Dionigi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Dionisi (o Dionigi)
papa i 25 i Kishës Katolike
Zgjedhja 22 korrik 259
Fundi papatit 20 dhjetor 268
Paraardhësi Papa Sisto II
Pasardhësi Papa Feliksi I
Vdekja 20 dhjetor 268
Varrimi Katakombi i Shën Kalistit

Papa Dionisi (o Dionigi) ( l. , - v. 20 dhjetor 268, ) ishte papa i 25 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 22 korrik 259 dhe deri më 20 dhjetor 268. Paraardhës i tij ishte Papa Sisto II, ndërsa pasardhësi Papa Feliksi I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Sisto II
Papë
22 korrik 25920 dhjetor 268
Pasardhësi 
Papa Feliksi I