Nikollë II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Nikolla II
Niccolò II incorona Roberto il Guiscardo
papa i 155 i Kishës Katolike
24 janar 1059
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 6 dhjetor 1058
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 27 korrik 1061
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Stefani IX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Aleksandri II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Gerardo di Borgogna
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Chevron, 980 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Firence, 27 korrik 1061
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Kisha e Shën Reparatës, Firence

Papa Nikolla II (Gerardo di Borgogna l. 980 afërsisht, Chevron - v. 27 korrik 1061, Firence) ishte papa i 155 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 6 dhjetor 1058 dhe deri më 27 korrik 1061. Paraardhës i tij ishte papa Stefani IX, ndërsa pasardhësi papa Aleksandri II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Nikollë II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Stefani IX
Papë
6 dhjetor 105827 korrik 1061
Pasardhësi 
papa Aleksandri II