trophee des Champions kundër Lyon në gusht 2015.

Më 4 tetor 2015, Ibrahimović shënoi dy gola me penallti në fitoren 2–1 në derbin kundër Marseille, duke kaluar Pauletën si golshënuesi më i mirë në historinë e klubit me 110 gola në të gjitha kompeticionet.[80] Më 25 nëntor, ai ishte kapiteni i ekipit në rikthimin e tij te ish klubi i qytetit Malmö FF në fazën e grupeveLigës së Kampioneve.[81] Ai shënoi golin e tretë të fitores 5–0 kundër suedezëve, një rezultat që konfirmoi kualifikimin e PSG-së për në fazën me eliminim direkt të kompeticionit. Duke shënuar një dygolësh në fitoren 3–0 të PSG-së kundër Nice më 4 dhjetor, Ibrahimović theu rekordin e 85 golave të Mustapha Dahleb për t'u bërë golshënuesi më i mirë në historinë e klubit në elitën e futbollit francez.[82] Më 16 shkurt 2016, në ndeshjen e raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve kundër Çelsit në shtëpi, Ibrahimović shënoi golin hapës në minutën e 39të me një goditje dënimi duke ndihmuar ekipin e tij të fitojë 2–1.[83] Kjo ishte ndeshja e 116të e suedezit, i cili hyri në listën e dhjetë lojtarëve me më shumë ndeshje pasi parakaloi mbrojtësin spanjoll Carles Puyol.[84] Katër ditë më vonë, ai shënoi dy herë në fitoren 4–1 kundër Reims, duke u ngjitur në shifrën 23 gola në kampionat; gjatë ndeshjes, ai asistoi edhe golat e Edinson Cavani dhe Gregory van der Wiel.[85]

Më 9 mars, në ndeshjen e dytë të raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve kundër Çelsit në Stamford Bridge, Ibrahimović fillimisht asistoi golin e Adrien Rabiot para se të shënonte vetë golin e fitores, me PSG-në që fitoi ndeshjen 2–1 dhe përparoi në çerek-finale me rezultatin e përgjithshëm 4–2.[86] Me këtë gol, ai u bë lojtari i 14të që shënon 50 ose më shumë gola në Ligën e Kampioneve.[87] Në ndeshjen e rradhës në kampionat, ai shënoi plot katër gola në fitoren shkatërrimtare 9–0 kundër Troyes, e cila vulosi fitimin e titullit për PSG-në tetë javë nga fundi i sezonit; goli i tij i tretë në ndeshje ishte i 100ti për të në Ligue 1.[88] Tregolëshi i tij i shënuar për nëntë minuta ishte më i shpejti në historinë e Ligue 1.[89] Po në atë ditë, suedezi konfirmoi se do të largohej nga klubi në përfundim të sezonit, duke shtuar në mënyrë gazmore se do të qëndronte vetëm nëse ata do të zëvëndësonin Kullën Eiffel me statujën e tij.[90][91] Më 16 prill, Ibrahimović shënoi dy gola të tjerë në një tjetër fitore madhore 6–0 kundër Caen, duke arritur 32 gola në kampionat, një rekord i ri personal; ishte gjithashtu goli i tij i 41të në të gjitha kompeticionet, duke barazuar rekordin e tij personal të vendosur në sezonin 2013–14 me dy ndeshje më pak.[92] Tre ditë më vonë, ai shënoi golin e fitores në gjysëm-finalen e Coupe de France kundër Lorient, duke dërguar PSG-në në finale për të dytin sezon rresht; ky ishte goli i tij i 42të sezonal, duke vendosur një rekord të ri personal.[93] Më 8 maj, ai u shpall UNFP Lojtari i Sezonit në Ligue 1 për të tretin vit rresht.[94]

Ibrahimović zhvilloi paraqitjen e tij të fundit për PSG-në në Ligue 1 kundër Nantes në Parc des Princes më 14 maj 2016, duke shënuar një dopietë në një triumf 4–0 për t'u golashënuesi më i mirë i klubit në një sezon të vetëm të Ligue 1 me 38 gola, duke thyer rekordin e Carlos Bianchit, i cili shënoi 37 gola në sezonin 1977–78.[95] Ai e mbylli kampionatin e Ligue 1 duke u shpallur shënuesi më i mirë, kjo për herë të tretë në karrierën e tij. Ndeshja u ndal për pak momente në minutën e dhjetë, me tifozët që i dhanë Ibrahimović – numri i së cilit ishte 10ta – një duartrokitje në këmbë. Ai gjithashtu u brohorit edhe në momentet e fundit të ndeshjes, kur ai po mbante dy djemtë e tij në krahë. Ata kishin hyrë në fushë disa momente më herët dhe kishin veshur fanellat e PSG-së që mbrapa kishin fjalët në anglisht "King" (Mbret) dhe "Legend" (Legjendë).[96] Këto fjalë ishin referencë e statusit të babait të tyre një ditë më parë, i cili shkroi në rrjetet sociale: "Erdha si mbret dhe u largova si legjendë".[97]

Manchester United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2016–17: Tre trofe në vitin e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimović para një ndeshje të Ligës së Evropës në Old Trafford në shtator 2016.

Më 1 korrik 2016, Ibrahimović u transferua te Manchester United si lojtar i lirë në një kontratë një-vjeçare me mundësi rinovimi edhe për një sezon bazuar në performancat e tij me klubin.[98][99] Rroga e tij u raportua të ishte 200,000 £ në javë.[100] Ai mori fanellën me numrin 9 për sezonin 2016–17.[101] Më 7 gusht, Ibrahimović shënoi golin e fitores për Manchester United në FA Community Shield 2016 kundër Leicester City, duke kërcyer sipër Wes Morgan për të mposhtur portierin danez Kasper Schmeichel në një fitore 2–1.[102] Në debutimin e tij në Premier Ligë një javë më vonë, ai shënoi me një gjuajtje nga distanca në një fitore 3–1 kundër Bournemouth në ndeshjen e parë të sezonit.[103][104] Më 20 gusht, ai shënoi dy gola, një me kokë në pjesën e parë dhe një me penallti në pjesën e dytë, për t'i dhënë ekipit fitoren 2–0 kundër Southampton në debutimin e tij në Old Trafford.[105] Më 6 nëntor, ai shënoi një dygolësh në fitoren 3–1 si vizitor kundër Swansea City; goli i tij i parë në ndeshje ishte goli i 25,000 në historinë e Premier Ligës.[106] Megjithatë, ai u ndëshkua me karton të verdhë, i pesti në këtë sezon, duke bërë që të humbiste ndeshjen e rradhës në shtëpi kundër Arsenalit më 19 nëntor.[107] Më 5 shkurt 2017, Ibrahimović shënoi golin e 15të në kampionat dhe të 20tin në të gjitha kompeticionet në një fitore 3–0 jashtë fushe kundër Leicester City; me këtë gol, në moshën 35 vjeç e 125 ditë, ai u bë lojtari më i vjetër që shënon 15 gola në një sezon në Premier Ligë.[108]

Ibrahimović duke festuar një gol me Manchester United kundër Zorya Luhansk në një ndeshje të fazës së grupeve të Ligës së Evropës në dhjetor 2016.

Më 16 shkurt, Ibrahimović regjistroi tregolëshin e parë me Manchester United në fitoren 3–0 kundër Saint-Étienne në ndeshjen e raundit të 32-tave të UEFA Ligës së Evropës.[109] Tre ditë më vonë, në paraqitjen e tij të parë në Kupën FA, Ibrahimović u aktivizua si zëvëndësues në minutën e 62të dhe shënoi golin e fitores 2–1 në raundin e pestë kundër Blackburn RoversEwood Park.[110][111] Saktësisht një javë pas debutimit të tij në Kupën FA, ai shënoi dy gola, një me kokë dhe një me goditje dënimi (goli i fitores) në finalen e Kupës Carabao kundër Southampton për t'i dhënë Unitedit trofeun e pestë në histori si dhe të dytin e tij në Angli.[112][113] Më 7 mars, Ibrahimović u pezullua me tre ndeshje nga Federata Angleze e Futbollit për sjellje të dhunshme ndaj Tyrone Mings të Bournemouth në barazimin 1–1 Old Trafford tre ditë më parë.[114] Më vonë më 13 prill, ai ishte një nga gjashtë të nominuarit për të fituar çmimin PFA Lojtari i Vitit.[115] Shtatë ditë më vonë, Ibrahimović pësoi një dëmtim serioz në ligamentin e gjurit të tij të djathatë në ndeshjen e çerek-finales së Ligës së Evropës kundër Anderlecht në Old Trafford.[116] Disa burime raportuan se suedezi nuk do të luante më për pjesën e mbetur të sezonit 2016–17.[117] Ai nuk pranoi të paguhej gjatë kohës së rikuperimit nga dëmtimi.[118]

Ibrahimović fitoi trofeun e tij të parë madhor evropian më 24 maj 2017 kur Manchester United mposhti me rezultatin 2–0 ish klubin e tij Ajax në finalen e Ligës së Evropës 2017Friends ArenaStokholm.[119] Ai ishte edhe pjesë e skuadrës së sezonit nga UEFA. Në fund të sezonit, u njoftua se Manchester United do ta linte të lirë sulmuesin suedez pas përfundimit të kontratës të tij më 30 qershor 2017,[120] edhe pse ata më vonë konfirmuan se ishin në bisedime për të ri-firmosur për sezonin 2017–18.[121]

2017–18: Rikthimi nga dëmtimi dhe largimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 gusht 2017, u njoftua se Ibrahimović kishte firmosur një kontratë të re një-vjeçare me Manchester United.[122] U lajmërua gjithashtu se ai do të vishte fanellën me numrin 10 për sezonin e tij të dytë me klubin.[123] Më 18 nëntor, Ibrahimović u rikthye në fushat e lojës duke luajtur si zëvëndësues në 18 minutat e fundit të fitores 4–1 kundër Newcastle United.[124] Një javë më pas, duke u aktivizuar në ndeshjen kundër Basel, ai u bë lojtari i vetëm në histori që ka luajtur me shtatë klube të ndryshme në UEFA Ligën e Kampioneve.[125][126] Në ndeshjen e tij të parë si titullar për sezonin 2017–18 më 20 dhjetor, Ibrahimović shënoi golin e parë me një goditje dënimi në humbjen 1–2 kundër Bristol City në çerek-finalen e Kupës EFL.[127] Më 22 mars 2018, Manchester United njoftoi se Ibrahimović kishte rënë dakord për të ndërprerë kontratën.[128]

LA Galaxy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 mars 2018, Ibrahimović firmosi me klubin amerikan LA GalaxyMajor League Soccer.[129] Ai debutoi më 31 mars në derbin e parë El Tráfico kundër Los Angeles FC, duke luajtur si zëvëndësues në 20 minutat e fundit; ai shënoi dy gola, përfshirë një gjuajte në ajër nga 41 metra si dhe një gjuajtje me kohë në kohën shtesë për t'i dhënë fitoren ekipit 4–3.[130] Pas performancës së tij që i fitoi ndeshjen ekipit, Ibrahimović tha: "Dëgjova turmën që thoshte 'Duam Zlatanin, duam Ztalanin', kështu që unë i dhash Zlatanin".[131] Ai shënoi dy gola në distafën 3–2 kundër FC Dallas më 30 maj, megjithatë ai u revoltua kundër ekipit, duke thënë: "Në çdo ndeshje nuk duhet të humbasim dy ose tre gola sepse pastaj do na duhet të kapim lojën për të fituar. Kjo nuk është një lojë; kjo nuk është absolutisht një lojë. Edhe nëse je në MLS ose Premier Ligë, çfarëdo qoftë, nuk punon në këtë mënyrë. Ne duhet të jemi ekipi udhëheqës dhe të luajmë nga aty, jo të rikuperojmë golat gjithë kohës."[132]

Ibrahimović shënoi dopieta në ndeshjet kundër Real Salt Lake dhe San Jose Earthquakes në qershor dhe korrik,[133][134] para se të shënonte një penallti në fitoren 4–0 kundër Columbus Crew më 8 korrik.[135] Ai shënoi golin e 12të sezonal në fitoren 3–1 kundër Philadelphia Union më 22 korrik.[136] Në ndeshjen e rradhës, Ibrahimović shënoi tregolëshin e parë në MLS në fitoren 4–3 me përmbysje kundër Orlando City, me të tre golat e shënuar në 24 minutat e para të pjesës së dytë.[137][138] Më 15 shtator, Ibrahimović shënoi golin e 500të në karrierë me një tjetër finalizim akrobatik në humbjen 5–3 si vizitor ndaj Toronto FC.[4] Pas ndeshjes, Ibrahimović deklaroi se ai ishte "i lumtur për Toronton pasi ata do të kujtoheshin si viktima e tij e 500të."[139]

Rikthimi te Milan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 dhjetor 2019, Ibrahimović u rikthye te Milani si një transferim të lirë duke firmosur një kontratë gjashtë-mujore deri në përfundim të sezonit, me mundësi rinovimi deri në përfundim të sezonit 2020–21, nëse plotësohen disa kushte të caktuara.[140][141] Ai zhvilloi paraqitjen e parë që pas rikthimit më 6 janar 2020 në barazimin pa goal në shtëpi ndaj Sampdorias, duke u aktivizuar si zëvëndësues në pjesën e dytë.[142] Pesë ditë më pas, në ndeshjen e tij të dytë, Ibrahimović shënoi golin e parë për Milanin që nga viti 2012 në fitoren 2–0 në transfertë ndaj Cagliarit.[143] Me këtë gol, Ibrahimović kishte shënuar të paktën një gol në katër dekadat e fundit (1990', 2000', 2010', 2020').[144]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimović duke luajtur për Kombëtaren Suedeze në vitin 2006.

Edhe pse Ibrahimoviç kishte të drejtën të luante për Suedinë dhe Kroacinë ai vendosi të luante për Kombëtaren e vendit ku kishte lindur [145].

Ai bëri debutimin e tij për Suedinë më 31 janar 2011 kundër Ishujve Faroe përpara se të fillonte 2000–01 Nordic Football Championship. Më 7 tetor 2001, Zlatan Ibrahimoviç luajti ndeshjen e tij të parë për kualifikuet e një Kupë Bote. Ibrahimoviç ishte pjesë e SuedisëKupen e Botës 2002 ku Suedia u eleminua nga Senegali në raundin e 16. Ibrahimoviç në Kupën e Botës 2002 hyri 2 herë si zëvëndesim: 1 herë kundër Argjentinës në minutën e 88 dhe në minutën e 76 kundër Senegalit.

Ibrahimoviç ishte në formacionin e parë në UEFA Euro 2004. Ai shënoi një penallti në fitoren e Suedisë 5–0 kundër Bullgarisë dhe një Gol tjetër në barazimin 1–1 kundër Italisë dhe humbi edhe një penallti në gjuajtjet e penalltive në çerek–finalen kundër Hollandës.

Gjatë Kualifikueseve për Kupën e Botës 2006, Zlatan Ibrahimoviç shenoi 4 Gola në fitoren 7–0 të Suedisë kundër Maltës. Ai shënoi sërisht kundër Maltës në fitoren 6–0 të Suedisë. Gjithashtu shënoi edhe në ndeshjet kundër Bullgarisë, Hungarisë dhe Islandës. Në total, Ibrahimoviç shënoi 8 Gola. Në Kupën e Botës 2006, Ibrahimoviç nuk arriti dot të shënoi asnjë Gol.

Ibrahimoviç u thirr nga Suedia për kualifikueset e UEFA Euro 2008, por 2 ditë përpara ndeshjes së parë në kualifikuese, ai theu rregullat e kombëtares pasi sëbashku me Christian Wilhelmsson dhe Olof Mellberg lanë hotelin ku po qëndronte kombëtarja dhe shkuan në një klub nate. Edhe pse asnjë nuk kishte pirë alkol, trajneri Lars Lagerbäck i përjashtoi ata nga ndeshjet kualfikuese. Mellberg dhe Wilhelmsson nuk e pranuan vendimin dhe e tranjerit dhe nuk luajtën vetem në 3 ndeshje, kurse Zlatan Ibrahimoviç mendoi se vendimi i trajnerit ishte i padrejtë dhe kështu refozoi të luante në ndeshjet kundër Islandës dhe Spanjës. Gjithashtu Ibrahimoviç refuzoi të merrte pjesë edhe ne miqësoren kundër Egjiptit më 7 Shkurt 2007, por e përfundoi bojkotin e tij duke u rikthyer më 28 Mars kundër Irlandes së Veriut.

Zlatan Ibrahimoviç ndaloi rekordin për mos–shënimin e Golit pas 2 viteve duke shënuar në UEFA Euro 2008 kundër Greqisë më 10 qershor 2008. Gjithashtu Ibrahimoviç shënoi sërisht 4 ditë më vonë kundër Spanjës. Ai e përfundoi turnamentin me 2 Gola në 3 ndeshje pasi Suedia u eleminua që në fazën e grupeve.

Në kualfikueset për Kupën e Botes 2010, Ibrahimoviç arriti të shënoj vetem 2 Gola kundër Maltës më 10 qershor 2009 dhe kundër Hungarisë në fitoren 2ë1 të Suedisë [146][147].

Përpara se të fillonin Kualifikueset e UEFA Euro 2012, Zlatan Ibrahimoviç u emërua Kapiten i skuadrës në rikthimin e tij në kombëtare. Ai shënoi Golat e tij të parë në Kualfikuese kundër San Marinos pasi shënoi Golin e parë dhe të pestë në fitoren 6–0 të Suedisë. Golat e tij të tjerë në kualifikuese erdhën kundër Finlandës, ku Ibrahimoviç shënoi një Hat–trick në fitoren 5–0.

Ibrahimović duke festuar Golin kundër Kombëtares UkrainaseUEFA Euro 2012.

UEFA Euro 2012, Zlatan Ibrahimoviç shënoi Golin e parë në humbjen e kundër Ukrainës në humbjen 2–1 [148]. Ai më pas shënoi një supergol në fitoren e vetme të Suedisë në Grupin D kundër Finlandës në fitoren 2–0 [149]. Suedia edhe pse fitoi, e përfundoi Grupin në vendin e tretë duke u eleminuar që në fazën e grupeve. Zlatan Ibrahimoviç ishte një nga 23 lojtaret më të mirë të UEFA Euro 2012 dhe në total shënoi 2 Gola.

Në tetor 2012, Zlatan Ibrahimoviç shënoi Golin e parë e përmbysjes së Suedisë kundër Gjermanisë për kualifikueset e Kupës së Botës 2014. Suedia ktheu rezultatin nga 4–0 në 4–4 për 35 minuta [150][151].

Më 14 nëntor 2012, Zlatan Ibrahimoviç shënoi 4 Gola në fitoren 4–2 të Suedisë kundër Anglisë. Ishte hera e dytë në histori që një futbollist arrin të shënojë 4 Gola kundër Anglisë, hera e fundit ishte në vitin 1915. Goli i katërt i tij ishte me një rrofeshat nga 30 metra. Shumë kritikë e cilësuan ketë Gol si Golin e shekullit dhe vunë në pah teknikën dhe aftesinë e jashtëzakoneshme të Zlatan Ibrahimoviç [152][153][154].

Më 14 gusht 2013, Ibrahimoviç shënoi një tjetër Hat–trick kundër rivalëve skandinav të Norvegjisë në një ndeshje miqësore në Friends Arena, ndeshja përfundoi me rezultatin 4–2 për Suedinë [155].

Më 10 shtator 2013, Ibrahimoviç shënoi Golin e dytë më të shpejtë në historinë e kombëtares suedeze në fitoren 0–1 kundër Kazakistanit më kualifikueset e Botëriorit 2014, ai e shënoi Golin që në sekondën e 27, rekordi mbahet nga Hjalmar Loriksit në vitin 1912 me 12 sekonda, ai shënoi në një ndeshje miqësore kundër Finlandës.

Ai e mbylli fazën kualifikueseKupës së Botës 2014 me 8 Gola të shënuar, përfshirë 2 Gola të shënuar në Play–Off në humbjen 2–3 kundër Portugalisë, skuadra dështoi të kualifikohej për në botëror.

Më 4 shtator 2014, Ibrahimoviç shënoi dy Golat e fitores 2–0 kundër Estonisë në një ndeshje miqësore duke u bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave me 50 Gola, duke thyer legjendën Sven Rydell i cili ka qënë golashënuesi më i mirë i kombëtares që nga viti 1932; pasi shënoi Golin e dytë, Ibrahimoviç nxorri një fanellë për tifozët ku shkruhej "Ni gjorde det mojligt" (Ju e bëtë të mundur këtë) [156][157].

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimoviç njihet për një aftesi të jashtzakonshme për të shenuar Gol, gjithashtu ka eksperiencën për të qënë udhëhequr skuadrën dhe shpesh herë di të nxjerr skuadrën nga problemet. Ai njihet për aftesinë e tij për të shënuar Gola me kokë për shkak të gjatesisë së tij dhe gjithashtu ka një kontroll fantastik të topit dhe njihet si lojtar vendimtar i ndeshjeve me rendesi të madhe. Ibrahimoviç e ka quajtur stilin e tij të lojës "Zlatan Style" (Stili i Zlatanit).

Ai është i vetmi lojtar që ka shënuar të paktën një Gol në Derbin e Madonninës kundër Milan & Inter, në El Clasico kundër Real Madrid dhe në Le Clasique kundër Marseille, gjithashtu është i vetmi lojtar që ka shenuar të paktën një Gol për gjashtë klube të ndryshme në UEFA Champions League [158][159][160][161][162].

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zlatan Ibrahimoviç është martuar me Helena Seger e cila është 11 vjet më e vjetër se Zlatan Ibrahimoviç. Me Helena Seger, Zlatan Ibrahimoviç ka 2 fëmije: Maximilian (22 shtator 2006) dhe Vincent (6 Mars 2008). Zlatan Ibrahimoviç jeton për momentin në Paris, por ka një shtëpi në Malmö ku Zlatan shkon për pushime verore.

Në vitin 2012 krijoi një libër biografik me emrin "My name is Zlatan" (Emri im është Zlatan) [163].

Zlatan Ibrahimović në shtepinë e tij ka një pikturë sa faqja e murit ku në të cilën është pikturuar këmba e tij e djathtë. Kur gazetari e pyeti ate çdomethenie ka piktura ai u pergjigj: “Domethenia e piktures është se nga këmba lindi e gjithe kjo (karriera e tij).”

Polemikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibrahimović në 2009.

Ibrahimović ka qenë i përfshirë në disa incidente të dhunshme me shokët e tij, disa prej të cilave janë bërë virale në internet. Në vitin 2004, gjatë një ndeshje miqësore kundër Hollandës, shoku i skuadrës te Ajax Rafael van der Vaart e akuzoi Ibrën publikisht se e kishte dëmtuar me qëllim atë gjatë ndeshjes. Ai ju kundërpërgjigj duke i thënë se do t'ja thyej të dyja këmbët.[164] Ibrahimović gjithashtu ka gjuajtur me grusht shokun e skuadrës Mido në dhomat e zhveshjes pasi ky i fundit i hodhi një palë gërshërë.[164]

Gjatë kohës së qëndrimit të tij te Barcelona, Ibrahimović ka pasur një mosmarrëveshje të madhe me trajnerin Pep Guardiola, që kulmoi në një incident në dhomat e zhveshjes ku Ibra i hodhi trajnerit spanjoll një dollap dhe gjithashtu e ofendoi duke i bërtitur.[165] Guardiola në fund refuzoi të fliste me suedezin dhe e huazoi atë te Milani.[165] Zëvëndës presideni i klubit katalanas Carles Vilarrubi zbuloi se Ibrahimović e kishte kërcënuar Guardiolën se do ta rrihte publikisht nëse nuk do ta lejonte të kalonte te Milani në mënyrë përfundimtare.[166]

Në vitin 2011, Ibrahimović i gjuajti me këmbë në kokë shokut të tij Antonio Cassano, pasi ky i fundit ishte duke folur me gazetarët; kjo gjë ndodhi pasi Milan kishte siguruar kampionatin.[167] Ibrahimović gjithashtu ka goditur me këmbë shokët e tij Christian Wilhelmsson dhe Rodney Strasser respektivisht në stërvitjet e Suedisë dhe Milanit.[168][169]

Ibrahimović (i fotografuar me PSG në 2015) shkaktoi polemika gjatë kohës në klub, për abuzim ndaj gjyqtarëve dhe dhunë në fushë ndaj lojtarëve kundërshtarë.

Në vitin 2010, Ibrahimović u përfshi në një luftë me grushta në stërvitjen e Milanit me shokun e skuadrës Oguchi Onyewu, pasi suedezi bëri dy ndërhyrje të gabuara në stërvitje kundër tij. Në autobiografinë e tij me titullin Jag är Zlatan, ai e kishte përshkurar këtë situatë duke thënë: "Onyewu është një kafshë, ai më theu dy brinjë gjatë grindjes". Seanca e stërvitjes u ndërpre pasi grindja u ndalua. Onyewu kishte akuzuar Ibrën duke thënë se ai e kishte ofenduar.[170] Në mars 2011, Ibrahimović u pezullua për tre ndeshje sepse goditi në stomak mbrojtësin e Barit Marco Rossi gjatë një dyluftimi.[171] Ai mori sërisht tre ndeshje pezullim në Shkurt 2012 pasi goditi me shuplakë mbrojtësin Salvatore Aronica gjatë një ndeshje kundër Napolit.[172]

Në nëntor 2012, Ibrahimović u ndëshkua me dy ndeshje pezullim pasi goditi portierin e St Etienne Stéphane Ruffier në stomak.[173][174] Në dhjetor 2012, Ibrahimović u akuzua nga presidenti dhe mbrojtësi i Lyon Jean-Michel Aulas dhe Dejan Lovren për shkeljen që Ibra i bëri në kokë mbrojtësit kroat.[175] Në shkurt 2013, UEFA dënoi Ibrën me dy ndeshje pezullim pas kartonit të kuq të marrë në fundin e ndeshjes ndaj Valencias pas ndërhyrjes së gabuar kundër anësorit Andrés Guardado.[176][177] Në mars 2013, Lucas Moura pohoi se Ibrahimović vazhdimisht i ofendon shokët e skuadrës, duke deklaruar: "Ai gjithmonë kërkon topin dhe ofendon shumë. Ai është ndonjëherë pak arrogant dhe të ankohet".[178] Lucas më pas prentendoi se intervista e tij ishte përkthyer gabim.[179] Në maj 2013, Ibrahimoviç u filmua duke i bërtitur drejtorit sportiv Leonardo pas fitores së kampionatit.[180] Në dhjetor 2013, Ibrahimović shkaktoi polemika në shtetin e tij, pasi ai citohet të ketë sygjeruar se futbollistet femra të shtetit të tij duhej të shpërbleheshin me biçikleta në vend të makinave.[181]

Trajneri i Lyon Hubert Fournier akuzoi Ibrahimović për abuzim ndaj gjyqtarëve, duke deklaruar në janar 2015 se "të gjithë gjyqtarët e ligës ofendohen nga ky person".[182] Dy muaj më vonë, pas një disfate të PSG në Ligue 1, Ibrahimović shfryu duke thënë, "Në 15 vite nuk kam parë kurrë një gjyqtarë të mirë në këtë shtet [Franca] muti. Ata nuk e meritojnë PSG-në, PSG-ja nuk duhet të jetë në këtë shtet. Ai më vonë kërkoi falje, por u kritikua nga politikanët francez,[183][184] dhe u pezullua për katër ndeshje nga Ligue 1.[185]

Ibrahimović në një konferencë për shtyp në Katar në 2013.

Ibrahimović gjithashtu ka shkaktuar disa incidente dhe polemika gjatë kohës me kombëtaren suedeze. Pas fitores 1–0 të Suedisë kundër Ishujve Faroe në tetor 2012, kapiteni i faroetëve Frodi Benjaminsen akuzoi Ibën për lojë të keqe dhe e përshkroi atë si "arrogant", "injorant" dhe një "lojtar i pisët".[186] Në dhjetor 2015, e përditëshmja sportive L'Équipe etikoi Ibrahimović dhe Cristiano Ronaldon si futbollistët "më arrogantë" në botë.[187] Ai është filmuar gjithashtu duke goditur me shqelm shokun e skuadrës Christian Wilhelmsson gjatë stërvitjes.[188][189] Në 2013, ai u akuzua masivisht nga kombëtarja suedeze për femra për një intervistë të publikuar në Ditën e Krishtlindjeve nga tabloidi Expressen, ku ai komentoi diferencën e arritjeve, ose trajtimit, të futbollistëve burra dhe atyre gra. Ish shoku i tij i skuadrës Anders Svensson ju dhurua një makinë në atë vit për shkak se u bë lojtari me më shumë ndeshje për Suedinë (147), kurse Therese Sjögran nuk kishte marrë një dhuratë të tillë për të njëjtën arritje me kombëtaren e femrave, pavarësisht se kishte luajtur 41 ndeshje më shumë (187 me 146) se Svensson. Përgjigja e Ibrahimović rreth kësaj teme ishte se Suedia do të zhvlerësonte Svenssonin "duke e krahasuar me arritjet personale të grave: "Ato mund të marrin një biçikletë me autografin tim dhe jemi në rregull."[190] Trajnerja Pia Sundhage u kundërpërgjigj duke thënë se komentet e tij ishin të "trishtueshme dhe fatkeqe" dhe "dështime për vlerat bazike të futbollit të burrave", kurse Sjögran tha: "Unë e kuptoj atë kur thotë se futbolli i burrave sjell më shumë para dhe ekspozim. Kjo është e vertetë. Por kjo është çështje respekti."[190]

Në prill 2016, agjenti i tij Mino Raiola deklaroi se do të padiste trajnerin suedez Ulf Karlsson rreth prentendimeve të tij për dopingun.[191] Sipas Expressen, Karlsson vuri në dukje "rritjen jo normale" dhe "shtimin e menjëherëshëm të Ibrahimović gjatë kohës së tij tek Juventusi.[192] Raiola tha për këto pretendime, "Këto pretendime janë të çmendura – nuk ka fakte. Të gjithë klubet ku Zlatan ka qënë e dinë se ai nuk merr as aspirinë."[191]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 19 Shkurt 2014 [193].

Klubi Sezoni Liga Kupa Europa1 Tjetër2 Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Malmö FF 1999 6 1 6 1
2000 26 12 26 12
2001 8 3 8 3
Total 40 16 40 16
Ajax 2001–02 24 6 3 1 6 2 33 9
2002–03 25 13 3 3 13 5 1 0 42 21
2003–04 22 13 1 0 8 2 31 15
2004–05 3 3 1 0 4 3
Total 74 35 7 4 27 9 2 0 110 48
Juventus 2004–05 35 16 0 0 10 0 45 16
2005–06 35 7 2 0 9 3 1 0 47 10
Total 70 23 2 0 19 3 1 0 92 26
Internazionale 2006–07 27 15 1 0 7 0 1 0 36 15
2007–08 26 17 0 0 7 5 1 0 34 22
2008–09 35 25 3 3 8 1 1 0 47 29
Total 88 57 4 3 6 5 3 0 117 66
Barcelona 2009–10 29 16 2 1 10 4 4 0 45 21
2010–11 1 1 1 1
Total 29 16 2 1 10 4 5 1 46 22
Milan 2010–11 29 14 4 3 8 4 41 21
2011–12 32 28 3 1 8 5 1 1 44 35
Total 61 42 7 4 16 9 1 1 85 56
Paris Saint-Germain 2012–13 34 30 3 2 9 3 0 0 46 35
2013–14 32 25 4 5 7 10 1 0 44 40
Total 66 55 7 7 16 13 1 0 90 75
Karriera në total 428 244 29 19 110 44 13 2 580 309

1 Përfshirë dhe ndeshjet e UEFA Champions Leagus dhe Kupës UEFA/Europa Leagues.

2 Përfshirë dhe ndeshjet e Johan Cruijff Shield, Superkupa Italiane, Supercopa de España, Trophée des Champions, Superkupës Evropiane dhe FIFA Kupës së Botës për Klube.

[194][195][196][197][198][199][200]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja Suedeze U–21
Viti Ndeshje Gola
2001 7 6
Total 7 6
Kombëtarja Suedeze
Viti Ndeshje Gola
2001 5 1
2002 10 2
2003 4 3
2004 12 8
2005 5 4
2006 6 0
2007 7 0
2008 7 2
2009 6 2
2010 4 3
2011 11 3
2012 8 11
2013 11 9
Total 96 48

Golat me kombëtaren U–21[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e Golave dhe rezulatet me Suedinë U–21.

Golat me kombëtaren Suedeze[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e Golave dhe rezulatet me Suedinë.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajax[201]

Internazionale[201]

Barcelona[201]

A.C. Milan[201]

Paris Saint-Germain[201]

Manchester United[201]

Çmime personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekorde Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • I vetmi lojtar që ka fituar dhjetë kampionate në njëmbëdhjetë sezone.
 • I vetmi lojtar që ka fituar dhjetë kampionate me katër skuadra të ndryshme.
 • I vetmi lojtar që ka shënuar me gjashtë skuadra të ndryshme në Ligën e Kampioneve.
 • I vetmi lojtar që ka shënuar dy ose me shumë gola në tre edicione të Kampionatit Europian me Suedinë.
 • I vetmi lojtar suedez që ka fituar Këpucën e Artë për golin më të bukur të vitit.
 • I vetmi lojtar që është shpalluar lojtari më i mirë i Serie A në tre vite.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "FIFA Club World Cup UAE 2009 presented by Toyota: List of Players" (PDF). FIFA. 1 dhjetor 2009. f. 1. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 24 shtator 2015. Marrë më 28 mars 2014.
 2. ^ "Zlatan Ibrahimović" (në anglisht). A.C. Milan. Marrë më 22 janar 2020.
 3. ^ Alfred Lleshi (29 mars 2018). ""Ibra Galaxy"; shtatë vende dhe 9 klube në 19 vite karrierë të gjigandit suedez". Telesport.al. Marrë më 22 korrik 2019.
 4. ^ a b Sotir Kora (16 shtator 2018). "500 rrjeta për Ibrahimovic, shihni perlën e fundit të tij!(Video)". Supersport.al. Marrë më 3 qershor 2019.
 5. ^ Jack Austin (23 nëntor 2016). "Manchester United news: Zlatan Ibrahimovic awarded his own statue in Sweden" [Lajmet e Manchester United: Zlatan Ibrahimovic nderohet me statujën e tij në Suedi] (në anglisht). The Independent. Marrë më 9 dhjetor 2016.
 6. ^ "Zlatan Ibrahimovic" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 15 dhjetor 2013.
 7. ^ Ben Smith (10 shtator 2013). "Zlatan Ibrahimovic: From teenage outcast to world great" [Zlatan Ibrahimovic: Nga adoleshen i dëbuar në një nga më të mëdhejtë e botës] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 17 maj 2014.
 8. ^ "Papin: Ibrahimovic is like Van Basten" [Papin: Ibrahimovic është si Van Basten] (në anglisht). Almaghritoday.net. Marrë më 29 mars 2016.
 9. ^ "Mourinho: Ibrahimovic is better than Ronaldo" [Mourinho: Ibrahimovic është më i mirë se Ronaldo] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 17 maj 2014.
 10. ^ "Ibra merr çmimin 'Puskas'". Kosova Press. 14 janar 2014. Marrë më 22 korrik 2019.
 11. ^ "The 100 best footballers in the world 2013 – interactive" [100 futbollistët më të mirë të botës 2013] (në anglisht). The Guardian. 20 dhjetor 2013. Marrë më 1 janar 2014.
 12. ^ "Zlatan Ibrahimovic: Striker fumes as Borg is top sporting Swede" [Zlatan Ibrahimovic: Sulmuesi i nevrikosur me Borg i cili shpallet sportisti suedez më i mirë] (në anglisht). BBC Sport. 23 dhjetor 2014. Marrë më 23 dhjetor 2014.
 13. ^ Ibrahimovic, Zlatan (27 qershor 2013). I Am Zlatan [Unë jam Zlatan] (në anglisht). Londër: Penguin. f. 55.
 14. ^ "Zlatan Ibrahimovic". Biography (në anglisht). Marrë më 19 prill 2018.
 15. ^ Burton, Fred (2 tetor 2014). "Under Fire" [Nën zjarr]. Icon Books. f. 224. Marrë më 12 mars 2015.
 16. ^ "Besojeni apo jo, nëna e Ibrahimovic është shqiptare (Foto)". Telegrafi.com. 23 gusht 2016. Marrë më 10 prill 2014.
 17. ^ "Uzbudljiva autobiografije svjetske zvijezde od subote u prodaji! 'Bio sam problematičan tinejdžer iz kvarta, krao bicikle i uživao u tome'". Dražen Krušelj (në kroatisht). Jutarnji list.
 18. ^ a b "Rosenberg – för mig är han högerback". Sydsvenskan (në suedisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 gusht 2009. Marrë më 28 maj 2009.
 19. ^ "Zlatan Ibrahimović" (në suedisht). Evolvia. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 mars 2012. Marrë më 28 maj 2009.
 20. ^ Jönsson, Jan (23 qershor 2001). "Så blev Zlatan stor". Sydsvenskan (në suedisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 gusht 2009. Marrë më 28 maj 2009.
 21. ^ "Zlatan Ibrahimovic hails Ronaldo as best player he has ever played against". Daily Mail. Marrë më 3 gusht 2014
 22. ^ "How Zlatan Ibrahimovic nearly joined Arsenal". thespoiler.co.uk. Marrë më 24 prill 2009.
 23. ^ "Historien om MFF". mff.se. Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 shkurt 2009. Marrë më 9 nëntor 2013.
 24. ^ "Group stage". UEFA. Marrë më 12 janar 2015
 25. ^ "Second group stage". UEFA. Marrë më 12 janar 2015
 26. ^ a b Career – Zlatanibrahimovic.net. Marrë 7 dhjetor 2008
 27. ^ Player Profile: Rafael van der Vaart – realmadridzone.blogspot.com. Marrë më 7 dhjetor 2008
 28. ^ "Operations concerning Zlatan Ibrahimovic and Fabrizio Miccoli registration rights" (PDF). Juventus. 31 gusht 2004. Marrë më 26 korrik 2009.
 29. ^ "Guldbollen 2005 till Zlatan Ibrahimovic". – svenskfotboll.se. Marrë më 7 dhjetor 2008
 30. ^ "Ibrahimovic set to take legal action to escape from Juve". The independent. Marrë më 7 dhjetor 2008
 31. ^ "Ibra in Inter". inter.it. Marrë më 6 shkurt 2014.
 32. ^ "Agreement with F.C. Internazionale S.p.A." (PDF). Juventus. 10 gusht 2006. Marrë më 26 korrik 2009.
 33. ^ "IBRAHIMOVIC: "INTER, MY TEAM AS A BOY"". inter.it. Marrë më 6 shkurt 2014.
 34. ^ "INTER'S HISTORIC 2006/07 SERIE A SEASON". F.C. Internazionale Milano. 28 maj 2007. Marrë më 18 maj 2014.
 35. ^ "Ibrahimovic: "We're still top"". Internazionale. 26 tetor 2008. Marrë më 26 korrik 2009.
 36. ^ Rory Smith (6 shkurt 2009). "Zlatan Ibrahimovic and Kaka pip Premier League stars in football wages list". The Daily Telegraph. Londër. Marrë më 21 tetor 2010.
 37. ^ a b "Inter's blushes spared as Ibrahimovic earns his redemption". The Guardian. 19 maj 2008. Marrë më 18 maj 2014.
 38. ^ "Allsvenskan lockar inte Zlatan". Aftonbladet. 16 nëntor 2008. Marrë më 17 nëntor 2008.
 39. ^ "Laporta announces agreement in principle with Inter". Aftonbladet. Marrë më 19 shkurt 2014.
 40. ^ "Ibrahimoviç zyrtarisht të PSG". Top-Channel.tv. 18 korrik 2012. Marrë më 4 qershor 2019.
 41. ^ ""Ibrahimoviç te PSG-ja, për të fituar Champions-in"". Panorama Sport. 17 korrik 2012. Marrë më 4 qershor 2019.
 42. ^ "Ibra prezantohet te PSG-ja". Gazeta Panorama. 19 korrik 2012. Marrë më 4 qershor 2019.
 43. ^ "Ibrahimovic: Dua të bëj histori te PSG". Telegrafi.com. 19 korrik 2012. Marrë më 4 qershor 2019.
 44. ^ "Zlatan Ibrahimovic helps PSG draw" [Zlatan Ibrahimovic ndihmon PSG-në të barazojë] (në anglisht). Associated Press. Marrë më 15 gusht 2012.
 45. ^ "Ibra double gives PSG first win" [Dopieta e Ibrës i jep PSG-së fitoren e parë] (në anglisht). Ligue 1. 2 shtator 2012. Marrë më 4 qershor 2019.
 46. ^ Robin Bairner (18 shtator 2012). "Paris Saint-Germain 4-1 Dynamo Kiev: French giants make statement on Champions League return" [Paris Saint-Germain 4-1 Dynamo Kiev: Gjigandët francez japin deklaratë në rikthimin e tyre në Ligën e Kampioneve] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 4 qershor 2019.
 47. ^ "5 little-known facts about Zlatan Ibrahimovic" [5 fakte pak të njohura rreth Zlatan Ibrahimovic] (në anglisht). Sportskeeda.com. Marrë më 4 qershor 2019.
 48. ^ "Gignac 2–2 Ibrahimovic" (në anglisht). Ligue 1. 7 tetor 2012. Marrë më 4 qershor 2019.
 49. ^ "Ibra ndërron fanellë, merr numrin 10". Sport.albeu.com. 17 janar 2013. Marrë më 28 mars 2020.
 50. ^ "Trophee des Champions: Paris Saint-Germain 2-1 Bordeaux" (në anglisht). Goal.com. 3 gusht 2013. Marrë më 26 dhjetor 2019.
 51. ^ "PSG overcome Guingamp 2-0" [PSG kalon Guingamp 2-0]. France 24 (në anglisht). 31 gusht 2013. Marrë më 26 dhjetor 2019.
 52. ^ "Ibrahimovic extends PSG contract until 2016" [Ibrahimovic zgjeron kontratën me PSG-në deri në vitin 2016] (në anglisht). Goal.com. 24 shtator 2013. Marrë më 26 shtator 2013.
 53. ^ "Champions League Group C: Paris St Germain ease to victory over visiting Benfica" [Grupi C i Ligës së Kampioneve: Paris St Germain fiton me lehtësi ndaj Benficës vizitore] (në anglisht). Sky Sports. 3 tetor 2013. Marrë më 26 dhjetor 2019.
 54. ^ "Ibra e Cavani i sjellin pikë të reja PSG-së". Telegrafi.com. 19 tetor 2013. Marrë më 19 tetor 2013.
 55. ^ a b "Zlatan Ibrahimovic: PSG striker wins player of year award" [Zlatan Ibrahimovic: Sulmuesi i PSG-së fiton çmimin lojtari i vitit] (në anglisht). BBC Sport. 12 maj 2014. Marrë më 12 maj 2014.
 56. ^ "PSG e Ibras fundos Anderlechtin". Telegrafi.com. 23 tetor 2013. Marrë më 23 tetor 2013.
 57. ^ "FIFA Topi i Artë: Lista prej 23 kandidatëve" (në anglisht). Telegrafi.com. Marrë më 29 tetor 2013.
 58. ^ "Gjithcka qe duhet te dini per Ligen e Kampioneve 2013-2014". Shqipëria.com. 27 maj 2014. Marrë më 23 janar 2020.
 59. ^ "Ibra, realizues i golit më të bukur (Video)". Telegrafi.com. 13 janar 2014. Marrë më 23 janar 2020.
 60. ^ "UEFA shpall formacionin e vitit 2013, mungon Mesi". Panorama Sport. 15 janar 2014. Marrë më 23 janar 2020.
 61. ^ "Ibra, ndalo së shënuari gola fantastikë". Telegrafi.com. 6 shkurt 2014. Marrë më 23 janar 2020.
 62. ^ "Barça e PSG hipotekojnë çerekfinalet". Top-Channel.tv. 18 shkurt 2014. Marrë më 23 janar 2020.
 63. ^ "Het-trik nga Ibra". Telegrafi.com. 23 mars 2014. Marrë më 23 janar 2020.
 64. ^ "Ibra nuk ndalet së shënuari". Telegrafi.com. 16 mars 2014. Marrë më 17 mars 2014.
 65. ^ "PSG trondit Çelsin, Pastore tremb Moun". Panorama Sport. 3 prill 2014. Marrë më 13 maj 2014.
 66. ^ "Ibra mungon një muaj, humb Çelsin". Panorama Sport. 4 prill 2014. Marrë më 12 maj 2014.
 67. ^ "Rekordmeni Ibrahimoviç, 11 tituj në 13 sezone". Panorama Sport. 9 maj 2014. Marrë më 13 maj 2014.
 68. ^ "Zlatan Ibrahimovic: PSG striker wins player of year award" [Zlatan Ibrahimovic: Sulmuesi i PSG-së fiton çmimin e lojtarit të vitit] (në anglisht). BBC Sport. 12 maj 2014. Marrë më 13 maj 2014.
 69. ^ "Ibrahimoviç i jep Superkupën PSG-së". Panorama Sport. Marrë më 2 gusht 2014.
 70. ^ "Zlatan Ibrahimovic hero and villain" [Zlatan Ibrahimovic hero dhe armik] (në anglisht). ESPN FC. 8 gusht 2014. Marrë më 8 gusht 2014.
 71. ^ "Ibra do t'i mungojë PSG-së për 6 javë". Panorama Sport. Marrë më 31 gusht 2014.
 72. ^ "Zlatan Ibrahimovic scores hat-trick as Paris St Germain rout St Etienne" [Zlatan Ibrahimovic shënon tregolësh, Paris St Germain goleadë ndaj St Etienne] (në anglisht). The Guardian. 31 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 shtator 2014. Marrë më 13 shtator 2014.
 73. ^ "Zlatan Ibrahimovic's PSG cup goal provokes supporters" [Goli i Zlatan Ibrahimovic të PSG-së në kupë provokon tifozët] (në anglisht). BBC Sport. 14 janar 2015. Marrë më 14 janar 2015.
 74. ^ "Ibrahimoviç ironizon ekipin e Murinjos: Kisha rreth meje 11 fëmijë, ja ironia në rrjetet sociale (FOTO)". Sot.com.al. 12 mars 2015. Marrë më 24 korrik 2019.
 75. ^ Elmaz Gorica (12 mars 2015). "Kualifikimi historik i PSG-së, Bajerni "shkel" Shaktarin (VIDEO)". Shekulli.com.al. Marrë më 24 korrik 2019.
 76. ^ Emlyn Begley (20 mars 2015). "Paris St-Germain 3–1 Lorient" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 20 mars 2015.
 77. ^ Sean Swaby (20 mars 2015). "Zlatan Ibrahimovic Performs Filthy Pass, Hits a Hat-Trick for PSG" [Zlatan Ibrahimovic performon një pasim të pisët, shënon një tregolësh për PSG-në] (në anglisht). Bleacher Report. Marrë më 20 mars 2015.
 78. ^ Jonathan Johnson (8 prill 2015). "PSG into Coupe De France Final as Another Ibrahimovic Treble Downs Saint-Etienne" [PSG në finalen e Coupe de France, një tjetër tripletë e Ibrahimovic ul Saint-Etienne] (në anglisht). Bleacher Report. Marrë më 9 prill 2015.
 79. ^ Davis, Matt (11 prill 2015). "Paris St-Germain beat Bastia 4–0 to win the French League Cup" [Paris St-Germain mposht Bastian 4–0 për të fituar Kupën e Ligës Franceze] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 11 prill 2015.
 80. ^ "Ibra golashënues më i mirë në histori të PSG-së". Telegrafi.com. 4 tetor 2015. Marrë më 25 korrik 2019.
 81. ^ Besmir Nenaj (25 nëntor 2015). "'Ibra festival', Malmo përgatitet për rikthimin e "djaloshit të preferuar"". Telesport.al. Marrë më 25 korrik 2019.
 82. ^ Besmir Nenaj (5 dhjetor 2015). "Ibrahimovic vendos një rekord të ri me Paris Saint Germain". Telesport.al. Marrë më 25 korrik 2019.
 83. ^ "Champions, Paris SG mund Chelsea". Vizion Plus. 17 shkurt 2016. Marrë më 25 korrik 2019.
 84. ^ "Champions League 2015/16 Round of 16 First leg (16–17 February)" [Ndeshja e parë e raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve 2015/16] (PDF) (në anglisht). Gracenote. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 23 prill 2016. Marrë më 8 prill 2016.
 85. ^ "Zlatan Ibrahimovic responds to Manchester United interest by scoring a brace as PSG beat Reims" [Zlatan Ibrahimovic i përgjigjet interesit të Manchester United duke shënuar një dopietë me PSG-në që mposht Reims] (në anglisht). The Daily Telegraph. 20 shkurt 2016. Marrë më 20 shkurt 2016.
 86. ^ "Çelsi thyhet nga PSG, Ibra çon francezët në çerekfinale (VIDEO)". Panorama Sport. 9 mars 2016. Marrë më 26 korrik 2019.
 87. ^ "Ibrahimović joins UEFA's 50-goal club" [Ibrahimović i bashkohet klubit të UEFA-s "50 gola"] (në anglisht). UEFA. 9 mars 2016. Marrë më 10 mars 2016.
 88. ^ "PSG fiton 9-0, siguron titullin e katërt radhazi 8 javë nga fundi". Top-Channel.tv. 13 mars 2016. Marrë më 26 korrik 2019.
 89. ^ Jim Sheridan (13 mars 2016). "Troyes 0 PSG 9: Zlatan Ibrahimovic bags a nine-minute hat-trick as PSG smash sorry Troyes and clinch league title" [Troyes 0 PSG 9: Zlatan Ibrahimovic shënon një tregolësh për nëntë minuta, PSG-ja shkatërron Troyes dhe vulos titullin e ligës] (në anglisht). The Sun. Marrë më 15 mars 2016.
 90. ^ "Ibra: Qëndroj nëse më ndërtoni statujë në vend të Eiffel". Klan Kosova. 13 mars 2016. Marrë më 26 korrik 2019.
 91. ^ "Habit Ibrahimoviç: Qëndroj në Paris vetëm nëse në vend të Kullës Eifel vendosin statujën time". Opinion.al. 14 mars 2016. Marrë më 26 korrik 2019.
 92. ^ "Paris Saint-Germain hit Caen for six as Zlatan Ibrahimovic scores twice" [Paris Saint-Germain godet Caen me gjashtë gola, Zlatan Ibrahimovic shënon dopietë] (në anglisht). The Guardian. 16 prill 2016. Marrë më 17 prill 2016.
 93. ^ Jamie Smith (19 prill 2016). "Lorient 0–1 PSG: Ibrahimovic sends Blanc's men into Coupe de France final" [Lorient 0–1 PSG: Ibrahimovic dërgon lojtarët e Blanc në finalen e Coupe de France] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 20 prill 2016.
 94. ^ "Ibrahimovic më i miri në Francë". Telegrafi.com. 9 maj 2016. Marrë më 26 korrik 2019.
 95. ^ "Ibra largohet me rekord nga PSG, thyen edhe Nantën e shqiptarëve". Minuta90.com. 14 maj 2016. Marrë më 26 korrik 2019.
 96. ^ "Ibrahimoviç jep lamtumiren: Erdha si mbret, po iki si legjendë". Tring.al. 13 maj 2016. Marrë më 26 korrik 2019.
 97. ^ "Erdhi si mbret, po shkon si legjendë..." TopSporti.com. 13 maj 2016. Marrë më 26 korrik 2019.
 98. ^ "Zyrtare, Zlatan Ibrahimovic tek Manchester United". BalkanWeb.com. 30 qershor 2016. Marrë më 23 korrik 2019.
 99. ^ "Zyrtare, Ibrahimoviç firmos për "Djajtë"". Newsport.al. 30 qershor 2016. Marrë më 23 korrik 2019.
 100. ^ "Kjo është paga e çmendur e Ibrahimovic te United". Telegrafi.com. 30 qershor 2016. Marrë më 23 korrik 2019.
 101. ^ "Ibrahimovic zgjedh numrin e fanellës në Man Utd (FOTO)". Lajmi.net. 17 korrik 2016. Marrë më 23 korrik 2019.
 102. ^ "Ibrahimovic shënon në debutim për të fituar Community Shield (VIDEO)". Klan Kosova. 7 gusht 2016. Marrë më 23 korrik 2019.
 103. ^ Arnolld Korenica (14 gusht 2016). "Të frikshëm Djajtë, United nis rrugëtimin për titull (Video)". Telegrafi.com. Marrë më 23 korrik 2019.
 104. ^ "Mourinho e nis me fitore aventurën te Unitedi, Ibrahimovic debuton me gol (Video)". Gazeta Express. 14 gusht 2016. Marrë më 23 korrik 2019.
 105. ^ "Zlatan, i papërmbajtshëm, 2 gola në fitoren e Man. United". Top-Channel.tv. 20 gusht 2016. Marrë më 23 korrik 2019.
 106. ^ Markoled Pashuku (6 nëntor 2016). "Ibrahimovic: Mendova se kam shënuar 25 mijë gola". Telesport.al. Marrë më 23 korrik 2019.
 107. ^ "Ibrahimovic u kërkon falje tifozëve". Gazeta Express. 7 nëntor 2016. Marrë më 23 korrik 2019.
 108. ^ "Ibra vendos rekord të ri në Premier Ligë". Koha.net. 5 shkurt 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 109. ^ "United i fuqishëm, triumfon falë 'Mbretit Zlatan' (Video)". Telegrafi.com. 16 shkurt 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 110. ^ "Manchester United në çerekfinale të FA Cup (Video)". Gazeta Express. 19 shkurt 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 111. ^ "Ibrahimovic e dërgon Unitedin në çerekfinale te FA Cup (VIDEO)". Lajmi.net. 19 shkurt 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 112. ^ "Ndeshje e çmendur në "Wembley", Ibrahimoviç i dhuron kupën e parë Manchester United (Video)". BalkanWeb.com. 26 shkurt 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 113. ^ "Unitedi fiton EFL Cup". Koha.net. 26 shkurt 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 114. ^ "Goditi në fytyrë kundërshtarin, federata angleze dënon Ibrahimovic". Opinion.al. 7 mars 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 115. ^ "Zyrtare: Publikohet lista e të nominuarve për lojtarin e vitit në Angli (FOTO)". Gazeta Blic. 13 prill 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 116. ^ "Ibra zbulon detajet e dëmtimit në ligamentet e gjurit: Ka qenë më i rëndë nga se dukej". Panorama Sport. 21 nëntor 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 117. ^ "Dëmtimi i tmerrshëm i mbyll sezonin, Ibra mund të lërë edhe futbollin (Video)". BalkanWeb.com. 21 prill 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 118. ^ "Ibrahimovic e refuzon ofertën e Manchester United". Gazeta Metro. 27 prill 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 119. ^ "United fiton Europa League dhe "Champions"". Top-Channel.tv. 24 maj 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 120. ^ "United nuk i ofron vazhdim të kontratës, Ibra largohet". Botasot.info. 8 qershor 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 121. ^ "Zlatan Ibrahimovic / Manchester United është gati të bëjë transferimin e katërt këtë verë". Gazeta Ere. 20 gusht 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 122. ^ "Ibrahimovic "djeg" etapat e riaftësimit dhe rinovon me një vit me Manchester United". BalkanWeb.com. 24 gusht 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 123. ^ "Ibrahimovic me fanellën numër 10". Koha.net. 24 gusht 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 124. ^ "United shpartallon Newcastle; rikthehet Ibra". Top-Channel.tv. 18 nëntor 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 125. ^ "Ky është rekordi i radhës i Ibrahimovic". Gazeta Blic. 23 nëntor 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 126. ^ "Ibrahimovic thyen rekord në Ligën e Kampionëve". Alpenews.al. 23 nëntor 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 127. ^ "E pabesueshme, Bristol City eliminon Manchester United". Rilindja Demokratike. 21 dhjetor 2017. Marrë më 23 korrik 2019.
 128. ^ "2018Zyrtare: Ibrahimoviç largohet nga Manchester United (Foto)". Indeksi Online. 22 mars 2018. Marrë më 23 korrik 2019.
 129. ^ Adi Metaliu (22 mars 2018). "Lamtumirë United, Ibrahimovic transferohet në SHBA". Supersport.al. Marrë më 3 qershor 2019.
 130. ^ "Ibra vendos diktatin në Amerikë: Kam shënuar në çdo debutim. Goli nga 40 metra? Pashë portierin…". Gazeta Panorama. 1 prill 2018. Marrë më 3 qershor 2019.
 131. ^ Gentian Spiri (1 prill 2018). "Ibrahimovic rrëfen debutimin në Amerikë: Deshët Zlatan, ja ku e keni". Telesport.al. Marrë më 3 qershor 2019.
 132. ^ Nicholas Mendola (31 maj 2018). "Brace-bagging Zlatan tired of LA playing from behind (highlights)" [Shënuesi i dopietës Zlatan i lodhur nga LA që luan nga mbrapa (përmbledhja)]. soccer.nbcsports.com (në anglisht). NBC Sports. Marrë më 2 qershor 2018.
 133. ^ "Ibrahimovic shënon dy gola në Amerikë". Lajmi.net. 10 qershor 2018. Marrë më 3 qershor 2019.
 134. ^ "Ibrahimovic shënon super gol në MLS". Kosova Sot. 1 korrik 2018. Marrë më 3 qershor 2019.
 135. ^ "Ibrahimoviç shënon sërish gol në SHBA". Botasot.info. 8 korrik 2018. Marrë më 3 qershor 2019.
 136. ^ "Ibrahimovic vazhdon ta shkruajë historinë në Amerikë (VIDEO)". Klan Kosova. 22 korrik 2018. Marrë më 3 qershor 2019.
 137. ^ "Ibrahimoviç firmos 3-golëshin e parë në kampionatin amerikan të futbollit". Radio Televizioni Shqiptar. 30 korrik 2018. Marrë më 3 qershor 2019.
 138. ^ "Ibrahimoviç shënon hat-trickun e parë në SHBA". trt.net.tr. 31 korrik 2018. Marrë më 3 qershor 2019.
 139. ^ "Ibrahimovic vjen me një deklaratë epike pas supergolit të shënuar kundër Torontos". Gazeta Monitor. 16 shtator 2018. Marrë më 23 janar 2020.
 140. ^ "Ibrahimovic rikthehet te Milani/ Është arritur marrëveshja mes klubit dhe bomberit suedez". Top-Channel.tv. 26 dhjetor 2019. Marrë më 23 janar 2020.
 141. ^ "Ibra, zyrtarisht lojtar i Milanit: Do të luftoj për të ndryshuar rrjedhën e sezonit". a2news.com. 27 dhjetor 2019. Marrë më 23 janar 2020.
 142. ^ "As rikthimi i Ibrahimovic nuk e këndell Milanin". Botasot.info. 6 janar 2020. Marrë më 23 janar 2020.
 143. ^ "Rikthehet Milan, Ibrahimoviç shënon të parin". a2news.com. 11 janar 2020. Marrë më 23 janar 2020.
 144. ^ "Ibrahimovic ka shënuar gola në katër dekada të ndryshme". Telegrafi.com. 11 janar 2020. Marrë më 23 janar 2020.
 145. ^ "Croatia: We wanted Zlatan as well". Aftonbladet. Marrë më 18 gusht 2009.
 146. ^ "Report: Sweden vs Malta". ESPN. 10 qershor 2008. Marrë më 5 shtator 2009.
 147. ^ "Sweden defeats Hungary 2–1 in World Cup Qualifier". Fox Soccer. 5 shtator 2008. Marrë më 5 shtator 2009.
 148. ^ "Ukraine 2 Sweden 1". BBC Sport. 11 qershor 2012. Marrë më 11 qershor 2012.
 149. ^ "Euro 2012: France get quarterfinal with 2–0 Sweden loss". 20 qershor 2012.
 150. ^ "nternational round-up: Germany lose four-goal lead as Ibrahimovic inspires Sweden fightback". The Independent. 17 tetor 2012.
 151. ^ "German press bemoan 'daft' draw after Zlatan Ibrahimovic inspires Sweden's comeback from 4-0 down". The Telegraph. 17 tetor 2012.
 152. ^ "Zlatan Ibrahimovic: taekwondo blackbelt key to Swedish striker's goalscoring prowess". The Daily Telegraph. 15 nëntor 2012. Marrë më 15 nëntor 2012.
 153. ^ "Zlatan Ibrahimovic: I liked the first goal more because it was history". Guardian UK. 15 nëntor 2012. Marrë më 15 nëntor 2012.
 154. ^ "Zlatan Ibrahimovic goal like 'a video game', says Sweden coach". BBC Sport. 14 nëntor 2012. Marrë më 15 nëntor 2012.
 155. ^ "Ibrahimovic scores hat-trick as Sweden beat Norway". Eurosport. 14 gusht 2013.
 156. ^ "Ibrahimoviç, rekordmen ndaj Estonisë". Panorama Sport. Marrë më 5 shtator 2014.
 157. ^ "Zlatan Ibrahimovic breaks all-time goal scoring record for Sweden after brace against Estonia". Eurosport. Marrë më 4 shtator 2014.
 158. ^ Richard Williams at San Siro (16 shkurt 2012). "Zlatan Ibrahimovic comes back to haunt Arsenal on a painful night". The Guardian. Marrë më 19 korrik 2012.
 159. ^ McNulty, Phil (31 mars 2010). "Football – Arsenal 2–2 Barcelona". BBC News. Marrë më 21 dhjetor 2014.
 160. ^ "Ibrahimovic helps Barcelona upset Madrid". sportsnet.ca. 29 nëntor 2009. Marrë më 21 dhjetor 2014.
 161. ^ "Ibrahimovic silences doubters – The National". Thenational.ae. 18 gusht 2012. Marrë më 21 dhjetor 2014.
 162. ^ Mao, Sabrina. "Milan edge out Inter in Super Cup | Reuters". Reuters. Marrë më 21 dhjetor 2014.
 163. ^ "Here is a song about Zlatan Ibrahimović". inside World Soccer. 21 dhjetor 2012.
 164. ^ a b "Zlatan Ibrahimovic: I threatened to break Rafael van der Vaart's legs" [Zlatan Ibrahimovic: Kërcënova se do të thyeja këmbët e Rafael van der Vaart] (në anglisht). Daily Mail. Marrë më 19 shkurt 2014.
 165. ^ a b "Zlatan Ibrahimovic blames Lionel Messi and Pep Guardiola for Barcelona flop" [Zlatan Ibrahimovic fajson Lionel Messin dhe Pep Guardiolën për dështimin te Barcelona] (në anglisht). Daily Mail. Marrë më 19 shkurt 2014.
 166. ^ "Ibra: Ose iki, ose rrah Guardiolën!". Top-Channel.tv. 4 nëntor 2011. Marrë më 19 shkurt 2014.
 167. ^ "Ibrahimovic putting boot to Cassano's head goes viral on YouTube twice: viral video spotlight". The Independent. Marrë më 19 shkurt 2014.
 168. ^ "Zlatan Ibrahimovic kicks Sweden team-mate up the bum over bad tackle". Metro News. Marrë më 19 shkurt 2014.
 169. ^ "Soccer: Zlatan Ibrahimovic's latest antics". ESPN FC. Marrë më 19 shkurt 2014.
 170. ^ "Ibrahimovic and Onyewu brawl during AC Milan practice". ESPN FC. Marrë më 19 shkurt 2014.
 171. ^ "AC Milan's Zlatan Ibrahimovic banned 3 matches for punch". USATODAY.com. Marrë më 18 shkurt 2014.
 172. ^ "Serie A - Ibrahimovic banned for three games". Eurosport. Marrë më 19 shkurt 2014.
 173. ^ "Ibrahimovic sent off for karate kick against Saint Etienne". Marca. Marrë më 19 shkurt 2014.
 174. ^ "Paris Saint-Germain's Zlatan Ibrahimovic has ban extended". ESPN FC. Marrë më 19 shkurt 2014.
 175. ^ "Zlatan Ibrahimovic accused of stamping on opponent: Video". Mail Online. Marrë më 19 shkurt 2014.
 176. ^ "Valencia 1 PSG 2: Lavezzi and Pastore give visitors upper hand before Zlatan sees red". Daily Mail. Londër. 12 shkurt 2013. Marrë më 6 tetor 2016.
 177. ^ "UEFA hand Zlatan Ibrahimovic two-match ban following Valencia red card". Sky Sports. 27 shkurt 2013. Marrë më 6 tetor 2016.
 178. ^ "Lucas: Ibrahimovic insults us a lot". Yahoo Sports. Marrë më 22 shkurt 2014.
 179. ^ "Brazil starlet Lucas denies calling Ibrahimovic "arrogant"". NZweek. 20 mars 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 mars 2013. Marrë më 29 tetor 2015.
 180. ^ "Zlatan Ibrahimovic clashes with Leonardo in PSG dressing room – video". Metro News. Marrë më 22 shkurt 2014.
 181. ^ "Zlatan Ibrahimović embroiled in sexism row". inside World Soccer. Marrë më 28 dhjetor 2013.
 182. ^ "Zlatan Ibrahimovic: PSG striker 'abuses referees in English'". BBC Sport. 6 shkurt 2015. Marrë më 29 tetor 2015.
 183. ^ "Zlatan Ibrahimovic in trouble again as PSG defeat lets Lyon extend lead". The Guardian. Marrë më 16 mars 2015.
 184. ^ "Video: Ibrahimovic blasts France as a 's**t country'". The Local. 15 mars 2015. Marrë më 16 mars 2015.
 185. ^ "Zlatan banned over 'France is s**t' rant". The Local. 9 prill 2015. Marrë më 9 prill 2015.
 186. ^ "Zlatan Ibrahimovic branded arrogant, dirty and childish by Faroes captain". The Guardian. Marrë më 19 shkurt 2014.
 187. ^ Newman, Benjamin (28 dhjetor 2015). "Chelsea & Man City men in the most hated list, Cristiano Ronaldo & Zlatan Ibrahimovic most arrogant by L'Equipe". 101 Great Goals. Marrë më 6 tetor 2016.
 188. ^ "Zlatan Ibrahimovic kicks Sweden team-mate up the bum over bad tackle". Metro. 28 mars 2011. Marrë më 9 janar 2016.
 189. ^ "Soccer: Zlatan Ibrahimovic's latest antics". ESPN. Marrë më 9 janar 2016.
 190. ^ a b "Female footballers strike back at Zlatan". Sveriges Radio. 15 maj 2013. Marrë më 26 dhjetor 2013.
 191. ^ a b "Report: Zlatan Ibrahimovic to sue Swedish trainer over doping claim". Sports Illustrated (Planet Futbol). 7 prill 2016. Marrë më 7 prill 2016.
 192. ^ Gholam, Simeon (7 prill 2016). "Zlatan Ibrahimovic will sue coach that accused him of doping, says agent... who claims PSG star 'doesn't even take aspirin'". Daily Mail. Marrë më 7 prill 2016.
 193. ^ "'Pichichi' y centenario". ESPN Soccernet. Marrë më 20 prill 2010.
 194. ^ "U21: 2–0 mot Makedonien". Svenskfotboll. 23 mars 2001. Marrë më 7 qershor 2012.
 195. ^ "U21 herr: Svensk seger i snömodd". Svenskfotboll. 28 mars 2001. Marrë më 7 qershor 2012.
 196. ^ "U21 herr: Svenskt målfyrverkeri mot Slovakien". Svenskfotboll. 1 qershor 2001. Marrë më 7 qershor 2012.
 197. ^ "U21 herr: Ny stabil svensk seger". Svenskfotboll (në suedisht). 5 qershor 2001. Marrë më 7 qershor 2012.
 198. ^ "U21 herr: Håglös insats gav 1–1". Svenskfotboll. 1 shtator 2001. Marrë më 7 qershor 2012.
 199. ^ "U21 herr: Turkisk utspelning i en halvlek". Svenskfotboll.se. 4 shtator 2001. Marrë më 7 qershor 2012.
 200. ^ "U21 herr: Inget EM-avancemang för Sverige". Svenskfotboll.se. 13 nëntor 2001. Marrë më 7 qershor 2012.
 201. ^ a b c d e f "Z. Ibrahimovic – Honours" [Z. Ibrahimovic – Nderime] (në anglisht). Soccerway. Marrë më 10 gusht 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]