Dallime mes rishikimeve të "Leoni III"

Jump to navigation Jump to search
239 bytes added ,  1 vit më parë
Shtova informacion
v (Saklanan gerçekler zhvendosi faqen Papa Leoni III te Leoni III nëpërmjet përcjellimit: pa titull)
(Shtova informacion)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
| firma =
}}
'''Papa Leoni III''' ( l. 750 ca, [[Roma]] - v. [[12 qershor]] [[816]], [[Roma]]) ishte [[Lista e papëve|papa i 96 i Kishës Katolike]].<ref name="EdP">* {{en}} {{{emri}}} - [http://www.newadvent.org/cathen/12272b.htm Enciklopedia katolike e papëve]</ref> Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më [[26 dhjetor]] [[795]] dhe deri më [[12 qershor]] [[816]]. Paraardhës i tij ishte [[papa Adriani I]], ndërsa pasardhësi [[papa Stefani IV]].Gjatë qeverisjes si papë i Vatikanit, ai shpalli ediktin Ikonoklast, i cili ishte kundër ikonave në perandorinë Bizantine. Edhe pse edikti u tërhoq mbrapsht, ai do të sillte një përçarje mes Kishës Perëndimore dhe asaj Lindore.
 
== Shiko edhe ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve