Jump to content

Festivali Evropian i Këngës 2010

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Festivalin Evropian të Këngës 2010)

Festivali Evropian i Këngës 2010

Gjysmëfinalja e parë 25 maj, 2010
Gjysmëfinalja e dytë 27 maj, 2010
Finalja 29 maj, 2010[2]
Prezantues(it) Erik Solbakken
Haddy Jatou N'jie
Nadia Hasnaoui[3]
Televizioni transmetues Norvegjia
Skeda:NRKZyrtarellogo.png NRK
Vendi Norvegjia Bærum-Oslo[4], Norvegji
Kënga fituese Gjermania Gjermania,Satellite
Sistemi votues
Të gjithë njerëzit që jetojnë në shtetet pjesëmarrëse mund të votojnë me telefonata apo SMS. Secili shtet që voton i zgjedh 10 shtetet më të votuara dhe të cilat në bazë të SMS-ve ose telefonatave ndahen 1-7, 8, 10 dhe 12 pikë. Të gjitha shtetet pjesëmarrëse kishin të drejtën e votimit në finale.
Shqipëria
Shqipëria konfirmoi pjesmarrjen në ditët e fundit të gushtit 2010 dhe caktoi datat e festivalit në nëntor. Shqipërinë e prezantoi këngëtarja Juliana Pasha me këngën Nuk mundem pa ty.
Numri i pjesëmarrësve 39[5]
Vendet debutuese -
Vendet e kthyera Gjeorgjia Gjeorgjia
Vendet e larguara Andora Andorra[6]
Republika Çeke Republika Çeke[7]
Hungaria Hungaria
Mali i Zi Mali i Zi
Festivali Evropian i Këngës 2010
◄2009        2011►

Eurovizioni 2010 apo Festivali Evropian i këngës 2010 (Ang : Eurovision Song Contest 2010, Fre : Concours Eurovision de la chanson 2010, Nor : Europeiske Melodi Grand Prix 2010) ishte Eurovizioni i 55-të dhe u mbajt në OsloNorvegjisë. Aleksander Rybak, përfaqësuesi i Norvegjisë fitoi Eurovizionin 2009 në Moskë dhe sipas rregullit fituesi bën që Eurovizionin të organizohet në shtetin e vet. Shqipëria konfirmoi pjesëmarrjen e saj. Kejsi Tola si pjesëmarrësja e fundit e kishte marrë vendin e 17-të me 48 pikë në finalen e Moskës. Vitin e kaluar në Festivalin Evropian të Këngës 2009MoskëRusisë ishin të pranishëm gjithsej 42 Shtete.

Këtë vit EBU bëri gjithçka që të kthejë shtetet që ishin larguar më parë. Italia nuk e pranoi kërkesën për kthim në Eurovizion. Italia filloi pjesëmarrjen në Eurovizion që nga viti 1956 por u tërheq në vitin 1997. Italia ka bërë 37 pjesëmarrje në Eurovizion.

Gjithashtu edhe në Eurovizionin 2008 në BeogradSerbisë, Austria u largua për shkak të financave dhe të rezultateve që mori në Festivalin Evropian të Këngës 2007Helsinki, Finlandë. Austria në një konferencë për shtyp në Televizionin Austrian në Vjenë vendosi që të mos kthehej në Eurovizionin 2010 në Oslo.

Luksemburgu është tërhequr nga Eurovizioni që nga viti 1994 dhe nuk është kthyer më. Bashkimi Evropian i Radio-Televizioneve i ka dërguar kërkesë Luksemburgut për kthim në Eurovizionin 2010 në Oslo por Luksemburgu nuk e pranoi kërkesën.

Pjesëmarrësit e fundit të Luksemburgut ishin Modern Times që në Eurovizion 1993 morën vendin e 20-të me 11 pikë gjithsej. Luksemburgu ka refuzuar çdo kërkesë për kthim që nga viti 1994 dhe ka mundësi që edhe në vitet e ardhshme të mos kthehet.

Andorra që dështoi për të gjitha kohërat në Eurovizion me një herë vendin e fundit ka mbajtur një konferencë për shtyp ku ka sqaruar nëse mund të largohet. Arsyeja pse Andorra mund të largohet është sepse 11% e buxhetit harxhohet në Eurovizion. Vitin e kaluar në Eurovizionin 2009 Andorra nuk u kualifikua dot dhe mori vetëm 8 pikë dhe mbeti në vendin e 15-të nga 18.

Vitin 2008 Andorra nuk u kualifikua dot me këngëtaren e mirënjohur katalane Gisela dhe mbeti në vendin e 16-të me 22 pikë gjithsej.

Ndërsa dështimi i Andorrës ishte në vitin 2006 në AthinëGreqisë ku Andorra nuk u kualifikua dot. Rezultatet më të mira të Andorrës janë në vitin 2007 ku Andorra mori gjithsej 80 pikë me vendin e 12-të në gjysmë-Finale dhe vetëm për 10 pikë nuk u kualifikua dot. Shteti që Andorra ka dhënë pikë më shumë dhe që ka marrë pikë më Shumë në gjysmë-Finale është Spanja me gjithsej 48 Pikë.

Kosova u interesua në Eurovizion që nga viti 2008, por shkaqet politike me Serbinë nuk e lejuan dot. Në vitin 2009 Kosova u interesua për pjesëmarrje por nuk ishte pjesëtare e EBU Bashkimit të Televizioneve. Drejtori i Eurovizionit me vite me radhë Svante Stokselius nga viti 2006 i ka dhënë leje Kosovës të transmetojë Eurovizionin Live me gjysmë-finale dhe finalen e madhe. Shumica e shteteve në Evropë dhe Shumica e shteteve në Eurovizion kanë pranuar Kosovën si shtet të pavarur kështu-që kjo mund ti jep mundësi Kosovës të debitojë për herë të parë në Oslo ose në Eurovizionin 2011.

Lihtenshtajni një shtet i vogël në mes Gjermanisë, Zvicrës dhe Austrisë nuk është pjesë e EBU ende. Eurovizioni bëri kërkesë në Lihtenshtajn për pjesëmarrje dhe debutim në Eurovizionin 2010 por pas një javë Lihtenshtajni dhe Televizioni i tyre dha një konferencë që nuk do marrë pjesë por mundësisht në Eurovizionin 2011.

Shtetet tjera si San Marino që debitoi në Eurovizion në vitin 2008 por pastaj u tërheq në vitin 2009 mund të kthehet në Eurovizionin 2010. Kështu ka deklaruar Televizioni i San Marinos. Këtë vit shteti i parë për përzgjedhjen e këngës është Azerbajxhani në nëntor 2009.

Vendi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Telenor Arena

Telenor Arena ishte vendi organizator për Festivalin Evropian të Këngës 2010 në Norvegjisë. Telenora Arena u konfirmua që nga qershori si vendi ku do mbahej viti i ardhshëm i Eurovizionit. Telenor Arena është një ndër arenat/stadiumet më të mëdha në Norvegji. Dy Arena u nominuan për të mbajtur Eurovizionin por më në fund u konfirmua se Telenor Arena do jetë vendi organizatorë dhe zyrtarë. Gjithsej në Eurovizion 2010 janë mbledhur 31 shtete por ka edhe disa kohë deri sa të mbyllet. Shteti i parë këtë vit që do zgjedh këngën është Azerbajxhani. Vitin e kaluar këngën e parë e zgjodi Shqipëria më 21 dhjetorë 2008.

Big 4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2004Stamboll kur ky version filloi të jetë aktiv që 4 shtete të jenë në Finale të madhe pa kaluar gjysëm-finalen , EBU apo Bashkimi Evropian i Televizioneve ka menduar që ky version të mos jetë më aktiv. Big 4 formulohet nga Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Spanja dhe shteti udhëheqës. Me që Oslo 2010 po shënon një ulje të Pjesmarrësve ata menduan që në gjysëm finalen e parë të jen 17 shtete gjithsej, 16 në gjysëm-finalen e dytë pa përfshirë Big 4 apo 4-shen e Madhe. Big 4 përbëhet nga shtetet që janë sponzorë kryesorë që e mbajnë Festivalin Evropian të Këngës aktiv. Nga viti 1998, Italia u largua nga pjesmarrja por edhe Italia ka qenë si sponzorë kryesorë në Eurovizion. Ajo u rikthye në Festivalin Evropian të Këngës 2011, pas 14 vitesh mungesë, duke qënë pjesë e Big 4. Por dihet se Norvegjia ishte Finalist. Pavarësisht Big 4 Norvegjia ishte vend organizatorë dhe finalist.

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transmetimi në TV[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çdo vit në Festivalin Evropian çdo shtet pjesmarrës përshirë edhe shumë tjerë që nuk bëjnë pjesë, jan tërhequar apo të pa mundur për hyrje transmetojnë eventin në versionin LIVE. Komentatorët tregojnë informacione rreth këngës etj. Shtetet që nuk janë pjesmarrëse në Festivalin Evropian apo Eurovizion që rregullisht transmetojnë këtë event është Austria, ndërsa shtetet që nuk e kanë shijuar eventin por që kanë mundësi është Kosova. Austria la festivalin në vitin 2008 për shkak të rezultateve jo të kënaqme në vitin 2007. Festivalin Evropian përvec shteteve që kanë bërë pjesmarrje në event ka edhe shtet që nuk ka bërë pjesmarrje. Ky shtet është Kosova. Kosovës i dha mundësi drejtori i Eurovizionit apo Festivalit Evropian zoti Svante Stockstelius. Në një konferencë për hapjen e festivalit të 53-të të Eurovizionit që u bë në Beograd për nder të fitores në HelsinkiFinlandës zoti Stockstelius tha që edhe Kosova duhet që të transmetojë këtë event Europian. Kosova ende nuk ka të drejt të hyjë në Festivalin Evropian me që nuk është pjesë e EBU apo Bashkimit Evropian të Televizioneve.Gjithashtu ky event transmetohet edhe për rreth oqeanit atlantik, indian dhe paqësorë duke mbërritur në Australi dhe Zelandën e re. Australia filloi të transmetojë që nga dekada e kaluar. Gjithashtu edhe Zelanda e re filloi të transmetojë në vitin 2006Athinë.

Transmetimi në internet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viteve të fundit gati çdo televizion ka faqen në internet që transmeton live eventin në internet. Por më kryesorja që ka qenë vite më parë është në faqjen zyrtare të eurovizionit Eurovision.tv. Transmetimi në internet i jep mundësi shikuesve që të shohin live eventin nga çdo vend i botës

Transmetimi në Mobile[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Telenor është një kompani e transmetimit në telefona mobilë në Norvegji. Telenor është përhapur edhe në shumë vende europiane. Gjithashtu kjo kompani është bërë sponzor kryesorë i Festivalit Evropian të Këngës 2010 gjithashtu duke ofruar njerëzve norvegjez të shikojnë live edhe në mobile.

Gjithashtu Digitalb është një kompani e TV dhe e transmetimit të televizioneve në mobile në Shqipëri. Dibitalb është kompania 2 dyta më e zhvilluar për transmetimin e TV në Mobile pas Holandës por ende nuk ka dhënë informacion që të jetë gjithashtu një ndër kompanitë që ofrojnë live Festivalin.

Televizionet Transmetues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivalin Evropian/Eurovizionin/Eurofestin/Eurosong-un, Emër që përdoret në shumë shtete. Televizionet që transmetojnë festivalin evropian janë më shumë se 100, nga më shumë se 50 shtete. Arrin rreth 100.000.000 shikues në natat e festivalit. Gjithsesi këtë festival e udhëheqin LIVE shtetet që marrin pjesë, nuk marrin pjesë, nuk mund të marrin pjesë, dhe shtetet që më parë kanë marrë pjesë por për shkak të financave të televizionit nuk mund të marrin pjesë.

Europë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transmetimi në shtetet pjesmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Transmetimi në shtetet jo-pjesmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Transmetimi në shtetet që nuk kanë marrë pjesë kurrë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oqeani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Votimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali Evropian këtë vit ka ndryshuar të gjithë formën e votimit, duke bërë mënyrë tjetër të votimit. Në këtë vit juria nacionale nga e gjithë Europa votoi 50% në votim ndërsa 50% tjera të televotuesve[9][10].Vitin e kaluar dhe viteve tjera versioni ishte që 9 shtete të shkonin në finale me televota dhe 1 me jurinë nacionale që domethënë 90% Televotim dhe 10% Juri. Por këtë vit Eurovizioni ndyrshoi rregullat. Kjo formë u bë publike në dhjetor të vitit 2009.

Gjithashtu është bërë një rregull i ri i Eurovizionit duke i ngjarë shumë të Festivalit Evropian të Këngës për fëmijë apo Junior Eurovision. Tani teleshikuesit do te duhen të votojnë këngën apo këngët e preferuara nga fillimi e deri në mbarim te eventit.Ky rregull hyri në fuqi në dhjetor me arsyre të rregullit të ri të Festivalit 50/50[11].

Votimi gjatë Finales[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetet që votuan sipas finales:[12]

Kthimi i Orkestrës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë fansave të hershëm të Eurovizionit që e kanë përcjellur që nga vitet 1999 e më parë kanë dhënë dëshirën e tyre që orkestra të jetë prap në Eurovizion. Fansat kanë publikuar këtë lajm në faqjet më të vizituara të internetit si Facebook[13][14]. Kthimi i orkestrës nuk do të ndikojë shumë në mendimin e fansave por EBU ende nuk ka marrë ndonjë vendim për këtë për arsye se në vitet 80-ta shumë shtete tëheqësishin pjesmarrjen për shkak të orkestrës. Njëri nga këta është Spanja. Spanja viteve 80-ta kishte hitet në të mira në Eurovizion. Fansat pëlqenin dhe ende pëlqejnë këngët e tyre në atë kohë, duke ndëgjuar tingullin orgjinal të këngës por në kohën e Eurovizionit, në performancën Live Orkestra merrte në dorë gjithë muzikën për c'fardo zhanri. Kështu që Spanja viteve 80-ta pavarësisht pëlqimit të fansave me rregullin e Eurovizionit atë kohë që votonte vetëm juritë nga çdo shtet Spanja ngelte vendeve të fundit gati në çdo vjet.

Gjithashtu Radio televizioni i Norvegjisë nuk ka marrë ndonjë vendim për këtë mënyrë por Jan Fredrik Heyerdahl një pjesmarrës në Orkestrën e radios së Norvegjisë ka shprehur se orkestra mund të bëjë pjesë në Eurovizion me kusht që EBU dhe NRK të jenë dakord. Në qoftë se kjo gjë nuk ndodh Norvegjia do jetë prapë e interesuar në kthimin e saj.

Potet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këtë vit potet u ndanë në 5 grupe. Shqipëria u bë pjesë e potit e parë apo Grupi i parë. Potet u vendosin shtetet që do të ndaheshin në Gjysëm-Finale dhe shtetet si Franca, Gjermania, Norvegjia, Spanja dhe Britania e Madhe u caktuan se në cilan nga gjysëm-finalet do të votonin. Potet janë të rëndësishme në Eurovizion duke filluar në ndarje. Ndarja e shteteve, votimit etj u mbajt më 22 mars, 2010.

Poti 1 Poti 2 Poti 3 Poti 4 Poti 5

Pjesëmarrësit[Redakto nëpërmjet kodit]

  Shtetet pjesmarrëse
  Shtetet që viteve të kaluara kënë marrë pjesë por këtë vit jo.
  Shtetet në GjF 1
  Shtetet në GjF 2
  Shtetet që votojnë në GjF 1
  Shtetet që votojnë në GjF 2

Shtetet Pjesmarrëse sipas ndarjes në historinë e Festivalin Evropian të Këngës.

Këtë vit në Festivalin Evropian të Këngës, gjithsej do të konkurojnë 39 shtete, pavarësisht se nuk është numër shumë i madh i pjesmarrësve me 5 të larguar, 1 të kthyer dhe asnjë të debituar gjithsesi Oslo nuk ka falimentuar ende, do njihet si një ndër Festivalet Evropiane më moderne. Gjithashtu 5 viteve të kaluar ka pasë më shumë se 39 pjesmarrës. 39 pjesmarrës ka pasur viti 2005KievUkrainës, ndërsa pas kësaj ka pasur më shumë se 39-43. Në Oslo, gjithashtu do të konkurojnë më shumë se 45 artistë. Këtë vit do e përbëjnë grupe të ndryshme, duete, solo e tjerë. Sipas pozitave në Youtube nga fansat e Eurosongut në lista të ndryshmë të favorizuara ka qenë Sllovakia. Sllova prezanton këngën e 5-të, pas një rezultati të pakënaqshëm në Eurovision Song Contest 2009.

Lista e shteteve pjesmarrësve, sipas historisë në ESC[Redakto nëpërmjet kodit]


Festivali Evropian i Këngës do ketë gjithsej 39 Shtete[15].

Shteti Kënga Këngëtarë Data e Zgjedhjes së Hyrjes
(Përfundimtare)
Kënga Në Shqip Gjuha
Armenia Armenia[16][17] "Apricot Stone"[18] Eva Rivas[19] 14 Shkurt, 2010[20][21]
Gurë kajsie Angleze[22]
Azerbajxhani Azerbajxhani[23] "Drip Drop" Safura Aizadeh 2 Mars, 2010[24][25]
Pikoj, lëshoj Angleze
Belgjika Belgjika[26] "Me and My Guitar" Tom Dice Artisti : 25 Nëntor, 2009[27]
Kënga : 7 Mars, 2010[28][29]
Unë dhe kitara ime Angleze
Bjellorusia Bjellorusia[30][31] "Far Away"[32][33]
"Butterflies[34]
3+2[35][36] 26 Shkurt, 2010[21]
Fluturat Angleze[37][38]
Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina[39] "Thunder and Lightning"[40] Vukašin Brajić[41] Artisti : 11 Janar, 2010[42]
Kënga : 7 Mars, 2010[43]
Bubullimë dhe dritë Angleze
Britania e Madhe Britania e Madhe[44] "That Sounds Good to Me" [45][46] Josh Dubovie[47][48] 12 Mars, 2010
Tingëllon mirë tek unë Angleze[49][50]
Bullgaria Bullgaria[51] "Angel si ti"[52] Miroslav Kostadinov[53][54] Artisti : 18 Tetor, 2009[55]
Kënga : 28 Shkurt, 2010[56]
Ti je ëngjëll Bullgare[57]
Danimarka Danimarka[58] "In a Moment Like This"[59][60] Chanée & N'evergreen [61][62] 6 Shkurt, 2010[21]
Në një moment si ky Angleze[63][64]
Estonia Estonia[65] "Siren" [66][67] Malcolm Lincoln & Manpower 4 [68][69] 12 Mars, 2010[21][70][71]
Sirenë Angleze[72][73][74]
Finlanda Finlanda[75] "Työlki ellää"[76] Kuunkuiskaajat[77][78] 30 Janar, 2010[21][79]
Ti mund të jetosh duke punuar Finlandeze[80]
 Franca[81] "Allez! Ola! Olé"[82] Jessy Matador[83][84] Artisti : 19 Shkurt, 2010[21]
Kënga : 5 Mars, 2010[21]
Eja!, Ola!, Olé Frenge
Greqia Greqia[85] "OPA" [86][87] Giorgos Alkaios & Friends[88][89] 12 Mars, 2010[21][90]
- Greke[91][92]
Gjeorgjia Gjeorgjia[93] "Shine"[94][95] Sofia Nizharadze[96][97][98] 27 Shkurt, 2010[21].
Shkëlqe Angleze[99][100]
Gjermania Gjermania "Satellite" [101][102] Lena Meyer-Landrut[103][104] 12 Mars, 2010[21]
Satelit Angleze[105][106]
Holanda Holanda[107][108] "Ik ben verliefd, Shalalie"[109][110][111][112][113] Sieneke[114][115] Artisti : 18 Dhjetor, 2009[116][117]
Kënga : 7 Shkurt, 2010[21][118][119]
Jam në dashuri, Shalali Holandeze[114][115][120][121]
Irlanda Irlanda[122][123] "It's for You"[124][125] Niamh Kavanagh[126][127] 5 Mars, 2010[21]
Është për ty Angleze[128][129]
Islanda Islanda[130] "Je ne sais quoi"[131][132] Hera Björk[133][134] 6 Shkurt, 2010[21]
Nuk e di ç'ka Angleze
Frenge[135][136]
Izraeli Izraeli[137] "Milim"[138][139]
(מילים)
Harel Skaat[140][141][142][143] 15 Mars, 2010[21]
Fjalë Hebraike
Kroacia Kroacia[144] "Lako je sve" Feminnem 6 Mars, 2010
Gjithçka është e lehtë Kroate[145]
 Letonia[146] "What For? (Only Mr God Knows Why)" [147][148] Aisha[149][150] 27 Shkurt, 2010[21][151]
Për ç'farë (Vetëm z.Zot e di pse) Angleze
Lituania Lituania[152] "East European Funk"[153][154] InCulto[155][156] 4 Mars, 2010[21][157]
Frikë ndaj Europës Lindore Angleze[158][159]
Malta Malta[160][161] "My Dream" [162] Thea Garrett[163] 20 Shkurt, 2010[164]
Ëndërra ime Angleze[165]
Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut[166] "Jas ja imam silata"
(Јас ја имам силата)[167][168]
Gjoko Taneski[169][170] 20 Shkurt, 2010[21]
Kam Fuqi Maqedone[171]
Moldavia Moldavia[172] "Run Away" Sun Stroke Project & Olia Tira 6 Mars, 2010[21][173]
Ik Angleze
Norvegjia Norvegjia "My Heart Is Yours"[174][175] Didrik Solli-Tangen[176][177] 6 Shkurt, 2010[21]
Zemra ime është e jotja Angleze[178][179]
Portugalia Portugalia[180] "Há dias assim" Filipa Azevedo 6 Mars, 2010[21][181]
Ka ditë si ato Portugeze
Polonia Polonia[182][183] Legenda[184][185] Marcin Mroziński[186][187] 14 Shkurt, 2010[21][188]
Legjenda Angleze, Polake[189][190]
Qipro Qipro[191] Life Looks Better in Spring[192][193] Jon Lilygreen & The Islanders[192][193] 7 Shkurt, 2010[21]
Jeta duket më e bukur në pranverë Angleze[194][192][193]
Rumania Rumania[195] "Playing with Fire" Paula Seling & Ovi 6 Mars, 2010[21]
Luajtur me zjarr Angleze[196]
Rusia Rusia[197][198] "Lost and Forgotten" Peter Nalitch Band 7 Mars, 2010[21][199][200]
Humbur dhe Harruar Angleze
Serbia Serbia[201] "Ovo je Balkan"
(Oво je Балкан)[202][203]
Milan Stanković[204][205] 13 Mars, 2010[21]
Ky është ballkani Sërbe[206][207]
Sllovakia Sllovakia[208][209] "Horehronie"[210][211] Kristína Peláková[212][213] 27 Shkurt, 2010[21][214]
Heroinë Sllovake[215][216]
Sllovenia Sllovenia[217] "Narodnozabavni rock" [218][219] Ansambel Roka Žlindre dhe Kalamari[220][221] 21 Shkurt, 2010[21][222]
Rok Folk Sllovene[223]
Spanja Spanja[224][225] "Algo pequeñito"[226][227] Daniel Diges[228][229] 22 Shkurt, 2010[230][231]
Diçka e vogël Spanjolle[232][233]
Shqipëria Shqipëria[234] "It´s all About You"[235][236] Juliana Pasha[237] 27 Dhjetor, 2009[21][238][239]
Gjithçka është rreth teje Angleze
Suedia Suedia[240][241] "This Is My Life"[242][243] Anna Bergendahl[244][245] 13 Mars, 2010[21]
Kjo është jeta ime Angleze[246][247]
Turqia Turqia[248][249] "We Could Be The Same"[250] maNga[251][252][253] Artisti : Janar, 2010[254]
Kënga : Shkurt, 2010[21]
Ne mund të ishim të njejt Angleze[255]
Ukraina Ukraina[256][257] "Sweet People"[258][259] Alyosha [260][261] Artisti : 29 Dhjetor, 2009
Kënga : 7 Mars, 2010

24 Mars, 2010:[21]
Njerëz të këndshëm Angleze [262][263]
Zvicra Zvicra[264][265] "Il pleut de l'or"[266] Michael von der Heide[267][268] Dhjetor 2009
Po bie shi i Artë Frenge

Shënime[Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysëm-Finalistët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këtë vit Bashkimi i radiotelevizioneve i njohur si EBU bëri ndarjen e shteteve dhe do ishte zyrtare se edhe këtë vit metoda e ndarjes ishte e njejtë. Sikurse vitin e kaluar gjysëm-finalistët kualifikoheshin në finale dhe 4 sponsorët dhe shteti organizatorë bënin pjesmarrjen automatike në finale. Edhe këtë vit ishte metoda e njejtë. 17 shtete morën pjesë në gjysëm-finalen e parë gjithashtu edhe të dytën dhe 5 shtete tjera në finalen e madhe që u mbahet më 27 maj.

 • Gjysëm-Finalja e parë dhe e dytë u mbajt më 25 maj dhe 27 maj.
 • Gjithesej në Gjysëm-Finale morën pjesë 34 shtete, 17/17.
 • 10 Shtetet më të votuara në natët Gjysëm-Finale shkuan në Finale.
 • Votimi në gjysëm-Finale dhe Finale u bë me 50% Juri dhe 50% Publik.
 • Shtetet u renditën në gjysëm-Finale, duke e bërë atë publike më 22 mars, 2010

Gjysëm-Finalja 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rradha Shteti Gjuha Artisti Kënga Përkthimi Vendi Pikët
1 Moldavia Moldavia Angleze SunStroke Project dhe Olia Tira "Run Away" Ik 10 52
2 Rusia Rusia Angleze Peter Nalitch Band "Lost and Forgotten" Humbur dhe Harruar 7 74
3 Estonia Estonia Angleze Malcolm Lincoln "Siren" Sirenë 14 39
4 Sllovakia Sllovakia Sllovake Kristína Peláková "Horehronie" Horehroni 16 26
5 Finlanda Finlanda Finlandeze Kuunkuiskaajat "Työlki ellää" Ti mund të jetosh duke punuar 11 49
6  Letonia Angleze Aisha "What For? (Only Mr God Knows Why)" Për ç'ka? (Vetëm z.Zot e din pse) 17 11
7 Serbia Serbia Serbe Milan Stanković "Ovo je Balkan"
(Oво je Балкан)
Ky është ballkani 5 78
8 Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Angleze Vukašin Brajić "Munja i grom" Bubullimë dhe dritë 8 59
9 Polonia Polonia Angleze, Polake Marcin Mroziński "Legenda" Legjenda 13 44
10 Belgjika Belgjika Angleze Tom Dice "Me and My Guitar" Unë dhe kitara ime 1 167
11 Malta Malta Angleze Thea Garrett "My Dream" Ëndërra ime' 12 45
12 Shqipëria Shqipëria Angleze Juliana Pasha "It's All About You" Gjithçka është rreth teje 6 76
13 Greqia Greqia Greke Giorgos Alkaios & Friends "OPA" 2 133
14 Portugalia Portugalia Portugeze Filipa Azevedo "Há dias assim" Ka ditë si ato 4 89
15 Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Maqedone Gjoko Taneski "Jas ja imam silata"
(Јас ја имам силата)
Kam Fuqi 15 37
16 Bjellorusia Bjellorusia Angleze 3+2 "Butterflies" Fluturat 9 59
17 Islanda Islanda Angleze, Frenge Hera Björk "Je ne sais quoi Se di ç'farë 3 123

Gjysëm-Finalja 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gjysëm-Finalja e dytë u mbajt më 27 maj, 2010.
 • Gjithsej ishin 17 shtete pjesmarrëse* 10 shtetet më të votuara u kualifikuan në finale.
 • Këtu votuan edhe : Britania e Madhe, Franca dhe Norvegjia.
Rradha Shteti Gjuha Artisti Kënga Përkthimi Vendi Pikët
1 Lituania Lituania Angleze InCulto "East European Funk" Frika ndaj Europës Lindore 12 44
2 Armenia Armenia Angleze Eva Rivas "Apricot Stone" Farë e kajsisë 6 83
3 Izraeli Izraeli Hebrenje Harel Skaat "Milim" Fjalë 8 71
4 Danimarka Danimarka Angleze Chanée dhe N'evergreen "In a Moment Like This" Në një moment si ky 5 101
5 Zvicra Zvicra Frenge Michael von der Heide "Il pleut de l'or" Po bie shi i artë 17 2
6 Suedia Suedia Angleze Anna Bergendahl "This Is My Life" Kjo është jeta ime 11 62
7 Azerbajxhani Azerbajxhani Angleze Safura "Drip Drop" Derdhja e lotëve 2 113
8 Ukraina Ukraina Angleze Alyosha "Sweet People" Njerëz të këndshëm 7 77
9 Holanda Holanda Holandeze Sieneke "Ik ben verliefd, Shalalie" Jam në dashuri, Sha-la-li 14 29
10 Rumania Rumania Angleze Paula Seling dhe Ovi "Playing with Fire" Luajtur me zjarr 4 104
11 Sllovenia Sllovenia Sllovene Rok Žlindra dhe Kalamari "Narodnozabavni rock" Rok Folk 16 6
12 Irlanda Irlanda Angleze Niamh Kavanagh "It's for You" Është për ty 9 67
13 Bullgaria Bullgaria Bullgare Miroslav Kostadinov "Angel si ti"
(Ангел си ти)
Ti je ëngjëll 15 19
14 Qipro Qipro Angleze Jon Lilygreen & The Islanders "Life Looks Better In Spring" Jeta duket më e bukur në pranverë 10 67
15 Kroacia Kroacia Kroate Feminnem "Lako je sve" Gjithçka është e lehtë 13 33
16 Gjeorgjia Gjeorgjia Angleze Sofo Nizharadze "Shine" Shkëlqe 3 106
17 Turqia Turqia Angleze maNga "We Could Be The Same" Ne mund të ishim të njejt 1 118

Finalistët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

EBU në gusht publikoi një konferenë për shtyp duke thënë se këtë vit mund që 4 finalistët të bëjnë pjesë në Gjysëm-Finale. Por në janar kjo formë e bashkimit të radiotelevizioneve u anulua. Sikurse viteve tjera këtë vit në finale do shkojnë 5 shtete automatike. Këto 4 shtete janë shtete që mbajnë Eurovizionin në formë duke sponzoruar. 4 shtetet që kalojnë në finale janë : Britania e Madhe, Franca, Gjermania dhe Spanja dhe shteti organizatorë që këtë vit është Norvegjia ishte shtet në finale. Vitin e kaluar fitoi Alexander Rybak i cili solli Eurovizionin në shtetin e vet. Për dallim nga viti i kaluar këtë vit numri i pjesmarrësve ishte më i varfër.

 • Filanja e madhe apo ' Grand Final ' u mbajt më 29 maj, 2010Telenor Arena.
 • 'Big 4' dhe shteti organizator ishin finalist automatikë.
 • Këta shtete u ndanë sipas drau-it më 22 mars se në cilët gjysëm-finale do të votonin.
 • 20 shtete u kualifikuan në finale, 10 nga Gjysëm-Finalja e parë dhe 10 nga Gjysëm-Finalja e dytë.
Rradha Shteti Gjuha Artisti Kënga Përkthimi Vendi Pikët
1 Azerbajxhani Azerbajxhani Angleze Safura "Drip Drop" Lotë pikëllimi 5 145
2 Spanja Spanja Spanjolle Daniel Diges "Algo pequeñito" Diçka e vogël 15 67
3 Norvegjia Norvegjia Angleze Didrik Solli-Tangen "My Heart Is Yours" Zemra ime,ështe e jotja 20 35
4 Moldavia Moldavia Angleze SunStroke Project dhe Olia Tira "Run Away" Ik 22 27
5 Qipro Qipro Angleze Jon Lilygreen & The Islanders "Life Looks Better In Spring" Jeta duket më e bukur në pranverë 22 27
6 Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Angleze Vukašin Brajić "Munja i grom" Bubullimë dhe dritë 17 51
7 Belgjika Belgjika Angleze Tom Dice "Me and My Guitar" Unë dhe kitarja ime 6 143
8 Serbia Serbia Serbe Milan Stanković "Ovo je Balkan"
(Oво je Балкан)
Ky është ballkani 13 72
9 Bjellorusia Bjellorusia Angleze 3+2 "Butterflies" Fluturat 24 18
10 Irlanda Irlanda Angleze Niamh Kavanagh "It's for You" Është për ty 23 25
11 Greqia Greqia Greke Giorgos Alkaios & Friends "OPA" Opa 8 140
12 Britania e Madhe Britania e Madhe Angleze Josh Dubovie "That Sounds Good to Me" Tingëllon mirë tek unë 25 10
13 Gjeorgjia Gjeorgjia Angleze Sofo Nizharadze "Shine" Shkëlqe 9 136
14 Turqia Turqia Angleze maNga "We Could Be The Same" Ne mund të ishim të njejt 2 170
15 Shqipëria Shqipëria Angleze Juliana Pasha "It's All About You" Gjithçka është rreth teje 16 62
16 Islanda Islanda Angleze, Frenge Hera Björk "Je ne sais quoi Se di ç'farë 19 41
17 Ukraina Ukraina Angleze Alyosha "Sweet People" Njerëz të këndshëm 10 108
18  Franca Frenge Jessy Matador "Allez! Ola! Olé" Eja!, Ola!, Olé 12 82
19 Rumania Rumania Angleze Paula Seling dhe Ovi "Playing with Fire" Luajtur me zjarr 3 162
20 Rusia Rusia Angleze Peter Nalitch Band "Lost and Forgotten" Humbur dhe Harruar 11 90
21 Armenia Armenia Angleze Eva Rivas "Apricot Stone" Farë e kajsisë 7 141
22 Gjermania Gjermania Angleze Lena Meyer-Landrut "Satellite" Satelit 1 246
23 Portugalia Portugalia Portugeze Filipa Azevedo "Há dias assim" Ka ditë si ato 18 43
24 Izraeli Izraeli Hebrenje Harel Skaat "Milim" Fjalë 14 71
25 Danimarka Danimarka Angleze Chanée dhe N'evergreen "In a Moment Like This" Në një moment si ky 4 149

Vendet e Larguara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Andora Andorra më datë 12 dhjetor konfirmoi se nuk do marr pjesë këtë vit në EurovizionOslo pasi që nuk ka pasur rezultate të mira asnjëherë. Gjithashtu arsya tjetër është se televizioni Katalan jep më shumë se 10% të të gjithë buxhetit të Andorrës në Eurovizion dhe kjo ndikoi që Andorra të Largohej.
 • Republika Çeke Republika Çeke Republika Çeke vendosi të mos marr pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 2010 sepse mori dy herë vendin e fundit dhe një herë të para fundit.
 • Hungaria Hungaria Hungaria vendosi të mos marr pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 2010 nga rezultatet jo të mira dhe kushteve të televizionit.
 • Italia Italia Me festivalin ndërkombëtarë Italian SAN REMO, Italia pati një shans të kthehej por në datat e zhvillimit të festivalit Eurovizioni kishte periodat e mbylljes së pjesmarrësve. Italia në këtë rast në vitin 2010 nuk do jetë njëri nga 39 konkurentët pjesmarrës[269].
 • Lituania Lituania Lituania datave para kirshrindjeve konfirmoi se nuk do marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 2010 në Oslo. Arsya se pse ky shtet la një event të till ishte se Lituania harxhon më shumë se 100.000 Euro në Eurovizion. Televizioni i Lituanisë beson se ndoshta viteve tjera Lituania do kthehet në garë por në vitin 2010 Lituania nuk do jetë pjesmarrës.[270][271]
 • Mali i Zi Mali i Zi Mali i Zi konfirmoj me datën 17 nëntor 2009 se s'do marrë pjesë në Eurovision 2010 në Oslo pasi që çdo herë Mali i Zi nuk është kualifikuar në finale.
 • Monaku Monako Monako edhe ksaj here sdo jet Shteti pjesmarres ne Eurovizion.
 • Austria Austria nga një konferencë për shtyp në Vjenë, Televizioni i Austrisë deklaroi se nuk do marrë pjesë në vitin 2010. Austria la Festivalin nga viti 2008 nga rezultatet që mori në vitin 2007HelsinkiFinlandës.
 • Luksemburgu Luksemburgu nuk do marrë pjesë gjithashtu në Eurovizionin 2010 në Oslo.
 • San Marino San Marino Edhe kete vit San Marino konfirmoj qe sdo merr pjes ne Eurovizion 2010.

Vendet e kythera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeorgjia Gjeorgjia

 • Pas zgjidhjes së këngës nga Gjeorgjia në Eurovizionin 2009, Gjeorgjia doli nga gara për shkak të Emrit të Këngës. Ata Vendosën që të ktheheshin prapë në Oslo.

Lidhje të Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Oslo 2010 theme revealed: Share The Moment | News | Eurovision Song Contest - Malmö 2013
 2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2009. Marrë më 11 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 3. ^ Bakker, Sietse (2010-03-10). "Nadia, Haddy and Erik to host 2010 Eurovision Song Contest". European Broadcasting Union. Marrë më 2010-03-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 4. ^ Host City Insignia handed over to Oslo and Bærum | News | Eurovision Song Contest - Malmö 2013
 5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2010. Marrë më 6 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 6. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14611
 7. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2012. Marrë më 11 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 8. ^ a b "Oqeani: TT dhe SBS do transmetojnë Eurosong-un prapë!". Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2010. Marrë më 25 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Juries also get 50% stake in Semi-Final result | News | Eurovision Song Contest - Malmö 2013
 10. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2008. Marrë më 4 janar 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 11. ^ Oslo 2010: Televoting during entire shows | News | Eurovision Song Contest - Malmö 2013
 12. ^ "Rradha e votimit ne Finale! EscToday". Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2010. Marrë më 24 mars 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14223
 14. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2009. Marrë më 4 janar 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 15. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=7923&_t=Exclusive:+39+countries+to+be+represented+in+Oslo
 16. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14621
 17. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14646
 18. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=9083&_t=Eva+Rivas+to+represent+Armenia!
 19. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=9083&_t=Eva+Rivas+to+represent+Armenia!
 20. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=7265
 21. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae "Eurovision Song Contest Oslo 2010 Calendar of Events" (në anglisht). EBU.
 22. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=7265
 23. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=4043&_t=Azerbaijani+representative+in+November
 24. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8593&_t=Azerbaijan+decides+by+1+March
 25. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14765
 26. ^ Victor, Hondal (2009-11-25). "Belgjika do zgjedh këngëtarin në mënyrë internale" (në anglisht). ESCToday. Marrë më 25 nëntor 2009.
 27. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=6796
 28. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14998
 29. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8613&_t=Belgium:+song+presentation+on+7th+of+March
 30. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14125
 31. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=5853
 32. ^ 3+2 riprezantojnë Bjellorusinë në Oslo!
 33. ^ Bjellorusia dërgon tre plus dy në Oslo!
 34. ^ Bjellorusia ndryshon këngën në "Butterflies" EscToday
 35. ^ 3+2 riprezantojnë Bjellorusinë në Oslo!
 36. ^ Bjellorusia dërgon tre plus dy në Oslo!
 37. ^ 3+2 riprezantojnë Bjellorusinë në Oslo!
 38. ^ Bjellorusia dërgon tre plus dy në Oslo!
 39. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=6619
 40. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8063&_t=Bosnia-Herzegovina+goes+with+Vuka%C5%A1in+Braji%C4%87
 41. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14807
 42. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14737
 43. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=5073&_t=Bosnia+%26+Herzegovina+song+revealed+on+March+7th
 44. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14479
 45. ^ Josh Dubovie do të riprezantojë Britaninë në Eurosong 2010!
 46. ^ Britania dërgon Josh Dubovie në Oslo!
 47. ^ Josh Dubovie do të riprezantojë Britaninë në Eurosong 2010!
 48. ^ Britania dërgon Josh Dubovie në Oslo!
 49. ^ Josh Dubovie do të riprezantojë Britaninë në Eurosong 2010!
 50. ^ Britania dërgon Josh Dubovie në Oslo!
 51. ^ http://life.dir.bg/2009/05/15/news4448585.html
 52. ^ Angel si ti (Ti je ëngjëll) këndon Kostandinov në Oslo!
 53. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14403
 54. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=4803&_t=Miro+to+represent+Bulgaria
 55. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=6557
 56. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14731
 57. ^ Angel si ti (Ti je ëngjëll) këndon Kostandinov në Oslo!
 58. ^ http://www.esconnet.dk/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=1072&Itemid=1
 59. ^ http://www.esctoday.com/news/read/15032
 60. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8753&_t=Chanée+%26+N'evergreen+to+Oslo+for+Denmark!
 61. ^ http://www.esctoday.com/news/read/15032
 62. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8753&_t=Chanée+%26+N'evergreen+to+Oslo+for+Denmark!
 63. ^ http://www.esctoday.com/news/read/15032
 64. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8753&_t=Chanée+%26+N'evergreen+to+Oslo+for+Denmark!
 65. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14472
 66. ^ Estonia dërgon Malcolm Lincoln në Eurosong 2010!
 67. ^ Lincoln dhe Manpower 4 për Oslo!
 68. ^ Estonia dërgon Malcolm Lincoln në Eurosong 2010!
 69. ^ Lincoln dhe Manpower 4 për Oslo!
 70. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14498
 71. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14768
 72. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14472
 73. ^ Estonia dërgon Malcolm Lincoln në Eurosong 2010!
 74. ^ Lincoln dhe Manpower 4 për Oslo!
 75. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14043
 76. ^ http://oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=7338
 77. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14957
 78. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8523&_t=Finland:+Kuunkuiskaajat+win+ticket+to+Oslo!
 79. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14172
 80. ^ http://oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=7338
 81. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14759
 82. ^ Allez, Ola, Ole do jetë kënga për Francën!
 83. ^ Jessy Meador do riprezantojë Francën në Oslo
 84. ^ EBU konfirmon Metador pë Festivalin Evropian të Këngës 2010 për Francën
 85. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=5607
 86. ^ Giorgos dhe Friends do jenë pjesmarrë në Oslo!
 87. ^ Greqia dërgon Giorgos dhe Friends në Oslo!
 88. ^ Giorgos dhe Friends do jenë pjesmarrë në Oslo!
 89. ^ Greqia dërgon Giorgos dhe Friends në Oslo!
 90. ^ http://www2.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=5964
 91. ^ Giorgos dhe Friends do jenë pjesmarrë në Oslo!
 92. ^ Greqia dërgon Giorgos dhe Friends në Oslo!
 93. ^ http://www.esctime.com/news/94
 94. ^ Gjeorgjia:Sofo Nizhardze këndon Shine!
 95. ^ Shine nga Gjeorgjia në Oslo!
 96. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14847
 97. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8153&_t=Sopho+Nizharadze+to+represent+Georgia+in+Oslo!
 98. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=7245
 99. ^ Gjeorgjia:Sofo Nizhardze këndon Shine!
 100. ^ Shine nga Gjeorgjia në Oslo!
 101. ^ Gjermania dërgon Lena Meyer-Landrut në Eurosong 2010!
 102. ^ Lena Meyer-Landrut merr një biletë për Oslo!
 103. ^ Gjermania dërgon Lena Meyer-Landrut në Eurosong 2010!
 104. ^ Lena Meyer-Landrut merr një biletë për Oslo!
 105. ^ Gjermania dërgon Lena Meyer-Landrut në Eurosong 2010!
 106. ^ Lena Meyer-Landrut merr një biletë për Oslo!
 107. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=4916
 108. ^ http://www.esctoday.com/news/read/13036
 109. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=7643&_t=Dutch+song+first+known+for+Oslo!
 110. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=6993&_t=Pierre+Kartner+to+write+Dutch+entry...+in+Dutch!
 111. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14644
 112. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Holanda1
 113. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Holanda2
 114. ^ a b Grillhofer, Florian (7 shkurt 2010). "Holanda dergon Sieneken per Oslo" (në anglisht). ESCToday. Marrë më 7 shkurt 2010.
 115. ^ a b Bakker, Sietse (7 shkurt 2010). _t=Sieneke+to+represent+the+Netherlands+in+Oslo "Sinke per Holanden ne Oslo" (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 7 shkurt 2010. {{cite web}}: Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)
 116. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14631
 117. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=7071
 118. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=6937
 119. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14558
 120. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14544
 121. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=6993&_t=Pierre+Kartner+to+write+Dutch+entry...+in+Dutch!
 122. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14439
 123. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=7553&_t=Ireland%27s+RT%C3%89+calls+out+for+Eurovision+songs
 124. ^ Niamh Kavangh u kthye prapë!
 125. ^ Irlanda dërgon Niamh Kavanagh në Eurosong 2010
 126. ^ Niamh Kavangh u kthye prapë!
 127. ^ Irlanda dërgon Niamh Kavanagh në Eurosong 2010
 128. ^ Niamh Kavangh u kthye prapë!
 129. ^ Irlanda dërgon Niamh Kavanagh në Eurosong 2010
 130. ^ http://www.ruv.is/songvakeppnin/
 131. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8733&_t=Iceland:+Hera+Björk+to+Oslo!
 132. ^ http://www.esctoday.com/news/read/15028
 133. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8733&_t=Iceland:+Hera+Björk+to+Oslo!
 134. ^ http://www.esctoday.com/news/read/15028
 135. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8733&_t=Iceland:+Hera+Björk+to+Oslo!
 136. ^ http://www.esctoday.com/news/read/15028
 137. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14101
 138. ^ Milim do përfaqësoj Izraelin në Eurosong 2010 nga Harel Skaat!
 139. ^ Harel Skaat do performojë Milim në Eurosong 2010!
 140. ^ http://www.iba.org.il/world/?entity=601623&type=1
 141. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14694
 142. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=7128
 143. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14724
 144. ^ http://www.hrt.hr/dora/dora2010/index_2.htm
 145. ^ http://esctoday.com/news/read/14723
 146. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14472
 147. ^ Letonia vendosi: Aisha në Oslo!
 148. ^ Aisha riprezanton shtetin Letonez në Eurosong 2010!
 149. ^ Letonia vendosi: Aisha në Oslo!
 150. ^ Aisha riprezanton shtetin Letonez në Eurosong 2010!
 151. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14498
 152. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14767
 153. ^ [http://www.esctoday.com/news/read/15278 Lituania dërgon InCulto në Oslo!
 154. ^ East European Funk nga InCulto për Lituaninë!
 155. ^ [http://www.esctoday.com/news/read/15278 Lituania dërgon InCulto në Oslo!
 156. ^ East European Funk nga InCulto për Lituaninë!
 157. ^ Lituania:4 Mars 2010
 158. ^ [http://www.esctoday.com/news/read/15278 Lituania dërgon InCulto në Oslo!
 159. ^ East European Funk nga InCulto për Lituaninë!
 160. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14289
 161. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=4413&_t=Malta+chooses+in+February
 162. ^ Thea Garret merr tiketën Malteze për Oslo!
 163. ^ Thea Garret merr tiketën Malteze për Oslo!
 164. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14513
 165. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14577
 166. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14448
 167. ^ Gjoko Taneski rezervon një biletë për Oslo!
 168. ^ Maqedonia dërgon Gjoko Taneski në Oslo
 169. ^ Gjoko Taneski rezervon një biletë për Oslo!
 170. ^ Maqedonia dërgon Gjoko Taneski në Oslo
 171. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14735
 172. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14485
 173. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14485
 174. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8743&_t=Didrik+Solli-Tangen+wins+Norwegian+final!
 175. ^ http://esctoday.com/news/read/15027
 176. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8743&_t=Didrik+Solli-Tangen+wins+Norwegian+final!
 177. ^ http://esctoday.com/news/read/15027
 178. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8743&_t=Didrik+Solli-Tangen+wins+Norwegian+final!
 179. ^ http://esctoday.com/news/read/15027
 180. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=5981
 181. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14514
 182. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14335
 183. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=6437
 184. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=9093&_t=Marcin+Mrozinski+to+Eurovision+for+Poland!
 185. ^ http://esctoday.com/news/read/15100
 186. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=9093&_t=Marcin+Mrozinski+to+Eurovision+for+Poland!
 187. ^ http://esctoday.com/news/read/15100
 188. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14356
 189. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=9093&_t=Marcin+Mrozinski+to+Eurovision+for+Poland!
 190. ^ http://esctoday.com/news/read/15100
 191. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14376
 192. ^ a b c Klier, Marcus (7 shkurt 2009). "Qipro:Jon lilygreen & Islanders" (në anglisht). ESCToday. Marrë më 7 shkurt 2010.
 193. ^ a b c Dahlander, Gustav (7 shkurt 2009). "Qirpo Eurovizion 2010" (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 7 shkurt 2010.
 194. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14616
 195. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14463
 196. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8403&_t=Sixteen+Romanian+finalists+racing+for+Eurovision
 197. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14594
 198. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=7543&_t=Russian+national+final+on+7th+of+March
 199. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14594
 200. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=7543&_t=Russian+national+final+on+7th+of+March
 201. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=6438
 202. ^ Milan Stankovic merr fitoren e Serbisë!
 203. ^ Serbia dërgon Milan Stankovic në Eurosong 2010!
 204. ^ Milan Stankovic merr fitoren e Serbisë!
 205. ^ Serbia dërgon Milan Stankovic në Eurosong 2010!
 206. ^ Milan Stankovic merr fitoren e Serbisë!
 207. ^ Serbia dërgon Milan Stankovic në Eurosong 2010!
 208. ^ http://www.esctoday.com/news/read/13601
 209. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=5408
 210. ^ Kristina të riprezantojë Sllovakinë në Eurosong!
 211. ^ Sllovakia dërgon Krstinën në Oslo!
 212. ^ Kristina të riprezantojë Sllovakinë në Eurosong!
 213. ^ Sllovakia dërgon Krstinën në Oslo!
 214. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14193
 215. ^ Kristina të riprezantojë Sllovakinë në Eurosong!
 216. ^ Sllovakia dërgon Krstinën në Oslo!
 217. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14404
 218. ^ Roka Žlindre dhe Kalamari rezervojnë një biletë për Oslo!
 219. ^ Slovenia dërgon Roka dhe Kalmarin në Oslo!
 220. ^ Roka Žlindre dhe Kalamari rezervojnë një biletë për Oslo!
 221. ^ Slovenia dërgon Roka dhe Kalmarin në Oslo!
 222. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14604
 223. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14410
 224. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14524
 225. ^ http://www.rtve.es/television/eurovision/
 226. ^ Spanja vendos:Daniel për Oslo!
 227. ^ Spanja:Daniel merr biletë për Oslo!
 228. ^ Spanja vendos:Daniel për Oslo!
 229. ^ Spanja:Daniel merr biletë për Oslo!
 230. ^ Spanja vendos:Daniel për Oslo!
 231. ^ Spanja:Daniel merr biletë për Oslo!
 232. ^ Spanja vendos:Daniel për Oslo!
 233. ^ Spanja:Daniel merr biletë për Oslo!
 234. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=6223
 235. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14714
 236. ^ http://www.eurovision-spain.com/iphp/noticia.php?numero=6113&idioma=
 237. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=7833&_t=Juliana+Pasha+to+represent+Albania+in+Oslo!
 238. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=6933&_t=Albania:+National+Final+to+kick+off+on+Christmas+Eve
 239. ^ http://www.escnation.com/index.php?section=2&id=648
 240. ^ http://svt.se/content/1/c8/01/55/99/03/Regelverk%202010.pdf
 241. ^ http://svt.se/melodifestivalen
 242. ^ Suedia dërgon Anna Bergendahl në Eurosong 2010!
 243. ^ [Suedia:Anna Bergendalh në Oslo!]
 244. ^ Suedia dërgon Anna Bergendahl në Eurosong 2010!
 245. ^ [Suedia:Anna Bergendalh në Oslo!]
 246. ^ Suedia dërgon Anna Bergendahl në Eurosong 2010!
 247. ^ [Suedia:Anna Bergendalh në Oslo!]
 248. ^ http://www.eurovisiondream.com/eurovision/haberler/190-eurovision-2010-icin-bueyuek-anket.html
 249. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14730
 250. ^ maNga me We Could be the same?
 251. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=8103&_t=It's+official:+maNga+for+Turkey!
 252. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14811
 253. ^ http://www.haberturk.com/haber.asp?id=198896&cat=190&dt=2010/01/07
 254. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14730
 255. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14822
 256. ^ http://focus.in.ua/news/69919.html
 257. ^ http://novy.tv/novy/about/news/09/05/21/1541.html
 258. ^ Alyosha të këndojë "Sweet People" në Oslo! EscToday
 259. ^ Ukraina dërgon Alyosha-në në Eurosong 2010 të përfaqësojë Ukrainën me "Sweet People" Eurovision.tv
 260. ^ Alyosha të këndojë "Sweet People" në Oslo! EscToday
 261. ^ Ukraina dërgon Alyosha-në në Eurosong 2010 të përfaqësojë Ukrainën me "Sweet People" Eurovision.tv
 262. ^ Alyosha të këndojë "Sweet Peole" në Oslo! EscToday
 263. ^ Ukraina dërgon Alyosha-në në Eurosong 2010 të përfaqësojë Ukrainën me "Sweet Dreams" Eurovision.tv
 264. ^ http://www.20min.ch/unterhaltung/sounds/story/28382696
 265. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14183
 266. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=7663&_t=Michael+von+der+Heide+to+represent+Switzerland
 267. ^ http://www.eurovision.tv/page/news?id=7663&_t=Michael+von+der+Heide+to+represent+Switzerland
 268. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14642
 269. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2009. Marrë më 20 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 270. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14630
 271. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2010. Marrë më 16 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Stampa:Eurovizioni

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Eurovision Song Contest 2010 – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale